بی ام دبلیو، سدان سری 5 مدل 2017 خود را معرفی کرد

پس از ماه ها که فیلم ها و عکس هایی از مدل جدید بی ام دبلیو منتشر شد، این کمپانی در نهایت سدان بی ام دبلیو سری 5 مدل 2017 را از پوشش مخفی خود بیرون کشید. این محصول جدید بیشتر یک مدل تکامل یاقته است تا یک نسخه انقلابی! هر چند که تغییرات اعمال شده در آن در پوست و گوشت این مدل نیز راه یافته است. موتورهای جدید به کار رفته در آخرین سدان بی ام دبلیو با کاهش در وزن، فناوری بیشتر و بهره وری بهتر در سوخت همراه شده است.

با دیدن ظاهر این خودرو به راحتی می توان تشخیص داد که با یک مدل از کمپانی بی ام دبلیو طرف هستیم. اندکی از طراحی این مدل جدید برگرفته از مدل های سری 3 و 7 است. در طراحی این خودروی جدید، همان طرح چوب هاکی عجیب و غریبی که در کناره های سری 7 بی ام دبلیو وجود دارد، دیده می شود و حالت تنظیمات چراغ های جلو و جلو پنجره آن شبیه به سری 3 است. این جلو پنجره کلیوی شکل به کاهش ضریب درگ در این خودرو کمک خواهد کرد. این خودروساز آلمانی می گوید که پیشرفت هایی در کاهش نیروی لیفت (نیروی برا) در سرعت های بالا صورت گرفته است.

کمپانی بی ام دبلیو ادعا کرده که به لطف استفاده از استیل، آلومینیوم و منیزیم در این خودرو، سدان سری 5 حدود 137 پوند (62 کیلوگرم) از وزن خود را از دست داده است. کم کردن این مقدار از وزن زمانی بیشتر جلب توجه می کند که بدانید سری 5 بی ام دبلیو بلندتر، پهن تر و کشیده تر از مدل های نسل قبلی است. کاهش وزن در کنار استفاده از موتورهای قوی تر به این معنی است که این مدل جدید سریع تر از نسل گذشته حرکت خواهد کرد.

این موتورهای جدید با عنوان TwinPower Turbo شناخته می شوند که یک سری مدولار از واحدهای چهار و شش سیلندر است. سدان سری 5 بی ام دبلیو در ایالات متحده آمریکا در دو نسخه عرضه خواهد شد. مدلی از آن 530i نامیده می شود (موتور 2.0 لیتری با توربوشارژر 4 سیلندر) و نسخه دیگر 540i (موتور شش سیلندر توربوشارژر 3.0 لیتری) است. هر دو مدل، آل ویل درایو (قدرت به تمامی چرخ ها منتقل می شود) بوده؛ اما هیچ گزینه دستی یا V8 در دسترس نخواهد بود. با وجود چنین پیشرانه ای، مدل 530i در 6 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رسیده و این زمان برای مدل 540i چیزی در حدود 4.9 ثانیه است. همه این موتورها با یک گیربکس اتوماتیک هشت سرعته جفت شده اند. آمار و ارقام مربوط به مصرف سوخت در این دو نسخه هنوز اعلام نشده است.

در این سری جدید نیز پکیج M Sport وجود دارد. بی ام دبلیو برای خریداران محصولات خود تیپ های مختلفی را ارائه داده است، SE، لاکچری، مدرن و M Sport که این آخری، بالاترین تیپ ارائه شده توسط این کمپانی آلمانی است. در تیپ ام اسپرت، ویژگی های ارتقا یافته بسیاری نسبت به مدل استاندارد آن وجود دارد. سیستم تعلیق کم ارتفاع تر، کارایی بالاتر و استفاده از لاستیک های بزرگتر چهره این مدل را تهاجمی تر می کند. در داخل مدل های M اسپرت نیز تغییراتی اعمال شده است. غربیلک فرمان چرمی و پدال های روکش شده از جمله ‌ی این تغییرات است. در داخل سری 5 هم ویژگی های ارتقا یافته زیادی دیده می شود که مهمترین آن سیستم سرگرمی iDrive 6.0 با کنترل حرکتی است. این همان سیستمی است که در مدل های سری 7 جاری نیز قرار گرفته است.

سری 5 بی ام دبلیو به آخرین نسخه از سیستم های کمک راننده و تجهیزات ایمنی مجهز شده است. این ویژگی ها شامل رادار کنترل کروز، هشدار خروج از خط و دستیار حرکت در بین خطوط است. فروش این مدل جدید در فوریه 2017 آغاز خواهد شد. مطمئنا با نزدیک تر شدن زمان عرضه آن به بازارهای جهانی، این خودروساز آلمانی قیمت گذاری برای آن را اعلام خواهد کرد. در ماه های آینده خبرهای بیشتری از این مدل، منتشر خواهد شد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autoblog