در سال ۲۰۱۵، شرکت روسی لادا (Lada) از سدان کامپکت اقتصادی خود موسوم به وستا (Vesta) رونمایی کرد. لادا وستا در نسخه‌های سدان استاندارد و کراس، همراه با استیشن‌های SW استاندارد و کراس تولید شده است. در جریان نمایشگاه خودروی موسکو ۲۰۱۸، نسخه‌ی جدید این خودرو با نام اسپرت و بر پایه‌ی وستا سدان رونمایی شد.

Lada Vesta Sport / لادا وستا اسپرت

وستا اسپرت که بر اساس مدل مفهومی سال ۲۰۱۶ طراحی شده، با تمرکز بر قوای محرکه‌ی مدل مسابقه‌ای تورینگ وستا تولید می‌شود. در مقایسه با نسخه‌ی استاندارد، وستا اسپرت به سپر اسپرت و اسپویلر برای افزایش داونفورس محور جلو، گلگیرهای برجسته و عریض‌تر جلو، خطوط تهاجمی‌تر روی درها، سپرهای جدید عقب، دو سراگزوز کروم، دیفیوزر عقب و اسپویلر کوچک صندوق عقب مجهز شده است.

از دیگر تغییرات ظاهری می‌توان به تزئینات کروم مات طرح بومرنگ زیر چراغ‌های جلو، رنگ‌بندی قرمز در سپرها، رینگ‌های ۱۷ اینچ آلیاژی، آینه‌های جانبی به‌رنگ سیاه براق و نشان SPORT قرمز رنگ در جلوپنجره و صندوق عقب اشاره کرد. اطلاعات رسمی در مورد فضای داخلی وستا اسپرت داده نشده است اما بر اساس تصاویر منتشر شده، می‌توان صندلی‌های اسپرت با روکش چرم مصنوعی و آلکانترا، فرمان اسپرت با دوخت قرمز رنگ روکش و علامت‌گذاری مرکزی بالایی، پدال‌های آلومینیومی و تزئینات طرح فیبرکربن در داشبورد و درها، مشاهده کرد.


Lada Vesta Sport / لادا وستا اسپرت


در بخش قوای فنی اما، وستا اسپرت هیجان‌انگیزتر ظاهر می‌شود. پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری تنفس طبیعی وستا استاندارد بهینه‌سازی شده است تا ۱۴۳ اسب بخار قدرت (۶۰۰۰ دور بر دقیقه) و ۱۸۲ نیوتن‌متر گشتاور (۳۶۰۰ دور بر دقیقه) در اختیار راننده قرار گیرد. نسخه‌ی استاندارد از پیشرانه ۱.۸ لیتری ۱۲۲ و از نمونه‌ی ۱.۶ لیتری ۱۰۶ اسب بخار قدرت می‌گیرد. گیربکس دستی ۵ سرعته وظیفه‌ی انتقال قدرت به محور جلو را در اختیار دارد تا وستا اسپرت با نهایت سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت، در زمان ۹.۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

سیستم تعلیق وستا اسپرت ۱۶ میلی‌متر کاهش ارتفاع داشته است تا فرمان‌پذیری در کنار افزایش قدرت پیشرانه‌ی ۴ سیلندر، بهبود پیدا کند. البته هنوز ۱۶۲ میلی‌متر فاصله بین کف بدنه‌ی لادا وستا اسپرت و سطح زمین وجود دارد تا عبور از مسیرهای ناهموار ممکن باشد.

Lada Vesta Sport / لادا وستا اسپرت

اطلاعاتی از قیمت و زمان عرضه‌ی لادا وستا اسپرت منتشر نشده اما وستا کراس ۱.۸ لیتری با قیمت پایه‌ی ۸۳۴ هزار و ۹۰۰ روبل ( حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ دلار) در دسترس است. لادا وستا در نسخه‌ی کراس (Cross) بیشترین ارتفاع از سطح زمین را در مقایسه با دیگر مدل‌ها دارد. 

منبع: زومیت