کانسپت های به نمایش درآمده در نمایشگاه اتومبیل پاریس 2016

Mondial L'Automobile که همان نمایشگاه اتومبیل پاریس است امسال شاهد رونمایی از خودروهای کانسپت متعددی بود. در نمایشگاه امسال طرح های جسورانه ای برای تولید خودروهای الکتریکی از سوی گروه خودروسازی فولکسی واگن و همچنین غول خودروساز آلمانی، مرسدس بنز دیده شد. قصد داریم تا در این مطلب نگاهی کوتاه به بهترین کانسپت های ارائه شده در نمایشگاه خودرو پاریس 2016 بیندازیم.

در این نمایشگاه سه خودروی کانسپت چشمگیرتر از دیگر خودروها بود.

رنو ترزور  (Renault Trezor)

رنو ترزور (Renault Trezor)

اگر بخواهیم جایزه بهترین طراحی کانسپت را در نمایشگاه پاریس به کمپانی خاصی بدهیم، شاید رنو واجد شرایط ترین خودروساز باشد. این کمپانی با ارائه خودروی کانسپت رنو ترزور، زیبایی و تکنولوژی را در یکجا گردآوری کرده است. ترزور تا حدودی طراحی خود را مدیون رنو دزیر (DeZir) است. کانسپتی که در سال 2010 توسط رنو به نمایش درآمد و المان های بکار رفته در طراحی آن در محصولات بعدی رنو همچوننیز تاثیر گذاشت Clio 2012 و اکنون در ترزور به تکامل رسیده است. گویا این زبان طراحی جدید کمپانی رنو است و بعد از این بیشتر شاهد چنین طراحی های جسورانه ای خواهیم بود.

در زیر کاپوت این ماشین، کمپانی رنو از انتقال قدرت ماشین های فرمول E بهره گرفته است. این موتور یک عملکرد سریع، تمیز و کاملا الکتریکی ارائه خواهد داد. 350 اسب بخار (261 کیلووات) انرژی تولید شده توسط این پیشرانه است که می تواند گشتاور 380 نیوتن متر را به چرخ ها منتقل کند. رنو ترزور با این موتور قادر است تا صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را تنها در 4 ثانیه بدست آورد. بدنه فیبر کربنی و طراحی خاص این کانسپت ضریب آیرودینامیکی درگ را به 0.22 رسانده و وزن آن را به 1600 کیلوگرم محدود کرده است.

برای ورود به این خودرو نیز حکایت کمی متفاوت تر از دیگر خودروهاست. هیچ دری وجود ندارد و برای اینکه راننده بتواند وارد خودرو شود، سقف ماشین به طور کامل با جک هایی که در زیر آن قرار گرفته به سمت بالا و جلو حرکت کرده و فضا را برای ورد به داخل خودرو فراهم می کند. امسال رنو با این مدل در نمایشگاه پاریس خودی نشان داد.

کانسپت فولکس واگن ID

کانسپت فولکس واگن ID

یکی دیگر از خودروهای کانسپتی که به شدت در نمایشگاه امسال جلب توجه می کند، کانسپت الکتریکی فولکس واگن ID است. غول خودروسازی جهان این مدل را بر روی پلتفرم جدید MEB بنا کرده و کلیت زبان طراحی خود را در این مدل نیز همچنان حفظ کرده است. فولکس واگن معتقد است که خودروی برقی ID روایت متفاوتی از ماشین را ارائه خواهد داد. این کمپانی پس از رسوایی دیزل گیت که حدود یکسال پیش اتفاق افتاد، وعده داد که تا سال 2025 چیزی حدود 1 میلیون خودروی الکتریکی را وارد بازارهای جهانی کند.

فولکس واگن در این کانسپت جدید با گنجاندن حالت ID، سیستم جدیدی را در رانندگی خودران معرفی می کند. هنگامی که راننده نشان وسط فرمان را بمدت 10 ثانیه نگه دارد، چرخ ها جمع شده و کنترل ماشین به دست سیستم خودران انجام خواهد شد. چهار اسکنر لیزری، سنسورهای اولتراسونیک، سنسورهای رادار و دوربین ها این وظیفه را به خوبی انجام می دهند.

گفته می شود که پیشرانه الکتریکی 125 کیلوواتی آن قادر است تا این وسیله نقلیه را در زیر 8 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند. با فشردن پدال گاز کانسپت ID به حداکثر سرعت 160 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید. باتری لیتیوم یونی این کانسپت نیز می تواند در نوع خود جالب توجه باشد. به ادعای این کمپانی با یک شارژ کامل باتری می توان مسافتی بین 400 تا 600 کیلومتر را طی کرد!

مرسدس بنز  EQ Generation

مرسدس بنز EQ Generation

مرسدس بنز نیز امسال مطابق معمول همیشه با دست پر وارد نمایشگاه اتومبیل پاریس شد. در کنار فولکس واگن، این غول خودروساز آلمانی نیز ماشین الکتریکی را معرفی کرد که در سال 2020 وارد بازار خواهد شد. این وسیله نقلیه EQ Generation نامگذاری شده است. مرسدس بنز نیز درست به مانند رقیب آلمانی دیگر خود، فولکس واگن یک پلتفرم اختصاصی برای ماشین های برقی خود ساخته است؛ اما مرسدس بنز اولین خودروی ساخته شده بر روی پلتفرم جدید خود را در کلاس SUV به معرض نمایش گذاشت. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، مرسدس بنز تا سال 2020 به منظور انجام برخی از تعهدات خود نسبت به کاهش آلاینده های زیست محیطی چهار مدل برقی با نشان تجاری EQ را تا سال 2020 تولید خواهد کرد و کانسپت EQ Generation یکی از آنهاست.

کانسپت برقی جدید مرسدس بنز به لطف باتری های جدید لیتیوم یونی خود قادر است تا یک محدوده 500 کیلومتر را پوشش دهد. پیشرانه 300 کیلوواتی این خودرو تنها در عرض 5 ثانیه این SUV سایز بزرگ را از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت خواهد رساند.

Mondial L'Automobile  یا همان نمایشگاه اتومبیل پاریس، یکی از بزرگترین شوهای جهانی در صنعت خودروسازی است. این رویداد اولین نمایشگاه اتومبیل در جهان و یکی از مهمترین نمایشگاه های بین المللی حال حاضر در صنعت خودروسازی است. 1898 میلادی اولین سالی بود که این نمایشگاه با به نمایش گذاشتن 232 خودرو از سراسر جهان و با 140 هزار بازدیدکننده، کار خود را آغاز کرد. این تعداد بازکننده در سال 2012 به 1.2 میلیون نفر رسید و در حال حاضر نیز از اول تا 16 اکتبر در محل دائمی این نمایشگاه در پاریس در حال برگزاری است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas