خودروی الکتریکی کوچک یونیتی به دنبال جذب سرمایه

بسیاری از سازندگان خودروهای الکتریکی به دنبال راهی برای افزایش محدوده حرکتی محصولات خود هستند. مسلما افزایش بُرد اتومبیل با کاهش نگرانی و اضطراب رانندگان، رابطه مستقیمی داشته و به همین دلیل اکثر بازیگران این عرصه، سعی در بالا بردن مسافت طی شده توسط این وسایل نقلیه الکتریکی دارند؛ اما برخی از خودروسازان به دنبال ارائه یک محصول کوچک الکتریکی با برد کوتاه برای رانندگی در شهرها هستند.

 مدل هایی چون رنو توئیزی (Renault Twizy) و مایکرولینو (Microlino) از این دسته اند. اکنون باید به این سبک از طراحی ها، استارتاپ سوئدی یونیتی (Uniti) را نیز اضافه کرد. این شرکت قصد دارد تا با جذب سرمایه گذارها، یک نمونه اولیه از ماشین الکتریکی خود را تا پایان سال 2017 تولید کند. اولین رونمایی در سال گذشته اتفاق افتاد. در آن زمان یونیتی ادعا کرد که این خودرو تحت عنوان EU L7e تولید خواهد شد. از لحاظ فنی این خودرو یک کوادری سایکل (quadricycle) سنگین است – کوادری سایکل به مدل قدیمی خودروهایی اطلاق می شود که بر روی چهار تایر دوچرخه حرکت می کنند. برای اولین بار فورد در سال 1896 وسیله نقلیه خود را این گونه نامید – وزن این خودرو 400 کیلوگرم بوده و پیشرانه موتور الکتریکی AC آن توانایی تولید 15 کیلووات (20 اسب بخار) قدرت دارد. مالکان این خودرو مالیات کمتری را پرداخت خواهند کرد و استانداردهای ایمنی در آن بسیار بالاست.

ماشین الکتریکی یونیتی در محیط های شهری به راحتی می تواند تا 90 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و حداکثر سرعت آن 150 کیلومتر بر ساعت است. هر دو ماشین رنو توئیزی و مایکرولینو محدوده سرعت بالاتری دارند؛ اما شتاب صفر تا صد آنها اندکی بالاتر از مدل توینی است. قدرت موتور الکتریکی یونیتی از یک باتری 11 کیلووات ساعت سدیم – یونی تامین شده که قادر است به صورت مستقیم و یا از طریق القایی شارژ شود. ماشین برقی یونیتی، یک وسیله نقلیه سازگار با محیط زیست است. نه تنها سوخت این خودرو از انرژی پاک تامین می شود بلکه در ساخت آن نیز تا حد زیادی به استفاده از مواد زیستی پایدار توجه شده است.

این خودرو نه تنها از لحاظ ظاهری منحصر بفرد است که در داخل نیز به شکل خاصی طراحی شده است. داخل کابین با یک سیستم فرمان عجیب و غریب که شبیه کنترل حرکت نینتندو Wii است، آراسته شده و این کمپانی آن را “ یک تجربه غیر معمول در رانندگی” می نامد. کل شیشه جلو یک صفحه نمایش سربالاست که می تواند به تعبیر این شرکت، یک گزینه سرگرمی عالی باشد.

این خودرو نه تنها از لحاظ ظاهری منحصر بفرد است که در داخل نیز به شکل خاصی طراحی شده است. داخل کابین با یک سیستم فرمان عجیب و غریب که شبیه کنترل حرکت نینتندو Wii است، آراسته شده و این کمپانی آن را “ یک تجربه غیر معمول در رانندگی” می نامد. کل شیشه جلو یک صفحه نمایش سربالاست که می تواند به تعبیر این شرکت، یک گزینه سرگرمی عالی باشد. یونیتی در حال حاضر به دنبال جذب سرمایه در FundedByMe بوده که در عمل کمی متفاوت تر از کیک اسارتر (Kickstarter)  و ایندیگوگو (Indiegogo) است. در FundedByMe حامیان مالی این فرصت را دارند تا در سهام شرکت شریک شوند. در کمپین گذشته، این کمپانی موفق به جذب 560 هزار دلار سرمایه تنها در 36 ساعت شد و اکنون این روند تا 19 نوامبر ادامه خواهد داشت.

اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، اولین نمونه آن در اواخر سال 2017 تکمیل خواهد شد. انتظار می رود که محصول نهایی چیزی در حدود 23 هزار دلار قیمت داشته باشد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas