روشِن اتوموتیو (Rossion) یک خودروساز آمریکایی است که توانست در سال 2007 لیسانس ساخت نوبل M400 را به دست آورد. با این اجازه، روشن اقدام به ساخت خودرو اسپرت و پیشرانه وسط Q1 نمود.


ظاهراً روشِن سه نسخه‌ی پیست از Q1 با نام Q1R را ساخته و تنها یکی از آن‌ها دارای بدنه‌ای فیبر کربنی می‌باشد. به این ترتیب Q1R یکی از کمیاب‌ترین خودروهای روی کره‌ی زمین است. خوشبختانه برخی افراد شانس تصاحب این خودرو را خواهند داشت زیرا یک نمونه‌ی خاص از Q1R در لیست فروش قرار گرفته است.


خود Q1 با 508 اسب بخار قدرت خودروی قابلی است اما مدل Q1R یک پله بالاتر رفته و تغییراتی برای بهبود عملکرد در پیست دارد.


از آنجایی که Q1R 2018 خودرویی برای پیست است بنابراین دارای رول کیج کامل، صندلی‌های مسابقه‌ای اسپارکو و…می‌باشد؛ اما آن چیزی که باعث تمایز این نسخه شده بدنه‌ای فیبر کربنی است که باعث کاهش قابل‌توجه وزن و زمان طی یک دور پیست شده است.


نیروبخش روشن Q1R پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری توربوی اکوبوستی است که در موستانگ اکوبوست هم دیده شده و قدرت 287 اسب بخاری را از طریق گیربکس 6 سرعته دستی و دیفرانسیل لغزش محدود به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند. اگرچه قدرت اعلام شده خیلی به چشم نمی‌آید اما تصور کنید که ترکیب بدنه‌ای فیبر کربنی با وزن کم چه خواهد شد.


این خودرو دارای فنرهای پیچشی خاص H&R است. این نسخه به رینگ‌های 18 اینچی فورج کاری شده و لاستیک‌های تویو R888 مجهز شده است. کالیپرهای ترمز ویل وود نیز قدرت توقف کاملی را فراهم می‌کنند.

 


متأسفانه روشِن Q1R 2018 که بحثش شد برای استفاده در جاده و خیابان نیست. این خودرو تا 5 روز دیگر در معرض فروش بوده و پیشنهاد فعلی برای آن 25 هزار دلار می‌باشد.

 

منبع: پدال