در سال جاری خودروهای زیادی معرفی شده‌اند اما تنها خودروهایی واجد شرایط حضور در رقابت انتقال خودروی سال اروپا هستند که هنگام شروع رقابت حداقل در پنج بازار اروپایی عرضه شده باشند. بدین ترتیب در ابتدا رقابت انتخاب خودروی سال 2019 اروپا مجموعاً با حضور 38 نامزد آغاز شد که در اوایل سال جاری اعلام شدند. در بین این شرکت‌کنندگان خودروهایی چون آستون‌مارتین ونتیج، آئودی A6، ب‌ام‌و سری 3، داچیا داستر، هوندا CR-V، هیوندای سانتافه، فولکس‌واگن توآرگ، سوزوکی جیمنی و حتی لامبورگینی اوروس حضور داشتند.

 

این خودروها پیش از برگزاری نمایشگاه خودروی پاریس 2018 طی رویدادی در شمال دانمارک مورد آزمایش قرار گرفتند. برگزاری مراسم آزمایش رانندگی با این خودروها توسط اعضای هیئت‌داوران رقابت خودروی سال اروپا سازمان‌دهی شد و روزنامه‌نگارانی از 18 کشور مختلف در آن حضور پیدا کردند. پس از انجام این آزمون‌ها، هیئت‌داوران که از 60 کارشناس حرفه‌ای تشکیل شده است، از بین آن‌ها هفت خودرو را به‌عنوان فینالیست انتخاب کرده و حالا لیست آن‌ها را منتشر کرده‌اند.

فینالیست‌های رقابت خودروی سال 2019 اروپا به ترتیب حروف الفبای انگلیسی عبارت‌اند از:

  • آلپاین A110
  • سیتروئن C5 ایرکراس
  • فورد فوکوس
  • جگوار I-Pace
  • کیا سید
  • مرسدس بنز A کلاس
  • پژو 508

در بین این فینالیست‌ها خودروهای مختلفی شامل دو کراس‌اوور، خودروی اسپرت برجستهٔ فرانسوی با ترکیب موتور وسط، هاچ‌بک پریمیوم مرسدس بنز، سدان میان سایز جذاب فرانسوی و دو هاچ‌بک کامپکت جدید کره‌ای و آمریکایی حضور دارند که طی نبردی سخت برای رسیدن به‌عنوان ارزشمند خودروی سال 2019 اروپا تلاش می‌کنند؛ بنابراین امسال گروه پژو-سیتروئن در بین فینالیست‌ها دو نماینده دارد. پس از انجام دوبارهٔ آزمون‌ها و ارزیابی‌های گسترده، رأی‌گیری نهایی برای انتخاب برنده انجام گرفته و خودروی سال 2019 اروپا در نمایشگاه ژنو 2019 در ماه مارس رسماً اعلام خواهد شد.

تا مشخص شدن پیروز رقابت خودروی سال 2019 اروپا بد نیست مروری داشته باشیم بر رقابت سال 2018. طی این رقابت، خودروهای آئودی A8، آلفارومئو استلویو، ب‌ام‌و سری 5، سیتروئن C3 ایرکراس، کیا استینگر، ولوو XC40 و سئات ایبیزا به مرحلهٔ فینال راه پیدا کردند؛ اما از بین این فینالیست‌ها که همگی از خودروهای برجستهٔ دنیا بودند، ولوو XC40 توانست با کسب 325 امتیاز، عنوان خودروی سال 2018 اروپا را از آن خود کند. سئات ایبیزا با 242 امتیاز و ب‌ام‌و سری 5 با 226 امتیاز هم به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

 

 

منبع: پدال