تصویر اولین ماشین خودران گوگل، مینی ون کرایسلر پاسیفیکا آشکار شد

ماه مه گذشته، گوگل و گروه خودروسازی فیات کرایسلر (Fiat Chrysler Automobiles) که به اختصار FCA نامیده می شود، یک تفاهم نامه برای ساخت ناوگانی از ماشین های خودران مینی ون پاسیفیکا را امضا کردند. این اولین قدم از یک معامله تجاری بزرگ بین این دو کمپانی بود.

در روز یکشنبه برای اولین بار، نمونه اولیه ای از این خودرو در گاراژ پارکینگی در سانفرانسیسکو ظاهر شد. مدیر ارشد اجرایی شرکت Enterprise Garage Consultancy تعدادی عکس برای خبرگزاری Electrek ارسال می کند. در این تصاویر پلاگین هیبریدی پاسیفیکا به تصویر کشیده شده که تعدادی از دوربین ها و سنسورهای لیدار (فناوری مورد استفاده در ماشین های خودران که عملکردی شبیه به رادار دارد) بر روی سقف آن دیده می شود.

گوگل نمی خواهد بگوید که چه زمانی این مینی ون ها را تولید کرده و یا ظرفیت تولید آن چه مقدار خواهد بود؛ اما یک چیز کاملا مشخص است. این تصاویر تقریبا همان زمانی در فضای آنلاین ظاهر شد که گوگل بیانیه معنی دار دو میلیون مایل تجربه رانندگی با ماشین های خودران خود را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است که ماشین های SUV خودران لکسوس، چیزی در حدود 2 میلیون مایل (3.2 میلیون کیلومتر) را در جاده های عمومی رانده اند و این شرکت در حال راه اندازی یک سرویس جدید اشتراک گذاری خودرو (هم پیمایی) بر پایه هم سفری است - هم سفری به نوعی از اشتراک گذاری خودروهای سواری اطلاق می شود، به طوری که در یک زمان، بیش از یک نفر بتواند از آن خودرو استفاده کند؛ یکی از بهترین روش برای کاهش خودروهای تک سرنشین است – آیا می دانید که در این اطلاعیه، یک وسیله نقلیه مناسب برای هم سفری، چه ماشینی عنوان شده است؟ مینی ون ها!

سرجیو مارچیونه  (Sergio Marchionne)، رئیس گروه خودروسازی فیات کرایسلر به وضوح روشن ساخت که برنامه های بزرگی برای همکاری با غول تکنولوژی جهان، گوگل، خواهد داشت؛ اما هنوز مشخص نشده که آیا گوگل نیز چنین احساسی دارد یا خیر؟ از آنجا که این معامله غیر انحصاری بوده و غول موتورهای جستجو نیز تاکنون با شرکت های متعددی برای همکاری اقدام کرده است، پاسخ قاطعی برای این سوال نمی توان یافت!

در مورد ماشین های گوگل موضوع دیگری نیز همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده است. هنوز معلوم نیست که گوگل چگونه می‌ خواهد از تلاش های خود برای ساخت ماشین های خودران کسب درآمد کند؟ آلفابت (Alphabet)، کمپانی مادر گوگل، قصد دارد تا به زودی بخش ماشین های خودران خود را به عنوان یک کسب و کار مستقل معرفی کند. این پروژه تا کنون بسیاری از استعدادهای نخبه خود را نیز از دست داده است. کریس اورمسون (Chris Urmson) مدیر ارشد فناوری در این پروژه، یکی از آنهاست. به هر روی، شرکت های دیگری نیز که در حوزه سیستم های خودران فعالیت می کنند به تلاش های خود شتاب بیشتری داده اند. به عنوان مثال کمپانی اوبر ماه گذشته پروژه خود را در برخی از جاده های پیتسبورگ به اجرا درآورد و کمپانی جنرال موتورز و Lyft نیز خودروهای بدون راننده شورولت بولت خود را در سانفرانسیسکو و اسکاتزدیل در آریزونا مورد آزمایش قرار دادند. رقابت در عرصه ساخت خودروهای مستقل و بدون راننده مسلما روز به روز سخت تر خواهد شد. کمپانی های زیادی بر روی سیستم های خودران مشغول کار بوده و هر از گاهی، شرکت جدیدی به صف این تولید کنندگان اضافه می شود. پیش بینی آینده صنعت خودروسازی شاید کار دشواری باشد؛ اما یک چیز حتمی است؛ آینده صنعت حمل و نقل در آینده ای نه چندان دور به طرز چشمگیری متحول خواهد شد!

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: theverge