دولت بریتانیا 35 میلیون پوند بر روی وسایل نقلیه الکتریکی سرمایه گذاری می کند

دولت بریتانیا اعلام کرده است که برای تشویق مردم به استفاده از موتورسیکلت ها و خودروهایی که گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کنند، سرمایه گذاری خواهد کرد. دولت قصد دارد تا 30 میلیون پوند بر روی نصب ایستگاه های شارژ در سراسر کشور برای وسایل نقلیه الکتریکی، هزینه کند.

در واقع مبلغ دقیق این سرمایه گذاری 35.75 میلیون پوند است که در بخش های مختلفی برای تولید خودروهایی که گازهای گلخانه ای کمتری منتشر می کنند، هزینه خواهد شد. 20 میلیون پوند از این مبلغ در اختیار شوراها قرار می گیرد تا اقدام به نصب شارژر برای پلاگین های هیبریدی (PHEV) و تاکسی های الکتریکی کنند. در حالی که 10 میلیون پوند برای نصب شارژرها در نزدیکی محل های تجاری، اداری و یا مناطق مسکونی خرج خواهد شد. از این مقدار سرمایه گذاری، 3.75 میلیون پوند آن برای دریافت موتورسیکلت های قدیمی و تحویل موتورسیکلت ها و اسکوترهای برقی هزینه خواهد شد. اگر چه این تنها یک سرمایه گذاری اولیه است؛ اما نشان می دهد که پول های بیشتری به این حوزه وارد خواهد شد.

در این مرحله، دولت برنامه های بزرگی برای ارائه موتورسیکلت و اسکوترهای برقی دارد، درست به همان شکلی که به پلتفرم های هیبریدی نیز توجه ویژه ای کرده است. دولت مدعی است که مشتریان می توانند برای خرید موتورسیکلت ها و اسکوترهای برقی از یک تخفیف ویژه 1500 پوندی (حدود 6 میلیون تومان) استفاده کنند. 2  میلیون پوند باقی مانده نیز به تشویق کسب و کارهایی اختصاص داده شده که وسایل نقلیه با سلول های سوخت هیدروژنی استفاده کنند.

با توجه به فقدان نسبی زیرساخت ها، این امر کمی عجیب است که بخش بیشتری از این مبلغ، به جای آنکه در پیشبرد وسایل نقلیه الکتریکی صرف شود، برای بهبود این قسمت هزینه نشده است. با 5 میلیون پوند می توان 50 وسیله نقلیه سلول سوخت هیدروژنی فراهم کرد. چهارده ناوگان جداگانه در سراسر کشور به این موضوع اختصاص یافته است. این مقدار تقریبا دو برابر خودروهای هیدروژنی است که هم اکنون در جاده های انگلستان در حال تردد هستند.

در مجموع دولت قصد دارد تا سال 2020 جمعا 600 میلیون پوند بر روی وسایل نقلیه با انتشار پایین گازهای گلخانه ای، سرمایه گذاری کند. وزارت حمل و نقل دولت انگلستان ادعا می کند که تا پایان امسال برای ساخت ایستگاه های شارژ، 7.5 میلیون پوند هزینه خواهد کرد. سرمایه گذاری بر روی خودروهایی با انتشار گازهای گلخانه ای پایین، می تواند نفس زمین را تازه کند. انتشار گازهای گلخانه ای موضوعی بسیار جدی است تا آن اندازه که غول های صنعتی جهان همچون چین و آمریکا نیز چندی پیش به پیمان منع انتشار گازهای گلخانه ای پیوستند. امید که این روند بتواند هوای زمین را دلچسب تر کرده و جان تازه ای به این کره خاکی دهد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: autocar