شرکت BAE نسل جدید ماشین جنگی برادلی را به نمایش گذاشت

کمپانی BAE Systems در نشست سالانه انجمن ارتش ایالات متحده در واشنگتن دی سی از جانشین ماشین جنگی برادلی ارتش آمریکا پرده برداشت. این وسیله نقلیه کانسپت، برای نشان دادن بهبود در قابلیت های برادلی طراحی شده و این در حالی است که ساخت آن نیز با کاهش هزینه ها همراه بوده است. ماشین جنگی برادلی (Bradley Fighting Vehicle) اولین بار در سال 1981 به خدمت ارتش درآمد؛ اما توسعه یافته آن به دهه 1950 باز می گردد. در آن زمان ارتش ایالات متحده شروع به توسعه ماشین های جنگی پیاده نظام خود کرد تا بتواند در دوران جنگ سرد با زره پوش های اتحاد جماهیر شوروی رقابت کند.

در طول دهه ها، نیازها تغییر کرد، فناوری ها پیشرفته تر شد و نگرانی درباره آسیب پذیری باعث به روزرسانی های مختلفی شد و تمام این دلایل باعث شد تا وزن این ماشین جنگی از 8 تن به 30 تن افزایش یابد. پنتاگون برای پیدا کردن جایگزینی برای برادلی گزینه های مختلفی را در نظر گرفته است؛ اما کاهش بودجه اخیر این سازمان نیازمند تجدید نظرهایی در زمینه ساخت ابزارآلات و ادوات جنگی شد. در پاسخ به این نیاز ارتش ایالات متحده، کمپانی BAE با استفاده از سیستم های موجود و با الهام گرفتن از دیگر وسایل نقلیه ارتش، محصول جذابی را اراده داده است. دیپاک بازاز، مدیر توپخانه و برنامه های برادلی در BAE می گوید: “در وضعیت بودجه جاری، ارتش اغلب چیزی بین حفظ ناوگان موجود و توسعه قابلیت های جدید را انتخاب می کند. ما نیز منابع تحقیق و توسعه خود را بر روی کاهش هزینه های جاری برای پر کردن این شکاف اخیر سرمایه گذاری کردیم. یکپارچه سازی قابلیت های فعلی و بکارگیری فناوری های آینده به طور قابل توجهی تحرکات نسل جدید برادلی را بهبود داده و قدرت دفاعی و جنگی آن را نیز افزایش داده است.”

شاسی برادلی برای مقابله با بمب های دست ساز زره پوش شده است. محفظه سوخت و مهمات ایمن تر شده و قدرت الکتریکی بیشتری برای استفاده از فناوری های پیش بینی شده در آن وجود دارد. سیستم تعلیق به روز شده آن اجازه می دهد تا این وسیله نقلیه جنگی همچنان در گروه اصلی زره پوش های ایالات متحده قرار بگیرد. برجک متحرک و سنسورهای ردیابی بهبود یافته و اتصالات بهتری نیز در آن دیده می شود. استراتژی بکار رفته در طراحی آن مشابه با دیگر وسایل نقلیه این چنینی است. بدنه زره پوش شده، مخازن سوخت، وجود یک دریچه برای راننده که از وسایل نقلیه چند منظوره ارتش به عاریه گرفته شده، الکترونیک 600 ولتی، خمپاره انداز M109A7 و همچنین طراحی کلی آن بسیار شبیه به دیگر وسایل نقلیه دیگر طراحی شده توسط BAE است؛ بنابراین بسیاری از قطعات و سیستم ها را می توان بین آنها تعویض کرد.

BAE Systems یک شرکت صنایع دفاعی و هوافضای بریتانیایی است. این شرکت در سال 2008 بعد از کمپانی لاکهید مارتین به عنوان دومین شرکت بزرگ دفاعی دنیا انتخاب شد. دفتر اصلی این شرکت در فارنبورو در همپشایر انگلستان قرار دارد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas