انتشار آمار 14300 خودروی خارجی دپو شده در گمرکات کشور باعث ایجاد حواشی زیادی در کشور و بازار خودروهای خارجی شد و به نظر می‌رسد ورود این تعداد از خودرو به بازار منجر به کاهش قیمتها شده و عملا با رفع ممنوعیت واردات خودروهای خارجی باید شاید سقوط قیمت زیادی در این بازار پرتلاطم و گران شده باشیم.

به گزارش چرخان، یکی از مشکلات بزرگ فعلی بازار خودروهای خارجی مشکل ممنوعیتی است که گریبان گیر شرکت‌های واردکننده شده و حتی خودروهای واردشده قبل از مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی نیز در گمرک باقی مانده و عملا در بزرخی افتاده که مشخص نیست چه زمانی این مشکل به طور عملیاتی حل شده و وضعیت بازار خودروی خارجی به ثبات برسد.

آمارهای منتشر شده از خودروهای دپو شده در گمرک نشان می‌دهد که چیزی در حدود 14300 خودرو در این بزرخ به دام افتاده‌اند و از یک مشتریانی که ثبت سفارشات خود را انجام داده و از سوی دیگر شرکت‌هایی که به مشتریانشان تعهد داده‌اند و عملا پرداخت هزینه را نیز به طور کامل انجام داده‌اند ولی دسترسی به خودروهای وارد شده و در گمرک مانده ندارند!

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مصاحبه‌ای پیرامون وضعیت خودروهای دپو شده در گمرکات کشور گفت: تعداد خودروهای خارجی که در حال حاضر در گمرکات کشور دپو شده به چیزی در حدود 14 هزار و 300 عدد می‌رسد که هیچ راه حلی برای رفع این مشکل ارائه نمی‌شود و حتی گره‌های کوری نیز برای این مشکل ایجاد می‌گردد که جلوی حل آن را نیز می‌گیرند!

وی در ادامه افزود: بعضی از مسئولان به گونه‌ای عمل می‌کنند که نشان دهنده عدم تصمیم به حل مشکل خودروهای دپو شده است که به دلیل فساد کشف در بدنه سازمان توسعه بوده و این اتفاق را برای این دسته از مسئولین دارای ابهام کرده است! در حالی این پشت گوش انداختن‌ها را شاهد هستیم که مردم بهای خودروها را پرداخت کرده و ما موظف به عملی کردن تعهدات خود در مقابل مشتریان هستیم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با اشاره به تاثیرات ترخیص این خودروها گفت: در صورتی که این خودروها ترخیص شوند قطعا موجب تعدیل قیمت در بازار می‌شوند و رضایت مردم را نیز به همراه خواهد داشت و آنها در حال حاضر از وضعیت فعلی ناراضی هستند. گویا مسئولین به دنبال اجحاف در حق واردکنندگان هستند و نارضایتی مردم را برای آنها دنبال می‌کنند و گویا پشتکاری برای حل این مشکل نیز وجود ندارد.

وی در پایان گفت: بحث واردات خودروی خارجی و خودروهای باقیمانده در گمرک در حالی مسکوت باقی مانده که رئیس جمهور صراحتا نسبت به تعیین تکلیف این خودروها دستور صادر کرده ولی این دستور اجرایی نمی‌شود و ارگان‌های مربوطه اقدامی برای اجرایی کردن این دستور صریح ریاست جمهوری نمی‌کنند. متاسفانه به خواب سرمایه مردم توجهی نمی‌شود و گویا هیچ اهمیتی برای سرمایه‌های مردم و شرکت‌های واردکننده قائل نمی‌شوند!  این موضوع باعث پوسیدگی لاستیک خودروها و از بین رفتن رنگ تودوزی‌ها شده و عملا کیفیت خودروی صفر تحویلی چیزی نیست که مشتریان انتظار دارند!

 

 

منبع: چرخان