اسکودا یتی 2018 با الهام از کودیاک جدید طراحی شده است

اسکودا یتی (Skoda Yeti) در اوایل سال 2018 در جاده های بریتانیا خودنمایی خواهد کرد. جوزف کابان (Jozef Kaban) مدیر تیم طراحی این کمپانی در مصاحبه ای با وب سایت Autocar این موضوع را تاید کرد. اگر چه کابان جزئیات بیشتری را بازگو نکرد؛ اما به این نکته اشاره داشت که سبک طراحی جعبه مانند یتی به طور کامل کنار گذاشته نخواهد شد. او همچنین اذعان داشت که مدل کودیاک (Kodiaq) همچنان خودروی جدید اسکودا در کلاس SUV باقی خواهد ماند. کابان می گوید؛ مشتریان بالقوه ما می‌توانند مدل یتی جدید را در اواسط سال 2017 ببینند؛ اما تاریخ عرضه آن مطمئنا برای اوایل سال 2018 برنامه ریزی خواهد شد.

کابان می گوید: “در ساخت کودیاک هیچ رازی وجود نداشته است. این خودرو در تمامی جنبه هایی که یک ماشین باید ارائه دهد، به خوبی عمل کرده است. کودیاک یک وسیله نقلیه جذاب در دنیای SUV های بزرگ است؛ بنابراین این خودرو می تواند الگوی مناسبی برای دیگر محصولاتی از ما باشد که در این کلاس قرار خواهند گرفت.” کابان در ادامه توضیح می دهد: “من می خواهم بگویم که یتی نگاهی به برادر بزرگتر خود، کودیاک، داشته و همان لباس ساده طراحی شده را به تن کرده است. همان طور که از هر خانواده ای انتظار می رود، برادر بزرگتر نیز در این مدل تاثیر خود را گذاشته؛ اما هر یک از اعضای خانواده استعدادهایی منحصر بفرد و جذاب مخصوص به خود را خواهند داشت.”

صحبت های جوزف کابان بیشتر به ویژگی های ملموس کودیاک اشاره دارد که شامل المان های سبک وزن بکار رفته در قسمت عقب و جلوی این خودرو، طراحی جلو پنجره و قسمتهایی است که در کنار و پشت این مدل مورد استفاده بوده است. در حال حاضر یتی با بروزرسانی های مختلفی از سال 2009 عرضه شده و از زمان راه اندازی آن تاکنون هر سال با افزایش فروش خوبی در اروپا همراه بوده است. اوج فروش این مدل به دو سال گذشته باز می گردد. این کمپانی در یک سه ماهه توانست 65,000 دستگاه از این خودرو را در اروپا به فروش برساند.

راه اندازی جدید به اسکودا این فرصت را خواهد داد که یتی را به سمت استفاده از پلتفرم MQB  فولکس واگن حرکت دهد. این پلتفرم می تواند جدیدترین نسل از موتورها و تکنولوژی های پیشرفته را در اختیار این خودروساز قرار دهد. تغییر مسیر به سمت پلتفرم MQB باعث می شود تا مدل جدید یتی در محدوده خودروهایی از فولکس واگن همچون خودروی Seat Ateca قرار بگیرد. فولکس واگن Tiguan و آئودی Q3 جذابترین SUV هایی هستند که در بازار اروپا معامله می شوند.

اسکودا (Skoda) یکی از کمپانی خودروسازی جهان است که در جمهوری چک مستقر است. این کمپانی در سال ۱۸۹۵ توسط واکلاو لورین و واکلاو کلمنت تاسیس شده و در سال ۱۹۹۱ به یکی از زیرشاخه‌های اروپایی گروه فولکس‌ واگن  تبدیل شد. این کمپانی هم اکنون یکی از برندهای معتبر گروه خودروسازی فولکس واگن است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: تک بوک