فورد از گرافن برای کاهش صدا، کاهش وزن و بهبود هدایت گرمایی در خودروهای خود استفاده خواهد کرد.


گرافن به عنوان ماده‌ای شگفت‌انگیز در نظر گرفته می‌شود و اگرچه هنوز به‌صورت گسترده در بازار استفاده نمی‌شود اما در برخی صنایع بکار گرفته شده است. این ماده 200 برابر قوی‌تر از فولاد بوده و یکی از رساناترین متریال در دنیا می‌باشد.


فورد با همکاری صنایع ایگل و XG Sciences می‌خواهد گرافن را در پوشش لوله‌های سوخت، پوشش پمپ‌ها و پوشش پیشرانه‌ها بکار ببرد. فورد گرافن را با اجزای فوم ترکیب کرده و می‌گوید نتیجه‌ی آن کاهش 17 درصدی صدا، بهبود 20 درصدی خواص مکانیکی و ارتقای 30 درصدی مقاومت گرمایی در مقایسه با فومی است که با گرافن ترکیب نشده است.


مدیر اجرایی XG Sciences می‌گوید:

ما از مزیت‌های عملکردی محصولات خود و همکاری با فورد و صنایع ایگل هیجان‌زده هستیم. کار کردن با کمپانی‌هایی همچون فورد نشان دهنده‌ی ظرفیت‌های گرافن بوده و ما به دنبال گسترش همکاری خود در دیگر زمینه‌ها هستیم.

فورد مطالعه درباره چگونگی استفاده از گرافن برای کاربردهای متنوع خودرویی را در سال 2014 آغاز کرده است. برخلاف اکثر روش‌های کاهش صدای ناخواسته در خودروها، گرافن نه تنها وزن خودرو را اضافه نمی‌کند بلکه باعث کاهش وزن هم می‌شود.

اولین خودروهای فورد که از گرافن سود خواهند برد پیکاپ F-150 و خودروی عضلانی موستانگ هستند. بعدها شاهد استفاده از این ماده در سایر محصولات فورد نیز خواهیم بود.

 

 

 

منبع: پدال