قیمت سوخت در کشورهای مختلف جهان به شدت با یکدیگر تفاوت دارد و به مواردی همچون میزان درآمد سرانه کشور، میزان بهره مندی از ذخایر نفتی، برنامه های دولت ها و میزان گستردگی استفاده از خودروهای پاک بستگی دارد. در کشورهایی که قیمت سوخت نسبتا بالاست، تمایل خریداران به تهیه خودروهای هیبریدی و الکتریکی زیاد است و برنامه های عرضه کنندگان نیز تمرکز بر ارایه چنین محصولاتی دارد. تحقیق اخیر که توسط وب سایت موتور وان منتشر گردیده، توسط شرکت بیمه بریتانیایی Veygo انجام شده و در انجام آن، تلاش بر این بوده که معیاری از مقایسه قیمت سوخت در پنجاه کشور مختلف جهان بدست آید. در این تحقیق فرض بر این بوده که شما 50 یورو یا 56 دلار پول در جیب دارید و می خواهید برای خودروی خود بنزین تهیه کنید. با این میزان پول، چه میزان بنزین می توان خرید و چه مسافتی را می توان با این میزان سوخت پیمود؟ جواب هایی که در این تحقیق بدست آمده، بازه نسبتا بزرگی را شامل می شود که مسافت های بین 3556 تا 274 مایل یا 5618 تا 433 کیلومتر را در بر می گیرد.
مطابق آن چه در شکل زیر آمده، قیمت سوخت می تواند تا حد زیادی به موقعیت جغرافیایی خریدار بستگی داشته باشد. به طور معمول کشورهایی که از منابع نفت و سوخت های فسیلی غنی هستند، قیمت سوخت پایین تری نسبت به سایر نقاط جهان دارند. از آنجایی که نوع خودرو می تواند در میزان مصرف سوخت بسیار تاثیر گذار باشد، شرکت بیمه ویگو یک خودروی اقتصادی که در سراسر جهان مورد پذیرش بوده و به خصوص در اروپا فروش خوبی را دارد، یعنی فورد فیستا را به عنوان خودروی معیار این تحقیق انتخاب کرد. فورد فیستا پر فروش ترین خودروی بریتانیاست.
همانطور که انتظار داریم، پایین ترین قیمت سوخت متعلق به کشورمان است و دارنده یک خودروی فورد فیستا، می تواند با پرداخت 56 دلار و خرید سوخت، در شرایط ایده آل 2,356 مایل سفر کند. قیمت سوخت در ایران 27 سنت به ازای هر لیتر برآورد می شود. اگر بخواهیم قیمت سوخت را با معیارهای ایالات متحده بسنجیم، قیمت بنزین در ایران 1.02 دلار به ازای هر گالن سوخت می باشد که هر گالن را برابر با 3.79 لیتر در نظر میگیریم. البته طرح این موضوع به معنای طرفداری از گرانی بنزین در خودروبانک نیست، بلکه هدف گوشزد کردن این موضوع برای اصلاح روند اقتصادی توزیع و مصرف سوخت در کشور است. تا زمانی که همانند ونزوئلا، معادله مخرب سوخت ارزان – خودروی گران در کشورمان وجود دارد، نمی توان به بهبود روند خودروسازی، مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا امیدوار بود.
در رتبه دوم این لیست، کشور نیجریه قرار دارد که با پرداخت 56 دلار برای سوخت یک فورد فیستا در این کشور، راننده می تواند مسافت 1,381 مایل را بپیماید. پس از نیجریه مصر قرار دارد که در شرایط مشابه، می توان با سوخت خریداری شده مسافت 1,339 مایل را طی کرد. جایگاه بعدی به طور مشترک بین عربستان سعودی و مالزی تقسیم شده که با پرداخت 56 دلار برای سوخت یک فیستا، می توان مسافتی برابر با 1,079 مایل را در این کشورها پیمود.
اما چه کشورهایی در پایین جدول قرار دارند؟ ابتدا از دانمارک شروع می کنیم که با پرداخت 56 دلار برای بنزین، تنها می توان 344 مایل را طی کرد. پس از دانمارک نیز ایتالیا با 341، هلند با 334 و نروژ با 319 مایل قرار دارند. در مقام آخر نیز هنگ کنگ قرار دارد. در این کشور با پرداخت 56 دلار برای خرید بنزین، راننده تنها قادر است مسافتی 307 مایلی را بپیماید. مطابق استانداردهای ایالات متحده، قیمت سوخت در هنگ کنگ 7.73 دلار به ازای هر گالن می باشد که حدودا هفت برابر کشور ماست.قیمت سوخت در ایالات متحده 3.07 دلار به ازای هر گالن است و با پرداخت 56 دلار، می توان مسافتی برابر 773 مایل را پیمایش کرد و از این نظر، ایالات متحده جز گزینه های نسبتا ارزان در قیمت سوخت طبقه بندی می شود. لیست کوتاه شده پنجاه کشور مورد بررسی را در ادامه می توانید ببینید.
 

نتیجه مطالعات بیمه ویگو

نتیجه مطالعات بیمه ویگو

 

منبع: خودرو بانک