ادغام تسلا و سولارسیتی در تاریخ 17 نوامبر به رای گیری گذاشته خواهد شد

تمایل ایلان ماسک به ساخت یک نیروگاه با انرژی و سوخت پاک در اواسط ماه نوامبر سال جاری میلادی به نقطه عطف خود خواهد رسید. تسلا در روز چهارشنبه اعلام کرد که هر دو کمپانی سازنده خودروهای الکتریکی، تسلا و کمپانی سازنده پنل های خورشیدی برای پشت بام منازل، سولارسیتی، جلسات سهام داران خود را در تاریخ 17 نوامبر تعیین کرده اند. شنیدنی است که این دو کمپانی قصد دارند در این جلسه، در مورد ادغام تسلا با سولارسیتی نیز به بحث بنشینند. در صورتی که این ادغام صورت پذیرد، سولارسیتی را از 18 نوامبر سال جاری میلادی باید یکی از شرکت های تابعه تسلا دانست.

ماسک رئیس هیئت مدیره و همچنین بزرگترین سهام دار هر دو کمپانی بوده و علاوه بر آن، رئیس ارشد اجرایی کمپانی تسلا است. پسر عموی ماسک، لیندون رایو نیز به عنوان رئیس ارشد اجرایی سولارسیتی است. گفته می شود هر دو کمپانی بر روی یک ادغام به ارزش 2.6 میلیارد دلار به توافق رسیده اند. تحلیل گران و برخی از سرمایه گذاران، زمان بندی این طرح پیشنهادی را بررسی و مورد موشکافی قرار داده اند و چیزی که کاملا واضح است، این بوده که در حال حاضر هر دو کمپانی خرجی بسیار بیشتر از دخلشان داشته و هیچ کدام سودآور نیستند.

گفته می شود که برخی از سهام داران به جهتِ این اقدام ماسک مبنی بر اقدام دو شرکت، طرح دعوی کردند. منتقدان نیز ادعا می کنند که ایلان ماسک با نادیده گرفتن علاقه مندی اکثر سهام داران، حقوق قانونی آن ها را زیر سوال برده است. ایلان ماسک درباره این تصاحب سولارسیتی توسط تسلا می گوید که این اقدام می تواند شرکتی پایه گذاری کند که از ابتدا تا انتهایش را انرژی پاک تشکیل داده است؛ شرکتی که می تواند سلول های خورشیدی برای سقف منازل بسازد، انرژی الکتریکی را در بسته های باتری ذخیره سازد و در نهایت بتواند هم خانه های مردم و هم ماشین های الکتریکی آن ها را شارژ نماید.

تسلا در روز چهارشنبه تمامی سهام داران را به تایید این تصاحب توسط تسلا و ادغام تسلا و سولارسیتی تشویق کرد. استدلال تسلا در این خصوص از این قرار بود که این ادغام می تواند "برای اولین بار و به صورت کاملا پایدار، فرصتی برای تولید، ذخیره و مصرف انرژی به وجود آورد."

در 28 اکتبر سال جاری میلادی و تنها چند هفته پیش از انجام رای گیری، تسلا و سولارسیتی از محصول مشترک خود پرده برداری خواهند کرد. این محصول که یک محصول خورشیدی برای پشت بام خانه هاست، شامل باتری پاوروال 2.0 تسلا و شارژر تسلا نیز خواهد بود. احتمال دارد که این محصول جدید شامل پوشش پشت بام خورشیدی که سولارسیتی در تابستان سال جاری معرفی کرد، باشد. تسلا نیز در این خصوص اذعان داشته که این محصول مشترک خورشیدی می تواند به سهام داران نشان دهد که این دو کمپانی می توانند با یکدیگر دست به خلق محصولات متنوعی بزنند.

همچنین غول سازنده خودروهای الکتریکی اعلام کرد که در تاریخ 1 نوامبر، جزئیات مالی بیشتری که مربوط به برنامه آن ها مبنی بر ادغام این دو کمپانی است، فراهم خواهد کرد. در حالی که حدود یک ماه به 17 نوامبر زمان باقی است، باید دید تا آن روز، چه اخبار دیگری درباره این ادغام منتشر خواهد شد. به نظر می رسد که تسلا و سولارسیتی در تصمیم خود بسیار جدی هستند و طرح دعوی سهام داران دیگر نتوانسته تا اینجا مشکل خاصی برای ماسک و تصمیمش مبنی بر ادغام این دو کمپانی ایجاد کند. اما باید دید که در این یک ماه چه اتفاقات دیگری خواهد افتاد. شما چگونه فکر می کنید؟

منبع: تک بوک