تب استفاده از خودروهای اتوماتیک، در بازه ای از زمان در کشورهای مختلفی فراگیر شد و این تب اکنون به کشور ما رسیده است. خریداران به دنبال تهیه نمونه های اتوماتیک هستند و عرضه کنندگان نیز به طور معمول با عرضه تیپ های فول آپشن، تیپ های پایین تر که مجهز به گیربکس دستی هستند را از سبد محصولات خود حذف می کنند.
در بازارهای پیشرفته ای همانند بازار استرالیا، این تفکر وجود دارد که وجود یک پدال سوم در خودرو، باعث می شود تا فروش آن دشوار شود و مدت ها طول بکشد. اما تحقیقات نشان داده مشتریانی که به دنبال خرید خودروهای دست دوم، به خصوص نمونه های اسپرت هستند، خرید مدل های پایین تر و مجهز به سیستم دنده دستی را به نمونه های گران تر و اتوماتیک ترجیح می دهند. چند مثال زیر در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته اند:
بی ام و M2، یک اسپرت قابل توجه از این شرکت آلمانی بود که در سال 2016 به بازار عرضه شد و بالاترین نمونه آن، که مجهز به جعبه دنده هفت سرعته دو کلاچه بود، با قیمت صد هزار دلار استرالیا و نمونه دنده ای با قیمت نود هزار دلار به فروش می رسید. اکنون در بازار استرالیا، مشتریان می توانند نمونه دنده دستی با کارکرد حدودی 33 هزار کیلومتر را به مبلغ 68 هزار دلار تهیه نمایند، در حالی که نمونه اتوماتیک مشابه با کارکرد 25 هزار کیلومتر، 72 هزار دلار قیمت دارد. سایر مدل های دنده دستی و در تیپ های پایین تر نیز با قیمت هایی کمتر در دسترس خریداران هستند.
 

بی ام و M2

بی ام و M2

یکی دیگر از معروف ترین خودروهای اسپرت در استرالیا و جهان، مزدا MX-5 است. یک مزدا MX-5 سه ساله که گیربکس دنده ای دارد و پیشرانه آن نیز از نوع 1.5 لیتری تنفس طبیعی است، با قیمتی در حدود 22 الی 25 هزار دلار قابل خرید می باشد. این خودروها معمولا کارکردی بین 25 هزار الی 50 هزار کیلومتر دارند. اگر مشتری بخواهد با این میزان پول، نمونه های اتوماتیک را خریداری کند، گزینه های پیش روی او کارکرد متوسط 33 الی 66 هزار کیلومتر خواهند داشت و از نظر فنی استهلاک بیشتری را متحمل شده اند.
 

مزدا MX-5

مزدا MX-5

دیگر خودروی خوش قیمت این لیست، هولدن کومودور است که از سال 2015 در بازار استرالیا حضور دارد. مشتریان می توانند بسته به انتخاب هایشان، خودروی صفر کیلومتر خود را با قیمتی بین 33800 تا 53990 دلار تحویل بگیرند. در حالیکه خودروهای سه ساله این مدل، با 33500 دلار قابل خریداری هستند و اکثرا مدل های فول آپشن مجهز به گیربکس دستی را شامل می شوند. این مدل در حال حاضر به گزینه محبوبی بین خریداران تبدیل شده و از سوی دیگر تمایل فروشندگان عمده و جزیی به سفارش نمونه های دنده ای افزایش یافته است.
 

هولدن کومودور

هولدن کومودور

 

 

منبع: خودرو بانک