در یک خودروی انژکتوری انواع مختلفی از سنسور ها به کار رفته است که هر سنسور وظیفه خاصی را بر عهده دارد داده های این سنسور ها لحظه به لحظه برای ECU ارسال میشود تا این واحد کنترل الکترونیکی شرایط خودرو دریافته و عملکرد را بهینه سازد.
از انواع سنسور خودرو می توان به سنسور دمای هوای ورودی (ATS)، سنسور فشار داخل مانیفولد (MAP)، سنسور دور موتور (RPM)، سنسور سرعت، سنسور ناک، سنسور اکسیژن، سنسور اینرسی و سنسور باران اشاره کرد.
به عنوان نمونه اگر بخواهیم آشنایی کوچکی با سنسور اکسیژن داشته باشیم باید در خصوص این سنسور توضیح داد که جای آن در مانیفولد خروجی خودرو است. این سنسور میزان اکسیژن موجود در گاز خروجی از موتور را در مقایسه با اکسیژن ورودی اندازه می گیرد. این سنسور یک لوله است که انتهای آن بسته است و از سرامیک زیرکونیا ساخته شده است. زیرکونیا ولتاژی در حدود 1 ولت تولید می کند و این ولتاژ وقتی که مقدار اکسیژن افزایش می یابد تا 0 ولت کاهش می یابد. این ولتاژ 0 تا 1 ولت به ECU ارسال می گردد. و ECU میزان تزریق سوخت را با توجه به اکسیژن خروجی تنظیم می کند. بهترین نسبت سوخت به هوا در ولتاژ بین صفر و یک رخ می دهد.
در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر قیمت تعدادی از سنسورهای موجود در بازار:

قیمت سنسور خودرو

قیمت سنسور خودرو

 

منبع: خودرو بانک