در سال‌های اخیر با افزایش تقاضا برای استفاده از خودروهای شخصی، بازار خودروی کشور به روی شرکت‌های خارجی گشوده شد؛ با این وجود، خودروهای خارجی سهمی کمتر از ۵ درصد از بازار را در اختیار داشتند. رشد شتابان واردات خودرو در سال ۱۳۹۶ سبب شد که اواخر تیرماه، وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستور وزیر وقت، ثبت سفارش خودرو را تا زمان اصلاح آیین‌نامه مربوطه در دولت متوقف کند. در آن زمان آمار گمرک نشان می داد که در پنج ماهه نخست سال گذشته ۳۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه انواع خودروی سواری وارد کشور شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ از نظر تعداد ۶۴.۴۲ درصد افزایش داشت.

ممنوعیت واردات خودرو در سال ۹۷ 

این ممنوعیت اواخر دی ماه و با ابلاغ آیین نامه جدید واردات خودرو، برطرف و واردات خودروها از سر گرفته شد اما با تغییر سیاست های ارزی دولت در سال ۹۷ و نیز خروج آمریکا از برجام، دولت تصمیم گرفت واردات برخی کالاهای غیرضروری از جمله خودرو را بار دیگر متوقف کند. بر این اساس سی‌ام خردادماه محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با هدف جلوگیری از خروج ارز و مدیریت منابع ارزی واردات ۱۳۳۹ قلم کالا را ابلاغ کرد که خودرو نیز یکی از این اقلام بود.

محمد شریعتمداری

 

 برابر آمار گمرک، سال گذشته در مجموع، ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو سواری به ارزش یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۸۵۱ هزار دلار وارد کشور شد. مقایسه آمارها نشان می داد که واردات خودرو در سال ۱۳۹۶ نسبت به ۱۳۹۵ از نظر تعداد ۸.۶۶ درصد و از نظر ارزش ۸.۴۴ درصد کاهش داشت.

دولت برای کمک به افرادی که پیش از آغاز ممنوعیت‌ها اقدام به ثبت سفارش خودرو کرده بودند، مهلت ۶ ماهه ترخیص خودرو تا ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۷ داد و ترخیص خودرو از گمرک ادامه داشت.

ورود ۱۴ هزار و ۴۲۳ خودروی سواری در سال ۹۷ 

بررسی جداول آماری گمرک نشان می‌دهد که در نیمه‌ی نخست امسال با توجه به مهلت قانونی، ۱۳ هزار و ۶۴۲ دستگاه خودرو به ارزش دلاری ۳۹۵ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۱۹۷ دلار و ارزش ریالی ۱۵ هزار و ۹۹۵ میلیارد و ۷۰۴ میلیون ریال خودرو وارد کشور شده است.

 یک ماه پس از پایان مهلت قانونی ترخیص خودرو، در مهرماه امسال نیز ۷۸۱ دستگاه به ارزش ۲۲ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۹۳۳ دلار از منطقه ویژه اقصادی ارگ جدید بم، گمرک شهید باهنر، غرب تهران و معاونت واردات و ترانزیت تهران وارد شد.

 

واردات خودرو

 

خودروهای وارداتی مهرماه ۱۳۹۷ از مبداء ۶ کشور کره جنوبی، عمان، امارات متحده عربی، آلمان، انگلستان و ژاپن بوده که بیشترین تعداد مربوط به کره با ۴۵۰ دستگاه خودرو سواری است. همچنین عمان با ۱۷۰ دستگاه خودرو، امارات متحده عربی با ۱۳۵ خودرو، آلمان با ۱۷ دستگاه خودرو، انگلستان با هفت دستگاه و ژاپن با ۲ دستگاه خودروی سواری در رتبه‌های بعدی واردات خودرو در مهرماه ۱۳۹۷ هستند.

یکی از مسئولان روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی گفته است:

پس از توقف ثبت سفارش خودرو، مجوز جدیدی برای واردات صادر نشده و ناظران در بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند تا تخلفی در این زمینه انجام نشود.  البته دولت اقداماتی درخصوص ترخیص کالاهایی که در گمرک مانده‌اند نیز انجام داد که براین اساس رئیس سازمان توسعه و تجارت ۲ بخشنامه‌ی جداگانه در ۲۰ و ۲۲ مردادماه ابلاغ کرد تا برپایه‌ی آن کالاهایی که در گمرک مانده‌اند هر چه زودتر ترخیص شوند که خودرو نیز از آن جمله است.

آمار مبهم و چند سوال بی‌پاسخ

به گفته یکی از مسئولان گمرک، مالکان خودرو پس از انجام تشریفات گمرکی نزدیک به ۲ ماه فرصت دارند تا خودروهای خود را از گمرک ترخیص کنند. پیگیری خبرنگاران درباره‌ی اینکه چه تعداد از خودروها هنوز در گمرک مانده‌اند، نتیجه‌ای نداشت و روابط عمومی گمرک اعلام کرد که آماری در این خصوص ندارد. سؤال مهم در این رابطه، امکان ترخیص خودروهای باقی‌مانده در گمرک، پس از اتمام مهلت قانونی است. اگر مالک خودرو، اقدام به انجام تشریفات قانونی نکند و آنرا در گمرک باقی بگذارد، واکنش مسئولان چه خواهد بود؟ آیا باز هم فرصت ۲ ماهه تکرار خواهد شد؟

از سویی دیگر با توجه به فرصت ۲ ماه برای ترخیص خودروهای باقی‌مانده در گمرک که ۲۲ مرداد ابلاغ شد، واردات خودرو پس از ۲۲ مهرماه ۹۷، غیرقانونی خواهد بود. با این اوصاف، آیا در فاصله‌ی یک ماه اخیر (۲۲ مهرماه تا ۲۲ آبان‌ماه) هیچ خودرویی از گمرک ترخیص نشده است؟
 

منبع: زومیت