گوریلا گلس ؛ از محافظ نمایشگر گوشی هوشمند تا محافظت از شیشه های خودرو!

گوریلا گلس کمپانی است که از نمایشگر گوشی های هوشمند شما نگه داری می کند. این کمپانی معروفترین سازنده محافظ نمایشگر در جهان است؛ اما صحبت از فناوری این کمپانی در بازار گوشی های هوشمند نیست، حکایت این بار مربوط به صنعت خودروسازی می شود. شیشه های جلوی ماشین فورد جی تی (Ford GT) و بی ام دبلیو i8 با لایه های گوریلا گلس پوشیده می شود. ویژگی در این شیشه ها قرار دارد که آن را از دیگر شیشه های رایج در این صنعت متمایز خواهد کرد.

داگ هارشبارگر، مدیر تجاری بخش شیشه های خودرو در کمپانی کورنینگ توضیح می دهد که بین محصولات جدید کورنینگ و دیگر محصولات متداول دو تفاوت عمده وجود دارد؛ علم شیمی و فرآیند ساخت. شیشه های معمولی Plain green glass در درجه اول از دی اکسید سیلیکون تشکیل شده اند؛ اما گوریلا گلس یک شیشه فناوری شده از فرمول آلومینوسیلیکات بوده که شامل آلومینیوم، منیزیم و سدیم است. شیشه های Plain معمولا با کشیدن یک ورق گرم شیشه ای بر روی بستری از قلع مذاب ساخته می شوند؛ اما گوریلا گلس مایع با پاشیده شدن از بالا به پایین شکل می گیرد. در ساخت محصولات کورنینگ هیچ سطحی با دست لمس نمی شود. قدرت گوریلا گلس زمانی به اوج می رسد که در حمام 750 درجه ای از نمک پتاسیم مذاب فرو می رود. در این فعل و انفعال یونهای سدیم از روی شیشه جای خود را با یونهای پتاسیم تعویض می کنند. این حجم جابجایی از یونها بر روی سطح شیشه، سطح آن را فشرده کرده و باعث می شود تا لایه مقاومی نسبت به ضربه بر روی آن تشکیل شود.

شیشه های استفاده شده در ماشین BMW i8 و همچنین Ford GT با استفاده از دو لایه نازک گوریلا گلس که به صورت ساندویچی لایه ای از پلی وینیل بوتیرات آکوستیک را در بر گرفته، ساخته شده اند. این شیشه ها 40 درصد سبک تر و دو تا سه برابر مقاوم تر از شیشه های معمولی Plain green glass است. لایه های نازک گوریلا گلس قرار گرفته بر روی شیشه، رفتاری شبیه به میلگردهای قرار گرفته در بتن را انجام می دهند. چنین تکنیکی باعث بالا رفتن قدرت چسبندگی می شود. از این رو این شیشه با وجود ضخامت نازکتر از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و هر چیزی نمی تواند باعث خرد شدن آن گردد.

شیشه های گوریلا گلس در مقابل شیشه های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار خواهند بود؛ اما اضافه پرداخت در این موارد درست شبیه به هزینه اضافی استفاده از آلومینیوم در برابر فولاد است. مسلما امنیت و آرامش چیزی است که کمپانی کورنینگ قصد ارائه آن را دارد.

منبع: تک بوک