طراح خودروهای لوکس، هنریک فیکسر از یک مدل تمام الکتریکی رونمایی خواهد کرد

هنریک فیسکر (Henrik Fisker) طراح خودروهای لاکچری می گوید که قصد دارد تا سال 2017 از یک خودروی تمام برقی پرده برداری کند. هنری فیسکر، طراح افسانه ای خودروهای لوکس جهان قصد دارد تا با رونمایی از یک خودروی پریمیوم تمام الکتریکی بازگشت شکوهمندانه ای به این عرصه داشته باشد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این وسیله نقلیه جدید یک جانشین معنوی برای ماشین هیبریدی فیسکر کارما (Fisker Karma) خواهد بود که در سال 2011 راه اندازی شد. قیمت فیسکر کارما چیزی بیش از 100 هزار دلار بود و 1800 دستگاه از این مدل در آمریکای شمالی و اروپا به فروش رسید.

فیسکر اتوموتیو (Fisker Automotive) یک کمپانی خودروساز است که در سال 2007 در کالیفرنیا تاسیس شد. یکی از مهمترین محصولات این کمپانی ماشین فیسکر کارما است که به عنوان نخستین خودروی لوکس برقی جهان، شناخته می شود. فیسکر در سال 2014 زیر انبوهی از بدهی های خود ورشکسته شد و اموال آن در یک مناقصه عمومی به گروه هلدینگ چینی وانشینانگ (Wanxiang) واگذار شد.

فیسکر با تاسیس کمپانیFisker Inc ، کسب و کار جدید خود را دوباره آغاز کرده است؛ اما بر خلاف مدل کارما که یک خودروی هیبریدی است، این مدل جدید به عنوان یک خودروی تمام الکتریکی قد علم می کند. تیم طراحی که در پشت این ایده قرار گرفته به بلومبرگ می گوید که این وسیله نقلیه جدید، محدوده حرکتی بیش از 400 مایل (حدود 650 کیلومتر) خواهد داشت. پوشش دادن چنین مسافتی بسیار قابل توجه است. آخرین مدل S کمپانی تسلا با بهره بردن از باتری های 100 کیلووات ساعت جدید تنها قادر است تا با یک شارژ کامل باتری، چیزی بیش از 300 مایل (480 کیلومتر) را طی کند. شورولت بولت نیز که چندی پیش معرفی شد، با یک باتری فول شارژ بیشتر از 238 مایل (حدود 380 کیلومتر) را پوشش نخواهد داد.

فیسکر به بلومبرگ گفته است که این کمپانی به تکنولوژی در ساخت باتری دست یافته که “مانند هیچ کمپانی دیگری نیست. “ محصول نهایی یک خودروی اسپرت بزرگ خواهد بود و البته هنوز هم شخصیت و سبک طراح آن، به خوبی در این اثر دیده خواهد شد. فیسکر ید طولایی در طراحی ماشین های لوکس جهان دارد. برخی از شناخته شده ترین مدل های ارائه شده توسط او شامل استون مارتین V8 وانتیج (Aston Martin V8 Vantage) و مدل DB9 است. البته بی ام دبلیو Z8 نیز اثر دیگری از اوست. شرکت Fisker Inc قصد دارد تا سال آینده خودروی تمام الکتریکی خود را روانه بازار کند. اگر چه این کمپانی هیچ برنامه ای از طرح تولیدی خود را فاش نکرده است؛ اما به نظر می رسد که این شرکت قصد دارد تا در مسیر جدید خود، رقیب تازه ای برای کمپانی تسلا شود.

فیسکر قبل از اتهام سرقت به کمپانی تسلا برای به کارگیری طرح های کارما، قصد داشت تا با تسلا کار کند؛ اما این امر هیچ گاه محقق نشد. پرونده اتهام دزدی از طرح های کارما به نفع کمپانی فیسکر به پایان رسید. هنریک فیسکر (Henrik Fisker) متولد 10 آگوست 1963، یک طراح خودروی دانمارکی است. او یکی از بهترین طراحان خودروهای لوکس حالِ حاضر جهان است. وی علاوه بر طراحی برخی از مدل های لوکس جهان، موسس شرکت HF Design & Technology، یکی از بنیان گذاران VLF Automotive، موسس و مدیر اجرایی سابق Fisker Coachbuild و موسس کمپانی Fisker Automotive است؛ جایی که او به عنوان رئیس و مدیر ارشد اجرایی تا سال 2013 خدمت کرد.

منبع:  تک بوک