شرکت ایران خودرو بعد از کلی سر وصدا ، همهمه و اطلاعیه های مختلف بالاخره شرایط جدید فروش محصولات خود را برای کنترل و تنظیم بازار و با هدف دستیابی به مشتری واقعی و کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها اعلام نمود. در طرح جدید که مشخص نشده است مشتری برای چه خودرویی می بایستی پول واریز کند نکات جالب توجه و عجیبی نهفته است .

 

بطور کلی نمی توان این شرایط فروش خودرو را به عنوان طرح پیش فروش خودرو در نظر گرفت زیرا مشتری برای خودرویی که اصلا مشخص نمی باشد چی هست ، چه قیمتی دارد و حتی مشخص نیست چه رنگی دارد ، باید پول واریز نماید و بیشتر از یکسال منتظر بماند تا ببیند ایران خودرو چه خودرویی در آن زمان برای ارایه به مشتری تولید کرده است . این طرح جدید فروش بیشتر شبیه فقط یک نوع سرمایه گذاری می باشد که در آن مشتری احتمال دارد به خودرو برسد و یا اینکه فقط اصل پول خود را به همراه سود دریافت نماید و از تحویل خودرو منصرف شود .این نوع سرمایه گذاری ها اصلا در صلاحیت کارخانه های مونتاژ خودرو نمی باشد و خوشبختانه تعداد زیادی بانک و موسسه مالی برای این قضیه در کشور ما وجود دارد که اصلا توجیهی برای ایران خودرو باقی نمی گذارد .

از طرفی در شرایط بد کنونی و آشفتگی که در بازار خودرو کشور وجود دارد این طرح چه کمکی به مشتری برای خرید خودرو ، کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها ، آرام کردن جو روانی در بازار و از همه مهمتر اعتماد مردم به این شرکت که در ماههای اخیر به شده تخریب شده است می کند ؟ این روزها شاهد اخباری از سراسر ایران در خصوص احتکار خودرو در انبارهای ایران خودرو در شهرهای مختلف هستیم و مسئولین این شرکت هم همیشه فقط یک جواب برای این موارد دارند و آن هم اینست که قطعه نداریم و خودرو ناقص تولید شده است !!! در صورتیکه خودرویی مثل پژو405 که از اوایل دهه 70 در ایران مونتاژ می شود و یا پژو پارس و 206 که متعلق به اواخر دهه 70 هستند و یا حتی سمند که خودرویی ملی می باشد و ادعا داشتند که خودمان آنرا طراحی و تولید می کنیم ، بایستی دچار کمبود قطعه برای تولید باشند ؟! یا غیر از این است که از اواخر سال 96 می دانستیم احتمال خروج آمریکا از برجام و برگشتن تحریم های این کشور بر علیه ایران وجود دارد و از آن زمان دست بر روی دست گذاشتیم و تنها مشاهده کردیم که چه اتفاقاتی می خواهد بیفتد ؟

بیایید با هم روراست باشیم و قبول کنیم که مشکل اصلی از خودمان هست و نه از تحریمهای آمریکا بر علیه ایران . مسئولین عزیز در ایران خودرو نمی توانستند برنامه ریزی و آینده نگری در خصوص تحریم ها بکنند با اینکه از قبل می دانستند احتمال برگشت تحریم ها وجود دارد ؟ با توجه به تجربه قبلی که در مورد تحریم ها داشتیم امکانش نبود این بار نیز قافل گیر نشوند و کاسه چه کنم چه کنم باز هم دست نگیرند ؟ تمامی مشکلات فعلی به خاطر تحریم ها هستند یا اهمال و عدم آینده نگری مسئولین ؟

شرکت ایران خودرو برای کنترل نوسانات اخیر و مهار تفاوت قیمت دو برابری از کارخانه تا بازار فقط می توانست همین طرح فروش خنده دار را ارایه نماید که با باعث تمسخر و تعجب مردم و مشتری شود (می توانید برای روشنتر شدن این مطلب نگاهی به نظرات مردم در مورد خبر اعلام طرح جدید فروش ایران خودرو در سایت Car.ir داشته باشید ) و موجی از انتقادات و مطالب دیگر را به همراه داشته باشد و همچنین اوضاع و احوال بد بازار خودروی کشور را بدتر کند ؟ واقعا هدف از اعلام این طرح چیست و ایران خودرو دنبال چه می گردد ؟ آیا می خواهد از آب گل آلود ماهی گرفته و قیمت محصولات خود را با توجه به قیمت بازار بالا ببرد ؟ آیا این شرکت دولتی اندک نگاهی هم به مردم سختی کشیده ای که زیر فشار های اقتصادی گوناگون در حال خرد شدن هستند هم دارد و یا فقط به منافع خود می اندیشد ؟ آیا این شرکت نمی تواند روراست باشد با مردم و هزینه تمام شده تولید یک خودرو را اعلام کند تا مردم هم بدانند که در این شرکت چه خبر هست ؟ آیا با فروش خودرویی که معلوم نیست چی هست به مردم آن هم برای تحویل در 14 ماه دیگر و تازه با قیمت غیر قطعی و به روز در زمان تحویل ، می تواند جلوی دلال ها و یا واسطه ها قد علم کند و جلوی رانت را بگیرد ؟

 ایران خودرو بازهم مشتریان خود را سر کار گذاشت

به نظر می رسد سوال در این زمینه بسیار فراوان باشد ولی هیچ وقت جوابی برای این سوالات نخواهیم شنید . عظمی هم برای جلوگیری از تنش ها و مشکلات موجود در حوزه صنعت خودرو در کشور دیده نمی شود . تصمیمات اشتباهی که برای واردات خودروهای خارجی به ایران از طرف شخص وزیر صنعت گرفته شده بود در ابتدای امسال باعث ایجاد اثرات بسیار منفی روی بازار خودرو های داخلی شد و نتیجه آن مشکلات عدیده امروز می باشد .

در شرایط و اوضاع اخیر بازار خودرو، شرکت سایپا توانست با ارایه طرح های فروش محصولات خود کمی از آشفتگی بازار بکاهد هر چند در صورت ادامه نداشتن این طرح های فروش اثرات آن بسیار کم رنگ خواهد شد ولی شرکت ایران خودرو که 2،3 هفته می باشد که کاملا مردم را سرکار گذاشته و مرتب قوانینی را برای فروش محصولات خود در نظر می گرفت مانند محدودیت کد ملی ، نفروختن خودرو به افراد زیر 18 سال ، عدم امکان فروش خودروی خریداری شده تا یکسال ، خریداران شرکت سایپا امکان خرید از ایران خودرو را ندارند و .... از فروش خودروهای تولیدی خود امتناع می کند و فقط قصد دارد پول را از مردم گرفته و آنها را منتظر بگذارد تا پس از 14 ماه ببیند چه خودرویی دارد که تحویل دهد . حالا ممکن است این خودرو وانت آریسان باشد و یا خودرویی دیگر ، تازه آن هم به قیمت روز که اصلا معلوم نیست تا آن زمان تفاوت قیمتی بین کارخانه تا بازار چقدر خواهد .

 

 

منبع: وب سایت خودرو