نسخه مخصوص لوتوس اکسیج 350 به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس دفتر این شرکت راه اندازی شد

کمپانی لوتوس از سومین و آخرین نسخه مخصوص خود رونمایی کرد – پس از Evora 400 Hethel Edition و نسخه مخصوص الیز 250 (Elise 250 Special Edition) – به مناسبت جشن پنجاهمین سال تاسیس دفتر مرکزی این شرکت در Hethel یکی از بخش های شهر نورفک در انگلستان، نسخه مخصوص لوتوس Exige 350 رخ نشان داد. این خودرو حتی سبک وزن تر از مدل Exige Sport 350 است که در سال 2015 معرفی شد.

ماشین لوتوس Exige 350 Special Edition درست به مانند سوپر اسپرت Exige Sport 350 دارای یک پیشرانه سوپرشارژر 3.5 لیتری V6 است که می تواند 345 اسب بخار (257 کیلووات) نیرو تولید کند. چنین قدرتی قادر است تا در دور موتور 4500 دور در دقیقه ماکزیمم گشتاور 400 نیوتن متری را به محور چرخ ها وارد آورد. در نتیجه کارکرد این موتور باعث می شود تا نسخه مخصوص لوتوس اکسیج 350 در مدت زمان 3.7 ثانیه از حالت سکون به سرعت 60 مایل برساعت (97 کیلومتر بر ساعت) رسیده و شتاب صفر تا 100 خود را به 3.9 ثانیه برساند. با فشردن پدال گاز عقربه کیلومتر شمار می تواند حداکثر 170 مایل بر ساعت (274 کیلومتر بر ساعت) را نشان دهد.

موتور این خودرو با یک گیربکس دستی 6 سرعته جفت شده است و مهندسان لوتوس معتقدند با تغییراتی که صورت گرفته، تغییر دنده در این مدل سریعتر از نسل های گذشته انجام خواهد شد. چهار کالیپر ترمز پیستونی نیز هم در عقب و هم در جلوی خودرو وجود دارد. سیستم مدیریت کارایی عملکرد دینامیک لوتوس به رانندگان اجازه می دهد تا دو حالت اسپرت (Sport) و ریس (Race)  را انتخاب کنند. این سیستم اساسا اجازه کنترل بیشتری را به راننده خواهد داد. با وزن 1099 کیلوگرم، نسخه مخصوص لوتوس اکسیج 350 چیزی در حدود 25 کیلوگرم سبکتر از مدل لوتوس اسپرت 350 است. این مدل جدید دارای صندلی های فیبر کربنی، چرخ های آلیاژی دست ساز و باتری لیتیوم یونی است. اگرچه این مشخصات بهبود در سرعت یا شتاب را منعکس نمی کند؛ اما کمپانی لوتوس معتقد است که چابکی و تسلط بر روی جاده در این مدل جدید بهبود یافته است.

بال عقب خودرو و دیفیوزر عقب توامان باعث می شوند تا در سرعت 160 کیلومتر بر ساعت 42 کیلوگرم نیروی دان فورس (نیروی پایین برنده) به این مدل وارد شود. جلوی این خودرو طراحی خود را از مدل اکسیج کاپ 360 به ارث برده و به منظور بهبود جریان هوای خروجی، رادیاتور بصورت عمودی نصب شده است. نسخه مخصوص لوتوس اکسیج 350 در چهار رنگ مختلف در دسترس بوده و همه آنها با نوارهای مسابقه ای تزئین شده اند. مشتریان می توانند برخی از گزینه های داخلی همچون پوشش چرم مشکی بر روی صندلی ها را بصورت سفارشی دریافت کنند.

تولید نسخه مخصوص لوتوس اکسیج 350 تنها به 50 دستگاه محدود شده و هم اکنون با قیمت 78,900 دلار آمریکا قابل خریداری است. کمپانی لوتوس (Lotus) یک شرکت خودروسازی بریتانیایی است که در کارخانه اصلی و دفتر مرکزی آن در شهر نورفک انگلستان قرار دارد. این شرکت در سال 1952 توسط کالین چاپمن تاسیس شد و در سال 1994 و به دنبال ورشکستگی مالی به شرکت پروتن واگذار گردید. این شرکت اکنون جز مایملک قانونی کمپانی پروتون بوده که یک کمپانی خودروساز مالزیایی است.

منبع: تک بوک