مقامات جنرال موتورز آمریکا برنامه‌ای کامل برای عرضه‌ی ۱۰ مدل پلاگین هیبرید جدید تا سال ۲۰۲۰ در کشور چین تدارک دیده‌اند که به‌نظر می‌رسد این برنامه خیلی زود به‌دلیل بدقولی چینی‌ها، با مشکل مواجه شده است.

buick Velite 6

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، شرکت چینی A123 Systems که مسئولیت تأمین باتری‌های لازم برای خودروهای پلاگین هیبرید جنرال موتورز در این کشور برعهده دارد، بر اساس معیارهای آمریکایی‌ها فعالیت نمی‌کند و باتری‌های تولیدی این شرکت، مجوز لازم برای نصب در خودروهای جنرال موتورز را کسب نکرده است.اولین خودرویی که تحت تأثیر مستقیم این اتفاق قرار می‌گیرد، پلاگین هیبرید بیوک Velite 6 است. فرآیند تولید و مونتاژ این مدل از ماه آینده هدف‌گذاری شده بود، اما باتوجه به عملکرد نامناسب A123، تولید این مدل به‌تاریخ نامعلومی تغییر داده شده است. سدان بزرگ کادیلاک CT6 پلاگین هیبرید و مدل شهری کوچک Bajoun E100 از دیگر محصولات جنرال موتورز در چین هستند که با فروش ۲۲ هزار دستگاه، گزارشی مبنی بر توقف تولید این دو مدل به‌دلیل باتری نامناسب منتشر نشده است.

A123 Systems

مشکل باتری‌های A123 مربوط به سیاست‌های مشخص خودروسازان در چین است. معمولاً شرکت‌های مختلف به‌دلیل هزینه‌های کم تولید و کیفیت قابل قبول، خط تولید خود را در چین عملیاتی می‌کنند اما اگر نظارت کامل بر روند تولید وجود نداشته باشد، مشکلاتی مانند باتری‌های A123 هم به‌وجود خواهد آمد. در واقع چینی‌ها در شرایط نبود نظارت کامل، میانبر‌های جدیدی انتخاب می‌کنند و حاصل آن چیزی جز کاهش کیفیت و تولید محصول نامناسب با معیارهای اصلی شرکت سفارش‌دهنده خواهد بود. مقامات جنزال موتورز به‌همین راحتی نمی‌توانند با سامسونگ SDI یا توشیبا قرارداد جدید امضاء کنند؛ درواقع آمریکایی‌ها موظف به نصب باتری‌های چینی در محصولات تولیدی خود در این کشور شده‌اند. اگر امکان تغییر تأمین‌کننده‌ی باتری هم وجود داشت، تولید بر اساس معیارهای جنرال موتورز در شرکتی جدید زمان زیادی می‌طلبد و درهر صورت، وعده‌ی تحویل خودرو های جدید محقق نخواهد شد.

در حال حاضر مقامات جنرال موتورز علاوه بر نیاز به باتری باکیفیت برای بیوک، باید نظارت بر خط تولید A123 یا دیگر شرکت‌های چینی را هم بیشتر کنند. اگر آمریکایی‌ها به هدف تعیین شده خودروهای پلاگین هیبرید تا سال ۲۰۲۰ دست پیدا نکنند، به‌ناچار باید از اعتبار خودروهای برقی دیگر برندها استفاده کنند.
 

منبع: زومیت