تسلا و پاناسونیک با مشارکت هم بر روی سلول های فتوولتائیک کار می کنند

کمپانی تسلا و پاناسونیک توافق کرده اند که به طور مشترک بر روی تولید سلول های خورشیدی و ماژول هایی که برای استفاده از باتری های پاوروال (Powerwall) و پاورپک (Powerpack) تسلا مورد استفاده قرار می گیرد، کار کنند. این همکاری، وابسته به موافقت سولار سیتی و سهامداران آن است و در صورتی که این توافق حاصل شود، سولار سیتی (SolarCity) اقدام به نصب و راه اندازی، فروش و پشتیبانی مالی خواهد کرد.

چندی پیش کمپانی تسلا با پرداخت مبلغ 2.6 میلیارد دلار سولار سیتی را خرید. ایلان ماسک این کمپانی را برای در اختیار داشتن تکنولوژی ساخت باتری های پاوروال و پاورپک، به مایملک خود اضافه کرد. پاورپال و پاورپک باتری های قابل شارژ لیتیوم یونی هستند. پاوروال برای استفاده در منازل طراحی شده و پاورپک، بزرگتر بوده و بیشتر در واحدهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تسلا می گوید که هدف از همکاری با پاناسونیک تولید محصولات پایدار و کاملا یکپارچه انرژی است که می تواند در منازل مورد استفاده قرار گیرد و البته یک کسب و کار پرمنفعت نیز خواهد بود. پاناسونیک بر اساس یک تعهد خرید بلند مدت از طرف تسلا، ماژول ها و سلول های فتوولتاییک (PV) خواهد ساخت.

این برای اولین بار نیست که پاناسونیک و تسلا با یکدیگر همکاری می کنند. این دو کمپانی تا کنون در چندین جبهه با هم  کار کرده اند. کارهای مشترکی بر روی تولید برق خودرو و تولید باتری های ذخیره سازی در کارخانه گیگافکتوری (Gigafactory) تسلا، از جمله اقدامات مشترک این دو کمپانی بزرگ بوده است.

شیوجی اوکویاما  (Shuuji Okayama)، معاون ارشد بخش راه حل های سازگار با محیط زیست کمپانی پاناسونیک، تقویت بیشتر روابط بین این دو کمپانی را از نتایج این توافق اخیر می داند. مهندس ارشد و یکی از بنیانگذاران تسلا، JB Straubel، با قرار دادن پستی در وبلاگ خود توضیح داد: “ما برای گسترش همکاری با پاناسونیک به عنوان حرکت به سمت ترکیب شدن با تسلا و سولار سیتی، بسیار هیجان زده ایم. ما با همکاری با یکدیگر بر روی سلول های خورشیدی، قادریم تا به تولید با راندمان بالای خود، سرعت بخشیده و ماژول ها و سلول های خورشیدی قابل اعتماد با بهترین هزینه تولید کنیم .”

با فرض کسب موافقت تسلا از سولارسیتی، انتظار می رود تولید سلول های فتوولتاییک (PV) از سال آینده در شهر بوفالو، واقع در ایالت نیویورک آغاز شود. فتو ولتائیک که به اختصار PV گفته می شود، یکی از انواع سامانه های تولید برق از انرژی خورشیدی است. در این روش، با تابش نور خورشید به این سلول ها، نیروی الکتریسیته تولید می شود. عنصر اصلی در ساخت سلولهای خورشیدی، نیمه هادیهایی مانند سیلیکون و گالیم آرسناید است. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می‌تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل ایجاد شده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آنها می شود.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas