تا ۲ دهه قبل، صحبت از ماشین پرنده  به شوخی شبیه بود؛ اما در سال ۲۰۱۸، خودروهای پرنده نزدیک به واقعیت هستند، همان‌طور که ربات‌ها حرف می‌زنند و هوش مصنوعی (AI) وارد زندگی انسان‌ها شده است.

Samson Sky Switchblade Flying Car / خودروی پرنده سامسون اسکای سوئیچ‌بلید

 سامسون اسکای (Samson Sky) به عنوان یکی از تولیدکنندگان خودروی پرنده، اخیرا اعلام کرد که ۸۰۰ نفر تاکنون برای خرید ماشین پرنده سوئیچ‌بلید (Switchblade) ثبت‌نام کرده‌اند. سفارش خودروی پرنده سامسون اسکای سوئیچ‌بلید از ۲۴ کشور و ۴۶ ایالات از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا به ثبت رسید؛ این موضوع نشان می‌دهد که سامسون اسکای یکی از محبوب‌ترین برندهای تولید کننده ماشین پرنده در جهان است.

کسب ۸۰۰ مورد رزرو برای چنین محصولی، کار ساده‌ای نیست و تحویل ۸۰۰ دستگاه خودرو ی پرنده سوئیچ‌بلید به مشتریان نیز سخت‌ خواهد بود. شاید این موضوع باعث شود تا سامسون اسکای در آینده بتواند به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهانی خودروی پرنده تبدیل شود.

Samson Sky Switchblade Flying Car / خودروی پرنده سامسون اسکای سوئیچ‌بلید

سامسون اسکای، خودرو پرنده سوئیچ‌بلید را در سال ۲۰۰۹ معرفی کرد؛ این محصول به صورت مدل آزمایشی در موزه هوانوردی EEA AirVenture Oshkosh به نمایش درآمد. از آن زمان تاکنون، سامسون اسکای به مدت ۹ سال تلاش کرد تا مدل تولیدی خود را برای پرواز آماده کند. سرانجام، در موزه سالانه هوانوردی سال ۲۰۱۷، جمعیت بسیار زیادی از علاقه‌مندان، به پرواز به تماشای خودروی پرنده سوئیچ بلید پرداختند.

Samson Sky Switchblade Flying Car / خودروی پرنده سامسون اسکای سوئیچ‌بلید

سوئیچ‌بلید در حقیقت یک خودروی سه‌چرخ شبیه موتورسیکلت است که بال‌های آن به سمت جلو جمع می‌شوند؛ خودروی پرنده سوئیچ‌بلید دو صندلی با پیکربندی ساید-بای-ساید یا پهلو به پهلو دارد که بسیار شبیه هواپیماهای دونفره معمولی است. سرعت هوایی سوئیچ‌بلید به ۳۳۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، در حالی که سرعت بهینه و اقتصادی پرواز آن ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت برآورد می‌شود. این وسیله نقلیه روی زمین می‌تواند با بیشینه سرعت ۲۰۱ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. تمام این ارقام از پیشرانه چهار سیلندر سامسون با قدرت ۱۹۰ اسب بخار بدست می‌آید، که نسبت قدرت به وزن آن معادل شورولت کوروت ۲۰۱۷ است.

مهم‌ترین محدودیت ماشین پرنده، نیاز به باند فرود است. خودروی پرنده سوئیچ‌بلید سامسون اسکای نیز به ۳۳۵ متر باند برای تیک‌آف نیاز دارد؛ برای نشستن روی زمین و فرود موفقیت‌آمیز هم، به ۴۸۸ متر باند نیاز است. 

 

اگرچه مفهوم خودروی پرنده فاصله بسیاری با یک وسیله نقلیه عمومی دارد، اما استفاده اختصاصی و محدود آن‌ها در حال حاضر غیر ممکن نیست. جدای از تمام محدودیت‌ها، سامسون اسکای به دنبال سیستم پرواز و فرود عمودی یا پلت‌فرم عمودپرواز (VTOL) برای خودروی پرنده سوئیچ‌بلید است. آن‌طور که سام باسفیلد، مدیر عامل سامسون اسکای می‌گوید، اولین هدف این شرکت ارائه نوعی وسیله حمل‌ونقل است که بتواند با زیرساخت، فناوری و مقررات موجود سازگار باشد. 

منبع: زومیت