نیسان میکرا 2017 در نمایشگاه اتومبیل پاریس رونمایی شد 

پس از گذشت 33 سال از زمانی که نیسان برای اولین بار مدل میکرا را به بازار روانه کرد، این خودروساز ژاپنی از روی اولین نسل از خودروی تمام الکتریکی این مدل در نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016 پرده برداشت. کمپانی نیسان در چهار نسل قبلی مدل میکرا با ارائه ویژگی هایی میان رده، بیشتر هدف خود را رقابت با خودروهای رنج متوسطی همچون تویوتا یاریس (Toyota Yaris) و سوزوکی سویفت (Suzuki Swift) قرار داده بود؛ اما هرگز در این بخش بهترین نبود. البته باید اذعان کرد که این استراتژی برای نیسان نقشه راه موفقیت آمیزی بود. فروش 7 میلیون دستگاه نیسان میکرا تاکنون، آنهم تنها در نیمی از اروپا خود گویای همه چیز خواهد بود.

داستان نسل پنجم نیسان میکرا کمی متفاوت تر از قبل خواهد بود. اکنون این مدل مدرنتر شده، طراحی پویا، ظاهری زیبا به آن بخشیده و در کل نیسان در این مدل روایت دیگری را اراده داده است. نیسان میکرا 2017 به عنوان یک پرچمدار خلق شده است. لوران ماریون، مدیر تولید کهنه کار این پروژه می گوید: “نیسان، خودروهای مدرن زیادی تاکنون تولید کرده است، مدل هایی همچون نوت و قشقایی نمونه هایی از این محصولات هستند؛ اما این مدل به خوبی می تواند قدرت ما را به معرض نمایش بگذارد.”

ابعاد جدید نسل پنجم میکرا کمی متفاوت تر از نسل های قبلی است. این خودرو با طول 3995 میلیمتر و پهنای 1742 میلیمتر، 170 میلیمتر بلندتر و 77 میلیمتر عریض تر از مدل قبل خودنمایی می کند. با این ابعاد جدید میکرا 2017 کاملا جادارتر از گذشته نشان می دهد. ارتفاع 69 میلیمتر کاهش یافته و به 1452 میلیمتر رسیده و این در حالیست که فاصله بین دو محور (ویل بیس) 75 میلیمتر بلندتر شده است. همه چیز در این مدل به نفع ایجاد فضای بیشتر حرکت کرده است.

یکی از مدیران این کمپانی می گوید: “تحقیقات ما نشان می دهد که برای بسیاری از خریداران فضای قسمت بار حتی مهمتر از فضای تعبیه شده برای صندلی های عقب است.” نیسان در طراحی این مدل مسیری را انتخاب کرده که با کانسپت Sway آن را معرفی کرد. این کانسپت حدودا 18 ماه پیش در نمایشگاه اتومبیل ژنو رخ نشان داد. ویژگی های کلیدی نیسان در این طراحی همچون کاپوت کوتاه و شیشه جلوی شیبداری که حتی شیبدارتر از نسل قبلی بوده به خوبی خودنمایی می کند. ریزه کاری های جدیدی در طراحی این مدل جدید، شخصیت تازه ای به آن بخشیده است. چراغ های عقب بومرنگی شکل، خطهای تیز برجسته در دو طرف بدنه آن و اسپویلر عقب، ظاهر منحصربفردی را برای آن بوجود آورده است.

در داخل نیز طراحی بگونه ای انجام شده تا راحتی سرنشینان را تضمین کند. یک نمایشگر 7 اینچی سیستم سرگرمی آن را مدیریت کرده و سیستم صوتی Bose با بلندگوهایی در پشت سری راننده صدایی باکیفیت ارائه خواهد داد. هشدار خروج از خط، هشدار نقطه کور، ترمز اضطراری خودکار با قابلیت تشخیص عابر پیاده و سیستم تشخیص ترافیک از جمله ویژگی های اضافه شده به این مدل جدید است. مدل 2017 نیسان میکرا به یک موتور دیزلی چهار سلندر 1.5 لیتری با قدرت 89 اسب بخار مجهز شده است. علاوه بر آن یک موتور توربوشارژر بنزینی سه سیلندر 0.9 لیتری نیز همان مقدار نیرو را تولید خواهد کرد و در نهایت نسخه سومی نیز وجود دارد که 69 اسب بخار قدرت خواهد داشت. انتقال قدرت در تمامی این نسخه ها از طریق یک گیربکس پنج سرعته دستی صورت می گیرد؛ اما گفته می شود که حداقل یک مدل از آن به گیربکس اتوماتیک مجهز خواهد شد.

نیسان ساخت مدل جدید میکرا را از ماه دسامبر آغاز خواهد کرد. در حال حاضر هیچ پیش بینی برای حجم فروش آن شنیده نمی شود؛ اما برخی از کارکنان داخلی این کمپانی اظهار کرده اند که در اوایل دهه 1990 میکرا با فروش 170,000 دستگاه در سال، فروش بسیار بالایی داشت. آنها امیدوارند که این نسخه جدید نیز بتواند موفقیت های گذشته میکرا را تکرار کند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autocar