مازراتی الکتریکی نیز به بازار خواهد آمد؛ زمان موعود سال 2020 

کمپانی سازنده خودروهای لوکس ایتالیایی که بخشی از گروه بزرگ خودروسازی فیات کرایسلر است، قصد دارد تا سال 2020 یک خودروی اکتریکی را روانه بازارهای جهانی کند. این خودروی الکتریکی بعد از مدل فیات 500e، دومین ماشین الکتریکی کمپانی مادر به حساب می آید.

خبر ساخت خودروی الکتریکی مازراتی در مصاحبه خبری مهندس ارشد کمپانی فیات کرایسلر با خبرنگار Car & Driver فاش شد. مهندس ارشد، روبرتو فدلی (Roberto Fedeli) معتقد است که این خودرو به زودی رخ نشان می دهد. او گفت: “من گمان می کنم که این زمان، چیزی قبل از 2020 باشد، شاید این رونمایی در سال 2019 اتفاق افتد.” او در مصاحبه خود با این مجله خبری اضافه کرد: “ما اکنون در حال آماده کردن چیزهایی هستیم که بتوانیم این محصول جدید را در چند سال اینده به بازار معرفی کنیم.”

فدلی به این نکته اشاره کرد که اولین خودروی الکتریکی مازراتی یک مدل کم حجم خواهد بود. شاید برای این کار به جای ساخت یک خودروی SUV و یا یک سدان بزرگ، یک خودروی جی تی در نظر گرفته شود – گرن توریسمو که به خودروهای جی‌تی نیز معروفند، اصطلاحی است که به ماشین هایی با بازده بالا اطلاق می شود و معمولا در شکل کوپه دو در خودنمایی می کنند. مازراتی یکی از آخرین کمپانی هایی است که قصد راه اندازی یک خودروی الکتریکی را در سر می پروراند. شاید این کمپانی به دنبال چیز متفاوتی در این بازار می گردد. فدلی در مورد کمپانی تسلا نیز حرف های درشتی به زبان آورد: “نحوه اجرا و کیفیت محصولات تسلا همان چیزی است که کمپانی های آلمانی در دهه 1970 میلادی انجام می داده اند. راه حل های آنها، بهترین نخواهد بود.”

فدلی با این صحبت عملا ایلان ماسک و کمپانی تسلا را به چالش کشیده است. البته با اتفاقات اخیری که برای این کمپانی حادث شد، راه برای این گونه انتقادها نیز هموارتر شد. چند تصادفی که باعث ناکارآمد جلوه دادن سیستم اتوپایلوت تسلا شد، نه تنها کارشناسان بلکه مردم عادی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. فدلی در ادامه افزود که ساخت خودروهای برقی یک چالش جذاب برای مازراتی خواهد بود. این تیم باید بر روی موتور فاقد صدای اضافی کار کند. فدلی معتقد است که “این یکی از مهمترین پارامترها برای ماست. ناتوانی خودروهای الکتریکی در لذت بخش بودن رانندگی در آنها، درست مثل این است که با یک ماشین اسپرت در جاده های معمولی حرکت کنید. این مغایر با برندی است که ما ارائه می دهیم و این بزرگترین چالش پیش رو برای طراحان مازراتی خواهد بود.”

صحبت های فدلی یک نکته را به خوبی روشن می کند. این کمپانی قصد ندارد تا یک خودروی الکتریکی ناکارآمد را روانه بازار کند. مطابق گفته های مهندس ارشد فیات کرایسلر، این مورد مغایر با اصول برندینگ این کمپانی است.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: theverge