بررسی بی ام BMW i3 94AH مدل 2017

شاید آخرین نگرانی ها درباره ماشین های الکتریکیبی ام دبلیو نیز به زودی پایان یابد. این کمپانی خودروساز هم اکنون در حال صحبت برای افزایش ظرفیت باتری های مدل سایز متوسط BMW i3 است. این افزایش ظرفیت، محدوده حرکتی خودروهای تمام الکتریکی این کمپانی را گسترش خواهد داد. در سال 2014 کمپانی بی ام دبلیو مدل BMW i3 خود را به بازارهای جهانی عرضه کرد. این مدل یک سرمایه گذاری موفق برای غول خودروساز آلمانی به حساب می آید. فروش بیش از 250 دستگاه از این خودرو در دو سال گذشته می تواند شروع حرکتی خوبی برای این کمپانی در این بازار باشد.

اما اکنون صحبت از دو نسخه جدید از این مدل است. بی ام دبلیو i3 94Ah و بی ام دبلیو i3 94Ah Rex دو مدل جدید از این خط تولید است. BMW i3 در حال حاضر در استرالیا با قیمت 63,900 دلار معامله می شود. بی ام دبلیو i3 REx با برچسب قیمتی 69,900 دلار همراه شده و مدل بی ام دبلیو i3 94Ah نیز با قیمت 65,900 دلار در دسترس است.

محدوده حرکتی این خودروها در مدل 94Ah به 310 کیلومتر و در مدل94Ah Rex  به 390 کیلومتر افزایش یافته است. البته این محدوده حرکتی بی ام دبلیو بر روی برگه کاغذ است، در دنیای واقعی آمار و ارقام، شکل دیگری را روایت می کنند. اگر قرار باشد که این مدل ها را با روشن بودن سیستم تهویه در بزرگراه برانید، محدوده حرکتی آن به شکل قابل توجهی کمتر می شود. این مدل ها با وجود چنین شرایطی به ترتیب مسافت 200 کیلومتر و 330 کیلومتر را پوشش خواهند داد. کمپانی بی ام دبلیو با هدف بازتعریفی دوباره از این مدل، بسیاری از قطعات و تجهیزات آن را تجدید پذیر کرده است. به عنوان مثال 95 درصد از این خودرو را در پایان زندگی آن می توان بازیافت نمود. علاوه بر این، باتری های این وسیله نقلیه را می توان در پایان عمر خودرو، به سیستم ذخیره برق خانگی متصل کرد.

خط تولید بی ام دبلیو i3 در لایپزیک آلمان با چهار توربین بادی غول پیکر طراحی شده است. 80 درصد از خودروهای بازیافتی و یا تولید شده با استفاده از انرژی های تجدید پذیر ساخته شده اند. این مساله بسیار قابل توجه است. سیستم باتری این کمپانی از 96 سلول ساخته شده که برای مدل های 94Ah نیز بدون تغییر باقی مانده است. بی ام دبلیو قادر به اضافه کردن الکترولیت های اضافی و و افزایش تراکم سلول برای ارائه ظرفیت بیشتری از باتری شده است. این کمپانی نیز به مانند تسلا، کل سیستم باتری را با یک گارانتی 8 ساله یا 100 هزار کیلومتر ارائه داده است.

به دلیل این افزایش ظرفیت باتری، زمان شارژ نیز افزایش یافته است. این باتری با شارژر 8 آمپر، 1.8 کیلووات در مدت زمان 14 ساعت می تواند 80 درصد از شارژ از دست رفته را بازیابی کند. صاحبان این خودروها می توانند با استفاده از مکان های رایگان ChargePoint، زمان شارژ باتری را به 4 ساعت کاهش دهند.

گزینه نهایی برای شارژ، استفاده از یک شارژ سریع DC است که باعث می شود زمان شارژ با یک مدار 125 آمپر در 50 کیلووات به 40 دقیقه کاهش یابد. این گزینه معقول ترین راه برای شارژ باتری این خودرو خواهد بود؛ اما به گفته منبع این خبر، تنها تعداد انگشت شماری از ایستگاه های شارژ DC در استرالیا وجود دارد.

طراحی خارجی این خودرو کاملا آینده نگرانه است و طراحی داخلی آن نیز به همان نسبت جذاب است. فضای داخلی از مواد بازیافتی طراحی شده و صندلی های جدید بکار رفته در آن، نوید یک مسافرت راحت را می دهد. با وجود آنکه این خودرو از بیرون کوچک به نظر می رسد؛ اما فضای داخلی آن به طرز باورنکردنی بزرگ و جادار طراحی شده است. چهار نفر بزرگسال، فضای نسبتا راحتی را در اختیار خواهند داشت.

طراحی خارجی این خودرو کاملا آینده نگرانه است و طراحی داخلی آن نیز به همان نسبت جذاب است. فضای داخلی از مواد بازیافتی طراحی شده و صندلی های جدید بکار رفته در آن، نوید یک مسافرت راحت را می دهد. با وجود آنکه این خودرو از بیرون کوچک به نظر می رسد؛ اما فضای داخلی آن به طرز باورنکردنی بزرگ و جادار طراحی شده است. چهار نفر بزرگسال، فضای نسبتا راحتی را در اختیار خواهند داشت. درهای ردیف عقب این خودرو به سبکSuicide  طراحی شده و ظرفیت فضای بار این خودرو با استفاده از صندلی های تاشویی که تا 50 درصد قابلیت تا شدن دارند، به 1100 لیتر می رسد. برای طراحی و ساخت قطعات داخلی این خودرو، از مواد مختلفی استفاده شده است. صندلی های پشمی، چوب های روشن و تاریکی که در سراسر داشبورد استفاده شده و همچنین الیاف پلاستیکی بازیافت شده که در حاشیه های در قرار گرفته، فضای داخلی زیبایی را بوجود آورده است.

سیستم سرگرمی iDrive بی ام دبلیو نیز در این خودرو بسیار عالی است. یک دستگیره کنترلی در مرکز کابین قرار گرفته و سیستم سرگرمی از طریق صفحه نمایش بزرگ ال سی دی 10.2 اینچی رنگی، نمایش داده می شود. یک نمایشگر ثانویه نیز در مقابل راننده قرار دارد که پارامترهای کلیدی و سرعت را نشان می دهد. در بی ام دبلیو i3 به جای اهرم معمولی دنده، یک دکمه تعویض دنده در سمت راست فرمان قرار گرفته است. این کلید شامل انتخاب دنده به همراه یک دکمه برای فعال شدن حالت پارکینگ است.

در حالی که سیستم صوتی مجهز به 4 بلندگوی استاندارد 100 وات است، سیستم صوتی سفارشی harman/kardon ، اسپیکرها را به 12 عدد رسانده و توان خروجی را به 360 وات افزایش می دهد. صحبت از گزینه های سفارشی به میان آمد، برخی از گزینه های سفارشی که در این مدل قرار گرفته عبارتند از زنگ هشدار، ورود بدون کلید، گرمکن صندلی، رنگ متالیک، یک پمپ حرارتی برای افزایش بهره وری در آب و هوای سرد، رینگ های آلیاژی 20 اینچی و چراغ های جلوی LED و آیتم های مربوط به سیستم کمک راننده. در مدل REx پیشرانه الکتریکی صرفا توسط یک موتور الکتریکی 125 کیلوواتی می تواند 250 نیوتن متر گشتاور را از طریق یک گیربکس اتوماتیک تک سرعته به چرخ های عقب منتقل کند. در مدل های REx یک موتور بنزینی 650 سی سی دو سیلندر که در موتورسیکلت ها استفاده می شود، 28 کیلووات قدرت تولید می کند. این موتور بنزینی تنها به عنوان یک ژنراتور برای موتور الکتریکی عمل می کند. به منظور کاهش وزن بیشتر تنها یک مخزن سوخت 9 لیتری برای آن در نظر گرفته شده است.

حال که صحبت از وزن شد، باید گفت که استفاده گسترده از فیبر کربن چیزی حدود 350 کیلوگرم، وزن کلی این دو مدل را کاهش داده است. با این ساختار فیبر کربنی جدید، وزن خودرو به ترتیب در مدل های94Ah  و94Ah REx  به 1245 کیلوگرم و 1365 کیلوگرم محدود شده است. با وجود این کاهش وزن، عملکرد شتاب صفر تا 100 آن نیز حدود 0.1 ثانیه کاهش یافته است. شتاب صفر تا 100 مدل94Ah  به 7.3 ثانیه رسیده و مدل 94Ah REx می تواند در مدت زمان 8.1 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد.

حال که صحبت از وزن شد، باید گفت که استفاده گسترده از فیبر کربن چیزی حدود 350 کیلوگرم، وزن کلی این دو مدل را کاهش داده است. با این ساختار فیبر کربنی جدید، وزن خودرو به ترتیب در مدل های94Ah و94Ah REx به 1245 کیلوگرم و 1365 کیلوگرم محدود شده است. با وجود این کاهش وزن، عملکرد شتاب صفر تا 100 آن نیز حدود 0.1 ثانیه کاهش یافته است. شتاب صفر تا 100 مدل94Ah به 7.3 ثانیه رسیده و مدل 94Ah REx می تواند در مدت زمان 8.1 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد.

موقعیت رانندگی در این خودروی SUV-esque (پلتفرمی مابین SUV و کراس اوور) حس خوبی را القا می کند. ارتفاع نشستن در این خودرو بیشتر از آن چیزی است که نشان می دهد. سواری بسیار خوبی داشته و دید جلو، دو طرف و عقب خوبی دارد. دور کامل 9.86 متری آن کمک می کند تا قدرت مانور بیشتری در شهرهای شلوغ و پرجمعیت داشته باشد. این ماشین با طولی کمتر از 4 متر قابلیت پارک بالایی نیز دارد. واکنش دریچه گاز نیز در این مدل تقریبا آنی است. شتاب صفر تا 60 کیلومتر بر ساعت در مدل 94Ah تنها 3.8 ثانیه زمان برده و در مدل 94Ah REx  فقط 4.1 ثانیه طول می کشد. این میزان از شتاب برای ترددهای شهری بسیار ایده آل است. کنترل این ماشین بر روی جاده نیز بسیار عالی است و به توصیف نویسنده منبع این خبر قابل نگارش نیست. در حالی که لاستیک های عقب این خودرو در سرعت بالا چسبندگی کاملی به سطح جاده دارند، تایرهای 175 میلیمتری جلو با قدرت آن را به سمت جلو هدایت می کند. بعید است که مالکان این خودرو از رانندگی با آن لذت نبرند.

در نهایت باید گفت که این یک خودروی هوشمند و سازگار با محیط زیست است که می تواند سواری لذتبخشی را برای خریداران خود به ارمغان آورد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: caradvice