در زمان خرید خودروهای صفرکیلومتر باید با افت قیمت آن در زمان فروش کنار بیایید (البته این موضوع در کشور ما صدق نمی‌کند زیرا به خاطر تورمی که هر چند سال یک‌بار افزایش شدیدی می‌یابد قیمت خودروهای کارکرده بالا رفته و حتی مشاهده می‌شود خودروی چپ کرده با قیمتی بیشتر از زمان صفرکیلومتر خود به فروش می‌رود!). شایان ذکر است برخی خودروهای تولید محدود و میلیون دلاری هم در خارج کشور از شمول این قانون بازار خارج هستند اما باقی خریداران باید این واقعیت را بپذیرند که هرچقدر مدت‌زمان استفاده از خودرو و کارکرد آن بالاتر می‌رود افت قیمتش نیز به همان میزان بیشتر می‌شود.


اما این افت قیمت چقدر است؟ تحلیل‌های iSeeCars.com نشان می‌دهد در 5 سال ابتدایی مالکیت خودرو بیش از 50 درصد قیمت آن افت می‌کند؛ اما این میزان به‌صورت متوسط محاسبه شده و برخی خودروها افت قیمت بیشتری دارند؛ و البته برخی از خودروها نیز ارزش خود را بهتر از دیگر مدل‌ها حفظ می‌کنند.


این لیست هر دو مورد را در نظر گرفته و میزان افت قیمت خودروها از 27.3 تا 71.7 درصد را شامل می‌شود. این فاصله‌ای قابل‌توجه است و شاید در زمان خرید رینگ و لاستیک‌های جدید یا کارکرده برای خودروی خود این موضوع را در نظر بگیرید.


خودروهایی که کمترین میزان افت قیمت در آمریکا را دارند تقریباً همه از نوع تراک به ویژه شاسی بلندها و پیکاپ های آمریکایی هستند. دو رتبه اولی توسط جیپ رانگلر و رانگلر آنلیمیتد اشغال شده است. افت قیمت این دو خودرو پس از 5 سال مالکیت به‌صورت متوسط 27.3 درصد است. رتبه‌های بعدی در اختیار تویوتا تاکوما (29.5 درصد) و توندرا (37.1 درصد) هستند. پس از این خودروها نیز نیسان فرونتیر (37.8 درصد)، تویوتا 4 رانر (38.1 درصد)، شورولت سیلورادو 1500 (39.7 درصد) و جی ام سی سیرا 1500 (39.7 درصد) در رتبه‌های بعدی قرار دارند. نهایتاً سوبارو ایمپرزا (42.3 درصد) و رم 1500 (42.7 درصد) تکمیل کننده‌ی این لیست هستند. سوبارو تنها خودروی سواری است که در بین 10 خودرو با کمترین میزان افت قیمت قرار دارد.


اما بد نیست به نیمه‌ی خالی لیوان هم نگاهی بیندازیم که محصولات الکتریکی و سدان های لوکس سطح بالا در آن با بیشترین میزان افت قیمت قرار دارند. بیشترین افت قیمت به نیسان لیف (71.7 درصد) و شورولت ولت (71.2 درصد) تعلق دارد. پس از این دو خودرو هم به ترتیب ب ام و سری 7 (71.7 درصد)، مرسدس بنز S کلاس (69.9 درصد)، فورد فیوژن انرژی (69.4 درصد)، ب ام و سری 6 (68.3 درصد)، ب ام و سری 5 (67.3 درصد)، مرسدس بنز E کلاس (67.2 درصد) و جگوار XJL (66.4 درصد) در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. تنها خودروی تولید انبوه سطح میانی و آمریکایی که افت قیمت زیادی را نشان می‌دهد شورولت ایمپالا (66.2 درصد) می‌باشد.


این آمار از بررسی بیش از 3.6 میلیون دستگاه خودروی مدل سال 2013 فروخته شده در آمریکا از ژانویه 2013 تا سپتامبر 2018 به‌ دست ‌آمده‌اند.


مدیرعامل iSeeCars.com می‌گوید:

اگرچه افت قیمت متوسط خودروهای صفرکیلومتر پس از 5 سال استفاده برابر با 50.2 درصد است اما خودروهایی وجود دارند که ارزش خود را بهتر حفظ می‌کنند. برای خریدارانی که به دنبال خرید خودروی جدید و فروش آن پس از 5 سال استفاده هستند انتخاب خودرویی که ارزش خود را بهتر حفظ می‌کند یک تصمیم اقتصادی هوشمندانه محسوب می‌شود.

 

منبع: پدال