بی ام دبلیو به افتخار جشن قهرمانی خود مدل M4 DTM Champion Edition را معرفی کرد

BMW M یکی از شرکت های تابعه کمپانی بی ام دبلیو است که اکنون بیشتر تیونینگ مدل های مختلف بی ام دبلیو را انجام می دهد. این شرکت به پاس خدمات مارکو ویتمن (Marco Wittmann) در مسابقات Deutsche Tourenwagen Masters (DTM)  تعداد محدودی از مدل M4 DTM Champion Edition را ارائه کرده است.

مارک ویتمن از چهار دوره مسابقات DTM توانسته به دو بار قهرمانی در این مسابقات دست یابد. اولین قهرمانی در سال 2014 به دست آمد و قهرمانی دوم در سال جاری اتفاق افتاد. ماشین او در این مسابقات BMW M4 DTM  بود و به همین دلیل این خودروساز بزرگ آلمانی برای جشن بهترین قهرمان خود در این مسابقات اقدام به تولید نسخه قهرمان M4 DTM کرده است.

در زیر پوسته M4 DTM Champion Edition، خودرویی قرار گرفته که برای بسیاری از دوستداران این صنعت آشنا به نظر می رسد. این مدل جدید بسیار به M4 GTS شباهت دارد. همان توربوشارژر شش سیلندر خطی با تزریق آب که در ام 4 جی تی اس وجود داشت، در این مدل جدید نیز دیده می شود. چنین پیشرانه ای قادر است تا 368 کیلووات (500 اسب بخار)، نیرو تولید کند. چنین قدرت خروجی 51 کیلووات (69 اسب بخار) بیشتر از مدل استاندارد M4 خواهد بود. این موتور با این قدرت، 600 نیوتن متر گشتاور تولید کرده که باز هم نسبت به مدل استاندارد M4، گشتاور آن چیزی در حدود 50 نیوتن متر افزایش یافته است. مدل M4 DTM Champion Edition به لطف این قدرت خروجی قادر است تا تنها در 3.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. با فشردن پدال گاز، عقربه کیلومترشمار این مدل جدید از بی ام دبلیو حداکثر سرعت 305 کیلومتر بر ساعت را نشان خواهد داد.

این پیشرانه قدرتمند بر روی یک سیستم تعلیق کاملا قابل تنظیم سوار شده و لاستیک های Michelin Pilot Cup 2  آن را به پیش می راند. این همان لاستیک هایی است که کمپانی بی ام دبلیو را در مسابقات DTM نیز همراهی می کرد.

این فقط موتور این خودرو نخواهد بود که از مدل M4 GTS به عاریه گرفته شده است. نسخه قهرمان M4 DTM  از طراحی فضای داخلی M4 نیز بهره گرفته است. صندلی های جلو در شکل و شمایلی کاملا مسابقه ای خودنمایی کرده، صندلی های عقب برداشته شده و جای خود را به یک رول کیج (قفس میله ای که برای ایمنی بیشتر ماشین های مسابقه استفاده می شود) نقره ای رنگ زیبا داده است. در طراحی بیرونی آن از سه نوار رنگی استفاده شده، یک بال بزرگ در پشت خودرو قرار گرفته و افزودنی های فیبر کربنی آیرودینامیکی بیشتری در اطراف آن به چشم می خورد. از خودروی M4 DTM Champion Edition تنها 200 نمونه ساخته شده که با قیمت 163,500 دلار آمریکا عرضه خواهد شد.

شرکت BMW M در ابتدا به منظور تسهیل در برنامه مسابقات کمپانی بی ام دبلیو تاسیس شد که در دهه های 1960 و 1970 عملکرد بسیار موفقی داشت. با گذشت زمان بی ام دبلیو ام (BMW M) شروع به تکمیل نمونه هایی از تولیدات بی ام دبلیو کرد. اتومبیل های با نشان M به طور معمول شامل موتورهای اصلاح شده، سیستم های تعلیق و انتقال قدرت بهبود یافته و تغییرات بیرونی است که این مدل ها را از بقیه همتایان خود جدا می کند. تمام مدل های M در مرکز خصوصی کمپانی بی ام دبلیو و در پیست مسابقه Nürburgring در آلمان مورد آزمایش قرار می گیرند.

منبع: تک بوک