رین اسپید ماشین خودران Oasis خود را در نمایشگاه CES 2017 به روی صحنه خواهد برد

رین اسپید (Rinspeed) یک کمپانی خودروساز سوئیسی و مجری تیونینگ است. این کمپانی در بازگرداندن اتومبیل های کلاسیک به بازار خودرو ید طولایی دارد. از سال 1991 این کمپانی هر سال در نمایشگاه اتومبیل ژنو، کانسپت عجیب و غریبی را به نمایش درآورده؛ اما هیچ کدام از آنها هنوز به مرز تولید نرسیده اند.

این کمپانی با هدف رسیدن به یک رانندگی خودران کامل، اخیرا دو کانسپت بدون راننده Etos و XchangeE خود را معرفی کرد و اکنون قصد دارد تا خودروی کانسپت دیگری را به نمایش درآورد. ماشین خودران Oasis محصول کانسپت جدیدی است که در نمایشگاه CES 2017 به روی صحنه خواهد رفت. هنگامی که صحبت از ماشین های خودران به میان می آید، تولید کنندگان مجبور به بازاندیشی درباره طراحی سنتی داخلی آنها می شوند. در حال حاضر تولیدکنندگان این قبیل خودروها به دنبال راهی برای تمرکز بیشتر رانندگان به محیط اطراف خود هستند. به این صورت که راننده در پشت فرمان احساس کند که در خانه خود نشسته و توجه صرف به رانندگی، او را از کارهای دیگر باز ندارد. اگرچه این احساس اکنون نیز نسبتا وجود دارد؛ اما این رویکرد مطمئنا به اصلاحات بیشتری نیاز خواهد داشت.

کابین اتومبیل بدون راننده Oasis با دید جدیدی طراحی شده است و هدف اصلی آن بوده تا سرنشینان در فضای داخلی آن احساس آرامش بیشتری داشته باشند. اگرچه این مدل یک خودروی کاملا دو نفره است؛ اما دو صندلی آن برای هدف های خاصی می تواند به شکل های مختلفی تغییر وضعیت دهد. در کنار صندلی و یک میز تزئینی در کنار آنها، یک تلویزیون نصب شده و شیشه جلویی اتومبیل نیز می تواند به عنوان یک نمایشگر واقعیت مجازی و یا واقعیت افزوده مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف بسیاری از ماشین های خودران دیگر (که به احتمال بسیار زیاد به زودی جاده های کالیفرنیا را به تسخیر خود در خواهند آورد)، رین اسپید گویا چندان به فرمان اعتقادی نداشته و در این مدل آن را حذف کرده و در عوض یک دستگاه چند منظوره را برای کنترل آن در نظر گرفته است. اگر چه این کمپانی هیچ صحبتی درباره تامین انرژی این خودرو نکرده است؛ اما مسلما هر کسی با دیدن طراحی منحصربفرد آن لبخند بر چهره خواهد داشت.

رین اسپید تنها به طراحی کابین توجه نکرده است. این کمپانی در همکاری با کمپانی مک لارن قصد دارد تا تجربه یک رانندگی خوب را نیز برای کاربران خود فراهم کند.

رین اسپید تنها به طراحی کابین توجه نکرده است. این کمپانی در همکاری با کمپانی مک لارن قصد دارد تا تجربه یک رانندگی خوب را نیز برای کاربران خود فراهم کند. رئیس تیم طراحی مک لارن، فرانس استیونسون (Frank Stephenson) درباره این خودرو می گوید: “ یک زاویه کاملا متفاوتی از طراحی ظاهر شده است.” او در اوایل امسال به افتتاح یک نمایندگی جدید از مک لارن در ریچموند ملبورن اشاره کرد. او گفت که ما مجبوریم تا طراحانی که برای طراحی خودرو آموزش دیده اند را به سمت طراحی داخلی خودرو هدایت کنیم. رانندگان باید بتوانند تا به راحتی به محیط اطراف خود تمرکز کنند. آنها باید بتوانند به راحتی با تلفن های همراه خود صحبت کرده و کارهای مختلف دیگری را نیز انجام دهند. استیونسن معتقد است که جنبه های دیگری از طراحی داخلی به زودی رخ نشان می دهد.

کمپانی ولوو و بی ام دبلیو نیز در چشم انداز آینده خود از ماشین های خودران به رین اسپید پیوسته اند. اگر چه ممکن است نگاه آنها کمی متفاوت باشد؛ اما همگی آنها معتقدند که ایده ساخت صندلی های ثابت زمان زیادی طول نخواهد کشید که دگرگون شود. کمپانی رین اسپید ماشین خودران Oasis خود را در نمایشگاه CES سال آینده که در لاس وگاس ایالات متحده برپا می شود، به نمایش در خواهد آورد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas