فورد قصد دارد تا مدل موستانگ شلبی GT350 را به یک جعبه دنده اتوماتیک دوکلاچه مجهز کند

شواهد منتشر شده در وب سایت Mustang6G.com نشان می دهد که فورد قصد دارد تا تغییراتی را در شلبی GT350 و GT350R اعمال کند. فوردموستانگ شلبی جی تی 350 و حتی نسخه قدرتمندتر آن GT350R از زمان راه اندازی تاکنون به یک گیربکس شش سرعته دستی مجهز شده اند؛ اما گویا به زودی تغییراتی در این مدل رخ خواهد داد. شنیده ها حاکی از ان است که مدل جی تی 350 در چند سال آینده یک گیربکس دو کلاچه اتوماتیک را به خدمت خواهد گرفت. این خبر موثق است.

این اطلاعات در Mustang6G.com دیده شد، وب سایتی که علاقمندان زیادی را دور هم جمع کرده و با دقت برخی از جزئیات مدل موستانگ جدید را قبل از معرفی رسمی آن پیش بینی کرده است. شواهد موجود در Mustang6G.com نشان می‌ دهد که انتقال قدرت در مدل های جی تی 350 آینده از طریق یک گیربکس دو کلاچه اتوماتیک صورت خواهد گرفت. یک جعبه دنده اتوماتیک با پدال تعویض کننده می تواند عملکرد موستانگ شلبی GT350 را بهبود داده و آن را به رقابت با دیگر خودروهای اسپرت نزدیکتر کند. کمپانی هایی نظیر پورشه، فراری، بی ام دبلیو و مک لارن نیز در خودروهای اسپرت جذاب خود تماما از گیربکس های دو کلاچه استفاده می کنند. بر اساس گفته های Mustang6G.com مدل های فعلی GT350 و GT350R همچنان با گیربکس دستی شش سرعته عرضه خواهند شد و این ارتقا هیچ ارتباطی به این مدل های فعلی ندارد.

سخنگوی کمپانی فورد درباره شایعات اخیر سیستم جعبه دنده دوکلاچه این کمپانی تنها به یک جمله بسنده کرد. او در پاسخ به خبرنگار Road & Track گفت: “ما درباره محصولات آینده خود حدس و گمانی نمی زنیم.”

البته هنوز به طور دقیق مشخص نیست که جی تی 350 یک گیربکس شش سرعته دریافت خواهد کرد یا اینکه به یک گیربکس هفت سرعته دو کلاچ مجهز خواهد شد. انتقال قدرت در فورد GT آینده از طریق یک جعبه دنده دو کلاچ هفت سرعته انجام خواهد شد؛ اما هیچ راهی برای دانستن این موضوع وجود ندارد که آیا این سیستم برای موستانگ مناسب خواهد بود یا خیر. این بخش از اطلاعات تضمین نمی کند که مدل دو کلاچ جی تی 350 در حال آماده شدن است. ممکن است فورد برای استفاده از جعبه دنده دوکلاچه در مدل شلبی بحث های درون سازمانی زیادی داشته باشد؛ اما این بدان معنا نیست که ورود چنین محصولی به بازار خودرو قریب الوقوع خواهد بود. خودروسازان همواره در حال سنجش امکانات خود بوده و برنامه ریزی برای تولید محصولات آینده معمولا با تغییراتی نیز همراه می شود، مسلما این کمپانی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

وب سایت Mustang6G.com دارای سابقه اثبات شده ایست، معمولا خبرهای منتشر شده در این خبرگزاری از صحت و دقت خوبی برخوردار است؛ بنابراین استفاده فورد از جعبه دنده دو کلاچه در ماشین های آینده جی تی 350 می تواند قابل باور باشد. عملکرد شلبی GT350R توسط کارشناسان زیادی مورد تایید قرار گرفته است و مسلما وجود یک جعبه دنده دو کلاچه به راحتی می تواند این عملکرد را دوچندان کرده و رقابت را در بازار خودروی اروپا به اوج خود برساند.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: roadandtrack