بخش فناوری آینده جگوار لندرور (Jaguar Land Rover) در تحقیقات جدیدی که برای بررسی رفتار انسان‌ها در مواجه با وسایل نقلیه بدون راننده انجام می‌دهد، چشم‌هایی روی خودروی خودران نصب کرده است. این چشم‌ها حسگر نیستند، اما نمایش بصری در مورد آگاهی خودرو از وجود موانع و عابر پیاده ارائه می‌کنند. از طریق این سیگنال‌ها، خودروی خودران به عابران پیاده نشان می‌دهنقلید که زمان ایمن برای حرکت آن‌ها فرا رسیده است و آن‌ها می‌توانند از خیابان عبور کنند.

Jaguar Land Rover self-driving car / خودروی خودران جگوار لندرور

هدف از انجام چنین مطالعه‌ای، این است که بفهمند آیا مردم به اندازه کافی به علائم و سیگنال‌های مخابره شده از خودروی خودران اعتماد خواهند کرد یا خیر؟ در حال حاضر ترس از عدم حس کردن عابر پیاده در جلوی خودروی بدون راننده توسط حسگرها، مهم‌ترین دلیل مخالفت با چنین فناوری به شمار می‌رود؛ این مطالعه قصد دارد رفتار افراد را در چنین شرایطی بررسی و تحلیل کند. روانشناسان شناختی، رفتار افراد را در کنار جاده قبل و بعد از دیدن چشم خودروی خودران بررسی خواهند کرد. این بررسی بخشی از پروژه اتودرایو (Autodrive) انگلستان است که با همکاری چند تولیدکننده اصلی انجام می‌شود.

Jaguar Land Rover self-driving car / خودروی خودران جگوار لندرور

پیت بنت، مدیر تحقیقات تحرک آینده جگوار لندرور گفت:

مطالعات انجام شده توسط کارشناسان جگوار لندرور نشان می‌دهد که حدود ۶۳ درصد از عابران پیاده و دوچرخه‌سواران در برخورد با خودروی خودران احساس ناامنی می‌کنند. این همان روح دوم در وجود هر انسان است که باعث می‌شود تا قبل از نزدیک شدن هر خودرویی به راننده آن نگاه کند. فهمیدن این‌ که چنین رفتاری در آینده چطور با فناوری خودران برخورد می‌کند، برای ما مهم است. ما می‌خواهیم فایده و مزیت ارائه اطلاعات در مورد هدف خودروی خودران و تشخیص عابر پیاده، به منظور جلب اعتماد مردم را بدانیم. 

Jaguar Land Rover self-driving car / خودروی خودران جگوار لندرور

با تکرار رفتار انسان و عناصر زبان بدن که عابران پیاده می‌توانند به داخل خودروهای خودران انتقال دهند، جگوار لندرور امیدوار است که این پروژه بتواند اعتماد عمومی به فناوری خودروی خودران و وسایل نقلیه مستقل را بهبود بخشد؛ زیرا اعتماد به عنوان یکی از موانع اصلی این فناوری برای تجاری‌سازی مطرح می‌شود.

Jaguar Land Rover self-driving car / خودروی خودران جگوار لندرور

طرح‌های زیادی برای ارتباط خودروی خودران با عابران پیاده تاکنون ارائه شده است؛ از جمله‌ این طرح‌ها می‌توان به پنل‌های متنی یا علائم چهره در جلوی خودرو اشاره کرد که هدف و مقصود آن را به اطلاع عابران پیاده اطلاع می‌دهند. همچنین مدت‌ها قبل شرکتی نمایشگر ایموجی (emoji) برای بیان هدف و قصد خودروی خودران ارائه کرده بود.

خودروی مفهومی خودران سدریک (Sedric) فولکس واگن نیز دارای چشمانی شبیه شخصیت‌های کارتونی است؛ هر چند این چشم‌ها دوبعدی هستند و قادر به ایجاد تماس مستقیم با عابران پیاده نیستند، اما می‌توانند نقش مهمی در تعامل دو طرف (خودروی خودران و عابر پیاده) بازی کنند.

منبع: زومیت