رقابت در کلاس خودروهای سدان و لوکس به‌طور باورنکردنی‌ای فشرده است. کیفیت بالا و تصویر ذهنی مشتریان از برند در این کلاس نقش مهمی ایفا می‌کند بنابراین به هر اندازه که از تکنولوژی‌های جدید در این دسته از خودروها استفاده شده باشد احتمال موفقیت بالاتر می‌رود.


آئودی امیدوار است با نسل جدید A6 موفق باشد. این خودرو که از سدان لوکس و پرچم‌دار A8 الهام گرفته از تکنولوژی‌های مشابه و قیمت ارزان‌تری سود می‌برد.

ب‌ام‌و سری 5 هم ‌قدم‌های مشابهی را دنبال می‌کند و از تکنولوژی‌های سری 7 بزرگ‌تر به همراه دینامیک بهتر و راندمان بالاتر استفاده می‌کند سال‌هاست که برندهای آلمانی در این کلاس حرف اول را می‌زنند اما یک گزینه جدید چند سالی است که خودنمایی می‌کند.

شاید همگان ولوو را با شاسی بلندهای نابش بشناسند اما سدان S90 هم همانی را عرضه می‌کند که آئودی و ب‌ام‌و دارند.

  • آئودی A6

نام خودرو

آئودی A6 40 TDI S line
قیمت (پوند)

42000

پیشرانه

4 سیلندر 2 لیتری توربوی 201 اسب بخاری
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

7.3

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

5.3
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند)

450

 
آئودی A6
آئودی با تولید نسل جدید A6 هم فستیوالی از تکنولوژی‌های جدید به راه انداخته است. این خودرو در کلاس سدان های اجرایی لوکس با رقبای بسیار قدرتمندی روبرو است.

آئودی A6
پیشرانه جدید این خودرو نرم و روان بوده و پرفورمنس مناسبی ارائه می‌کند. این خودروها بخش اعظم زمان را در بزرگراه‌ها سپری می‌کنند بنابراین باید پرفورمنس قابل قبولی داشته باشند. این موضوع به همراه راحتی و آسایش کابین از جمله مهم‌ترین فاکتورهای خرید هستند.

آئودی A6
پیشرانه در زمان شتاب گیری عادی صدای زیادی نداشته و گیربکس نیز هماهنگی خوبی با آن نشان می‌دهد.

آئودی A6
علیرغم اینکه از رینگ‌های بزرگ‌تر و سیستم تعلیق اسپورت تر در این تریم S Line استفاده شده اما کیفیت سواری A6 خوب است. بهترین عملکرد سیستم تعلیق در سرعت‌های پایین بوده جایی که دست اندازها به خوبی جذب می‌شوند و هیچ‌گونه لرزشی به کابین راه پیدا نمی‌کند.

آئودی A6
در سرعت‌های بالاتر و در بزرگراه‌ها، دست‌اندازها کمی پایداری خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما در کل سیستم تعلیق خوب بوده و راحتی سواری آئودی را نشان می‌دهند.


فرمان A6 سبک و سریع بوده و چابکی برجسته‌ای را برای چنین خودروی بزرگی به ارمغان می‌آورد اما خب سواری آن به اندازه‌ی سری 5 دیفرانسیل عقب درگیر کننده یا بالانس شده نیست.

 

آئودی A6

ب‌ام‌و سری 5

نظرات آزمایش‌کنندگان: چراغ‌های جلوی ماتریکس LED این مدل فوق‌العاده بوده و در شب باعث بهبود ایمنی می‌شوند. این چراغ‌ها به‌صورت خودکار نورپایین را در زمان روبرو شدن با خودروی مقابل انتخاب می‌کنند.

  • ب‌ام‌و سری 5

نام خودرو

ب‌ام‌و 520d M sport
قیمت (پوند)

40775

پیشرانه

4 سیلندر 2 لیتری توربوی 187 اسب بخاری
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

7.4

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

5.3
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند)

450

 
ب‌ام‌و سری 5
خانواده‌ی سری 5 از چند عضو تشکیل شده است. این مدل که در تست حاضر است با آئودی A6 S Line برابری می‌کند.

ب‌ام‌و سری 5
وزن سری 5 حدود 115 کیلوگرم کمتر از ارباب حلقه‌ها بوده و این موضوع مزیت زیادی از نظر شتاب گیری و هندلینگ دارد. با قرار دادن کنترل دامپر متغیر در نرم‌ترین حالت شاهد سواری نرم و پایدار هستیم که دست‌اندازها را کاملاً جذب می‌کند. این در حالی است که از رینگ‌های بزرگ و لاستیک‌های دیواره کوتاه استفاده شده است.

ب‌ام‌و سری 5
در حالت اسپورت شاهد عملکرد خوب شاسی هستیم که دامپ های سفت‌تری داشته و کنترل حرکات بدنه نیز بیشتر می‌شود. در کل شاهد پایداری بالای سری 5 هستیم.

ب‌ام‌و سری 5
سواری کلی این خودرو شبیه A6 است اما در برخی شرایط که A6 به تقلا می‌افتد سری 5 به خوبی دست‌اندازها را جذب می‌کند و توانایی‌های بیشتری دارد.

ب‌ام‌و سری 5
فرمان سری 5 بهترین بوده و هیچ‌یک از خودروهای دیگر بازخورد این فرمان را ندارند. توازن وزنی فرمان سری 5 دوست‌داشتنی بوده و احساس بیشتری دارد. این موضوع به همراه شاسی چسبنده‌تر باعث ایجاد درگیر کننده ترین خودروی مسابقه شده است. این مورد در رانندگی‌های روزمره خودش را نشان می‌دهد جایی که راحتی و کیفیت سواری سری 5 بر رقبا می‌چربد.


پیشرانه‌ی خودرو در مقایسه با شاسی و راحتی آن نقطه‌ضعف محسوب می‌شود. این پیشرانه 2 لیتری توربودیزل 187 اسبی کمی ناتوان نشان داده اما گشتاور 400 نیوتون متری آن با رقبا برابری می‌کند. شتاب سری 5 تنها یک‌دهم ثانیه کمتر از آئودی بوده اما در مقایسه با ولوو نیم ثانیه سریع‌تر است. این مورد خیلی تفاوت ایجاد نمی‌کند زیرا پرفورمنس بین دنده‌ای سری 5 بهتر از آئودی بوده و به خوبی با ولوو برابری می‌کند.

 

ب‌ام‌و سری 5

ب‌ام‌و سری 5
موضوع مهم‌تر درباره‌ی این خودروها میزان ریلکس بودن سواری آن‌هاست. با وجود گیربکس 8 سرعته اتوماتیک که تعویض‌های نرم و سریعی دارد، 520d راحت‌ترین، آرام‌ترین و درگیر کننده ترین خودروی این مقایسه می‌باشد.


نظرات آزمایش‌کنندگان: فهمیدن اینکه 520d درگیر کننده ترین و هیجان‌انگیزترین خودروی مقایسه است کمی زمان می‌برد. از نظر راحتی هم رقیبی برای آن وجود ندارد. ب‌ام‌و به اندازه‌ی A6 آرام نیست اما گیربکس آن سریع‌تر بودن و پاسخ‌های بهتر و روان‌تری دارد.

 

  • ولوو S90

نام خودرو

ولوو S90 D4 R-Design
قیمت (پوند)

38760

پیشرانه

4 سیلندر 2 لیتری توربوی 187 اسب بخاری
شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

7.9

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)

5.9
مالیات جاده‌ای سالانه (پوند)

140

 
ولوو S90
S90 نشان دهنده‌ی عصر جدیدی است که برای ولووی سوئد شروع شده اما آیا از جذابیت‌های کافی برای شکست حریفان برخوردار است؟

ولوو S90
پیشرانه‌ی 2 لیتری این خودرو به اندازه کافی قوی عمل می‌کند و شتاب قابل قبولی دارد.

ولوو S90
منعطف بودن پیشرانه با ب‌ام‌و برابری می‌کند و هر دو در بحث شتاب گیری بین دنده‌ای بالاتر از آئودی قرار می‌گیرند که بخش اعظم آن به خاطر گیربکس A6 است که از نوع 7 سرعته بوده و یک دنده کمتر نسبت به دو رقیب دارد. آئودی در دنده‌های طولانی‌تر به‌طور قابل‌توجهی کند بوده هرچند که قدرت بیشتری دارد. با این وجود آئودی آرامش بیشتری از ولوو دارد. تعویض‌های گیربکس به اندازه‌ی ب‌ام‌و نرم و روان بوده اما در زمان تخت گاز رفتن به پای گیربکس باواریایی ها نمی‌رسد.

ولوو S90
تریم R-Design شاسی اسپورت تری داشته و کنترل بدنه‌ی خوبی را شاهد هستیم. البته نباید آن را به اندازه‌ی رقبا پایدار و مطمئن دانست. چسبندگی این خودرو به اندازه‌ی A6 بوده اما فرمان سبک‌تری دارد. در واقع فرمان ولوو چابک‌تر و تنظیم پذیرتر از رقیب دیفرانسیل جلوی خود بوده اما با دینامیک ب‌ام‌و یارای رقابت ندارد.

ولوو S90
کنترل حرکات بدنه به خوبی صورت می‌گیرد اما زمانی که در میانه‌ی پیچ با یک دست‌انداز مواجه شوید شاهد به تقلا افتادن S90 خواهید بود. حالت‌های رانندگی نیز تأثیر چندانی روی فرمان پذیری و هندلینگ آن ندارند.


اما با ولوو S90 باید به سفرهای طولانی رفت زیرا کابینی راحت داشته و دست‌اندازها نیز به خوبی جذب می‌شوند. البته برخی چاله‌های بزرگ پایداری و راحتی ولوو را تحت تأثیر قرار می‌دهند ولی با این وجود هم کنترل خودرو به خوبی صورت گرفته و فقط فاقد آن حد پایداری و خوبی نهایی ب‌ام‌و می‌باشد.

 

ولوو S90


نظرات آزمایش‌کنندگان: این سه خودرو فرمول مشابهی را دنبال می‌کنند اما ولوو حس متفاوتی در مقایسه با رقبای خود دارد. اگر خاص بودن برای شما مهم است ولوو S90 قطعاً ارزش نگاه کردن را دارد.

 

  • قضاوت نهایی

رتبه اول: ب‌ام‌و سری 5
ب‌ام‌و سری 5
سری 5 همچنین به خاطر ترکیبی از توانایی‌های گوناگون رتبه اول را در اختیار دارد. این خودرو آرام بوده و دامپرهای تطبیقی آن محدوده وسیعی از راحتی تا چابکی را پوشش می‌دهند. پیشرانه قوی بوده و گیربکس نیز بهتر از آئودی عمل می‌کند. همچنین راحتی کابین و سیستم اطلاعات سرگرمی آن نیز درجه‌یک است. ب‌ام‌و کمی صندوق تنگ‌تری دارد اما فضای آن کاملاً کافی است و از نظر هزینه‌های مالکیت هم کمی پرهزینه‌تر است اما خب در چنین سطحی این مورد یک مشکل محسوب نمی‌شود.

رتبه دوم: آئودی A6
آئودی A6
به لطف تکنولوژی‌های جدید، کابینی فوق‌العاده باکیفیت و فضای کابین و بار زیاد، A6 انتخاب بسیار خوبی است؛ اما سیستم اطلاعات سرگرمی ب‌ام‌و به اندازه‌ی کابینش خوب بوده درحالی‌که کیفیت سواری آئودی هم به پای سری 5 نمی‌رسد و از نظر هیجان رانندگی هم ب‌ام‌و دست برتر را دارد. همچنین هزینه‌های خرید آئودی بیشتر از رقیب است.

رتبه سوم: ولوو S90
ولوو S90
ولوو S90 چیزی متفاوت نسبت به رقبا ارائه می‌کند. این خودرو نه سریع‌ترین و نه آرام‌ترین گزینه است اما سواری آن تیزتر از آئودی حس می‌شود. فضای بار ولوو 65 لیتر کمتر از A6 است که یک نقطه‌ضعف بوده و سیستم اطلاعات سرگرمی آن نیز نسبت به رقبا خوب و تیز نیست. ولوو مصرف سوخت بیشتری دارد اما خب قیمت آن کمتر است و این موضوع می‌تواند برای خریداران یک مزیت باشد.

  • رقبا

جگوار XF

قیمت: 38695 پوند

پیشرانه: 4 سیلندر 2 لیتری 178 اسب بخاری

این خودرو از نظر هیجان رانندگی رقیب ب‌ام‌و بوده اما از نظر کیفیت و فضای کابین و بار و آرامش به پای آن نمی‌رسد. XF ارزان‌تر است اما خب در برابر این رقبای جدیدتر و پیشرفته‌تر قدیمی به نظر می‌رسد.

مرسدس بنز E کلاس

قیمت: 40060 پوند

پیشرانه: 4 سیلندر 2 لیتری 191 اسب بخاری

یک پیشرانه‌ی قوی، فضای بار 540 لیتری، کابین جادار و سیستم اطلاعات سرگرمی خوب باعث تولید محصولی شده‌اند که جایگزینی جذاب برای سه خودروی حاضر در این مقایسه محسوب می‌شود. E کلاس از برخی تجهیزات نیمه خودران جذاب هم برخوردار است.

منبع: autoexpress

 

 

منبع: پدال