کمپانی بی ام دبلیو با دو خودروی الکتریکی جدید مقابل تسلا و مرسدس قد علم می کند

کمپانی بی ام دبلیو قصد دارد با عرضه ی دو ماشین الکتریکی جدید تا سال 2020، نقش پر رنگ تری را در این عرصه بازی کند. به گزارش بلومبرگ، این خودروساز آلمانی برای عرضه ی نسخه ی الکتریکی بی ام دبلیوX3  اس یو وی و یک مینی کوپر شارژی برنامه ریزی کرده است. انتظار می رود که مدل مینی تا سال 2019 و مدل بی ام دبلیو X3 تا سال 2020 در دسترس قرار بگیرند.

بنا بر گزارشی که توسط رسانه ی آلمانی Handelsblatt منتشر شده، این کمپانی احتمالا برای راه اندازی نسخه ی الکتریکی سواری سری 3 بی ام دبلیو و نسخه ی الکتریکی بی ام دبلیو X4 نیز تلاش می کند؛ گفته می شود که این دو خودرو نیز در بازه ی زمانی اعلام شده، عرضه خواهند شد. کمپانی بی ام دبلیو با فضای ماشین های الکتریکی غریبه نیست. این کمپانی در سال 2013، ماشین الکتریکی i3 و چندین مدل هیبریدی پلاگین را راه اندازی کرده بود. اما در مقایسه با سرعت گسترش وسایل نقلیه ی الکتریکی، کمپانی بی ام دبلیو تلاش می کند تا محصولات خود را در سطح رقابتی نگه دارد؛ به ویژه با در نظر داشتن اینکه محدوده ی مسافتی ماشین های این کمپانی از سایر رقبا کمتر است.

تسلا قصد دارد ماشین تسلا مدل 3 را با قیمت 35.000 دلار به فروش برساند و برای راه اندازی آن تا اواخر 2017 برنامه ریزی کرده است. این ماشین از محدوده ی مسافتی 215 مایل معادل 346 کیلومتر برخوردار است. اما درباره ی بی ام دبلیو i3 باید گفت که با یک باتری کاملا پر و بدون گسترش دهنده می تواند 114 مایل معادل 183 کیلومتر را طی کند؛ این در حالیست که باتری مجهز به گسترش دهنده ی آن می تواند مسافت 180 مایل (289 کیلومتر) را طی کند. لازم به ذکر است که کمپانی تسلا تنها نگرانی بی ام دبلیو نیست. خودروسازان لوکس آلمانی نیز به سرعت و اشتیاق کامل وارد این عرصه شده و برای راه اندازی وسایل نقلیه ی الکتریکی پر قدرت، تا پایان این دهه برنامه ریزی کرده اند.

برای مثال، کمپانی مرسدس بنز هفته ی گذشته در نمایشگاه ماشین پاریس از کانسپتSUV تمام الکتریکی با نام Generation EQ رونمایی کرد. نسخه ی نهایی کانسپت EQ تا سال 2019 راه اندازی می شود. کمپانی مرسدس مدعی شد که کانسپت Generation EQ، محدوده ی مسافتی 250 مایل (402 کیلومتر) را ارائه می دهد. کمپانی فولکس واگن نیز که قصد دارد تا سال 2025، سی وسیله ی نقلیه ی الکتریکی را راه اندازی کند، از کانسپت برقی خود با نام ID رونمایی کرد؛ این کمپانی اعلام کرد که نسخه ی نهایی این خودرو تا سال 2020 عرضه خواهد شد.

کمپانی های آئودی، پورشه، ولوو و سایر خودروسازان بزرگ نیز برای راه اندازی ماشین های الکتریکی خود با محدوده ی مسافتی 200 مایل (321 کیلومتر) یا بیشتر تا چهار سال آینده برنامه ریزی کرده اند. محدوده ی مسافتی ماشین های بی ام دبلیو X3 و مینی هنوز اعلام نشده است، اما با در نظر داشتن رقیبانی که محدوده ی 200 تا 300 مایلی را ارائه می دهند، می توان انتظار داشت که از رنج مشابهی برخوردار شوند.

منبع: تک بوک