یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های داخلی توضیح داد که بنا به عقیده اعضای این کمیسیون خودروهای تولید داخلی که تیراژ بالا بوده و متقاضیان زیادی دارند در صورت افزایش پلکانی قیمت شک کمتری را به بازار وارد می کنند.
به نقل از ایرنا، ولی ملکی گفت: خودروهایی مثل پراید، تیبا و سمند که به صورت انحصاری تولید شده و پرتیراژ نیز می باشند نباید با قانون پنج درصد زیر قیمت بازار نرخ گذاری شوند. عده ای از افرادی که برای پیش خرید این خودروها ثبت نام کرده اند از طبقات متوسط رو به پایین بوده و با افزایش قیمت توان پرداخت خود را از دست می دهند. در صورتی که خودرویی مثل پراید با قانون 5 درصد زیر نرخ بازار قیمت گذاری باشد ثبت نام کنندگان طرح های پیش خرید این خودرو باید در حدود 10 میلیون تومان بیشتر پول پرداخت کنند. چنین افزایش قیمتی برای قشر متوسط رو به پایین جامعه قابل پذیرش نیست. مجلس در زمینه قیمت گذاری مداخله نمی‌کند اما تاکید دارد باید حقوق مردم بویژه ثبت نام کنندگان خودرو رعایت شود.
ملکی ادامه توضیح داد که البته افزایش قیمت خودرو امری اجتناب ناپذیر است چرا که علاوه بر افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ ارز، دستمزد کارگران نیز افزایش یافته و در صورتی که قیمت خودروها افزایش پیدا نکند در ابتدا صنایع وابسته به خودروسازی مثل قطعه سازی و در نهایت خطوط تولید خودروها متوقف خواهد شد. اگر قرار است افزایش قیمتی در خودروها اتفاق بیفتد باید با در نظر گرفتن منافع مردم آن هم به صورت پلکانی باشد.
چندی پیش قطعه سازان در نامه ای به رییس جمهور ضمن بیان خواسته های خود هشدار دادند که اگر مشکلات فعلی صنعت قطعه سازی و خودروسازی حل نشود موج دوم بیکاری ها این دو صنعت را از پا در خواهد آورد.
در مورد افزایش قیمت خودروها خبرهای ضد و نقیضی فراوانی به گوش می رسد. از طرفی به نقل از مسئولین وزارت صمت رییس جمهور مخالف افزایش قیمت خودرو است و از طرف دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت این خبر را تکذیب می کند. این در حالی است که روز چهارشنبه هفته گذشته این وزیر احتمال قیمت گذاری جدید خودروها پنج درصد زیرقیمت های کنونی بازار را رد می کند و تنها منبع معتبر را نظر کارشناسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می داند و امروز خبر می رسد که به احتمال زیاد طی هفته آینده قیمت های جدید براساس فرمول 5 درصد زیر قیمت بازار اعلام خواهد شد.
هنوز مشخص نیست که چه زمانی و بر چه اساسی قیمت جدید خودروها اعلام می شود. ما امیدواریم که در این میان به غیر از منافع خودروسازان توان مالی مردم نیز درنظر گرفته شود.
 

منبع: خودرو بانک