هوندا یک خودروی الکتریکی چاپ سه بعدی تحویل مرسولات ارائه داد

تا آنجا که به وسایل نقلیه چاپ سه بعدی (3D) مربوط می شود، لوکال موتورز (Local Motors ) یکی از بهترین ها بوده و به راحتی می توان این کمپانی را به عنوان سرتیتر اصلی در این حوزه دانست؛ اما این بدان معنا نخواهد بود که کمپانی های دیگر در بکارگیری این فناوری جدی نبوده اند. هفته گذشته هوندا و کابوکو (Kabuku) – یک استارتاپ ژاپنی است که در زمینه کشف استفاده از چاپ سه بعدی تحقیق می کند – یک وسیله نقلیه سفارشی جمع و جور تحویل کالا طراحی کردند که پنل های بدنه آن از طریق چاپ سه بعدی تولید شده است.

میکرو کامیوتر (Micro Commuter) به سفارش شرکت شیرینی سازی توشیمایا طراحی شده است. این وسیله نقلیه برای ارسال کلوچه های توشیمایا در اطراف شهر زادگاهش، کاماکورا طراحی شده است. میکرو کامیوتر همچنین به خوبی قادر است تا در جاده های باریک کاماکورا براند. به همراه ساخت تجهیزات دیجیتالی کابوکو، هوندا این وسیله نقلیه ارسال مرسولات را در یک بازه دو ماهه تولید کرده است. این اثر بر پایه ماشین کانسپت Micro Commuter که برای اولین بار در سال 2011 بنمایش درآمد، طراحی شده است.

هوندا یک خودروی الکتریکی چاپ سه بعدی تحویل مرسولات ارائه داد

عناصر کلیدی همچون باتری، موتور و سیستم کنترل به خوبی در کنار هم قرار گرفته اند؛ بنابراین آنها می توانند به عنوان مبنایی برای ساخت وسایل نقلیه دیگر، مورد استفاده قرار بگیرند. در عین حال شاسی نیز از یک ساختار قاب لوله ای سبک؛ اما سخت و محکم ساخته شده است. میکرو کامیوتر برای تحویل بار ساخته شده؛ بنابراین کمی با خودروهای دیگر تفاوت دارد. فضای عقب این خودرو برای حمل و نقل محصولات طراحی شده است. این بدان معناست، در قسمت عقب که به طور معمول دو صندلی قرار می گیرد تنها یک فضای بار در نظر گرفته شده و در قسمت جلو نیز یک صندلی در مرکز کابین برای راننده ساخته شده است. به طور کلی این وسیله نقلیه در اندازه های 2495 در 1280 در 1545 میلیمتر گسترده شده و تنها 600 کیلوگرم وزن دارد.

این خودرو با استفاده از پلتفرم Rinkak شرکت کابوکو ساخته شده است. Rinkak یک پلتفرم ساخت دیجیتالی است که برای تهیه قطعات چاپ سه بعدی از آن استفاده می شود. از چاپ سه بعدی برای ساخت پنل های بیرونی این این خودرو استفاده شده است. در زیر کاپوت و در دل این خودرو یک موتور الکتریکی 11 کیلوواتی (15 اسب بخار) قرار گرفته که می تواند میکرو کامیوتر را به حداکثر سرعت 70 کیلومتر بر ساعت برساند. با یک شارژ کامل باتری، این خودرو قادر است تا مسافت 80 کیلومتر را پوشش دهد. بر اساس گفته های هوندا، باتری میکرو کامیوتر از طریق شارژر 200 ولت AC در کمتر از 3 ساعت و با استفاده از شارژر 100 ولت AC در 7 ساعت شارژ خواهد شد.

خودروی تحویل بار میکرو کامیوتر هفته گذشته در نمایشگاه CEATEC و نمایشگاه تجارت الکترونیک در ژاپن به نمایش گذاشته شد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas