مشهورترین برند تولیدکننده‌ی قطعاتسیستم ترمز  برای سوپراسپرت‌های معروف جهان، شرکت ایتالیایی برمبو (Brembo)  است. احتمالاً بارها نام ترمزهای برمبو در خودروهای پرفرمنس را شنیده‌اید و با رنگ قرمز مشهور لنت‌های ترمز برمبو، آشنایی دارید؛ برمبو و رنگ قرمز آن را می‌توان مانند فراری  در خودروسازی دانست.

ترمز برمبو / Brembo Brake

سرعت، شتاب، قدرت و فرمان‌پذیری جزو مهم‌ترین جنبه‌های رانندگی تهاجمی و اسپرت در یک خودرو هستند، اما سیستم ترمز هم علاوه بر نقش غیرقابل انکار در ایمنی، رانندگی لذت‌بخش را ممکن می‌کند. مجموعه‌ی برمبو سال‌ها است که با پی‌بردن به نقش اساسی ترمز در رانندگی، مشغول طراحی و تولید بهترین دیسک‌ها، لنت‌ها و کالیپرهای ترمز جهان است.

محصولات برمبو به‌قدری باکیفیت هستند که بسیاری از خودروسازان معتبر جهان، تنها از ترمزهای این برند در خودروهای جاده‌ای و مسابقه‌ای خود استفاده می‌کنند. شاید برای پی بردن به سطح بالای ترمزهای برمبو همین کافی باشد که خودروی فرمول یک فراری، به ترمز ساخت این شرکت مجهز است. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به روند تولید ترمزهای برمبو داشته باشیم.

مواد خام تا برمبو؛ آهنگری تا مهندسی

ترمز برمبو / Brembo Brake


اولین قدم در تولید ترمزهای برمبو، حرارت چدن خام تا دمای ۱۱۵۰ درجه‌ی سانتیگراد است؛ پس از این، با توجه به سفارش خودروسازان و اندازه‌های مختلف برای خودروهای متنوع، دیسک‌های مشخص با تنظیمات سفارشی به‌ خط تولید وارد می‌شوند. در کنار شکل‌گیری دیسک، رنگ‌آمیری و مهندسی کالیپرهای آلومینیومی مختلف بر اساس درخواست خودروسازان نیز انجام می‌شود. خط تولید تمام قطعات سیستم‌های ترمز برمبو، کاملاً اتوماسیون و با نظارت چند متخصص فعالیت می‌کند.

آزمایش ترمز در شرایط واقعی و آزمایشگاهی

ترمز برمبو / Brembo Brake


پس از تولید دیسک و کالیپر، تمام قطعات ابتدا در شرایط آزمایشگاهی و فراتر از آستانه‌ی تحمل، تست می‌شوند. قطعات به‌صورت جاگانه یا یک سیستم ترمز کامل آزمایش می‌شوند تا مقاومت ترمز در شرایط مختلف بررسی شود. پس از تست آزمایشگاهی، متخصصان برمبو در کنار رانندگان باتجربه و انواع سنسورها، ترمز نصب شده در خودروهای مختلف را در جاده‌های عمومی آزمایش می‌کنند. در این مرحله معمولاً خودروها به‌صورت رسمی رونمایی نشده‌اند، بنابراین پوشش استتار هر شرکت روی بدنه‌ی خودرو نقش می‌بندد.

ترمز سرامیک کربن، نهایت کیفیت برمبو

ترمز برمبو / Brembo Brake


متخصصان برای خودروهای قدرتمند، سوپراسپرت و هایپرکار بهترین محصول خود، ترمزهای سرامیک کربن را پیشنهاد می‌دهند. موادی چون فیبرکربن، سیلیکن و چند مواد خام که جزو فرمول محرمانه‌ی برمبو است، در یک قالب آلومینیومی که باتوجه به سفارش مشخص خودروساز اندازه‌های مختلفی دارند، ترکیب و سپس با حرارت فشرده می‌شوند. پس از قالب‌گیری، به‌صورت اتوماسیون هر دیسک صاف و اندازه‌ی دقیق آن کنترل می‌شود تا مرحله‌ی ایجاد سوراخ‌های هوارسانی انجام شود. دو مرحله‌ی حرارت‌دهی دیگر با نظارت تکنسین‌ها و بررسی دقیق کامپیوتری لازم است تا مونتاژ نهایی ترمز، آغاز شود.

 
تمام این موارد و مراحل که به‌صورت خلاصه به آن اشاره شد، برای تضمین بهترین ترمز‌گیری، ایمنی حداکثر و حس رانندگی بهتر انجام می‌شود. برمبو همچنان یک شرکت ایتالیایی در حاشیه‌ی شهر میلان است، اما شهرت آن در سطح جهان هر روز بیشتر می‌شود.
 

 

منبع: زومیت