جدیدترین نسخه اتوپایلوت تسلا به جای راننده فکر می کند!

ماشین های تسلا از قرارهای صاحبان خود مطلع خواهند بود و به صورت اتوماتیک آنها را به مقصد می رسانند. جدیدترین نسخه ی قابلیت اتوپایلوتتسلا به قدری پیشرفته است که به جای راننده ی خود فکر می کند!

صحبت کردن با ربات ها، آدرس پرسیدن از دستیار مجازی گوگل، درخواست از الکسای آمازون برای قفل کردن در اصلی خانه؛ تمام اینها، مرحله ی فعلی استفاده از هوش مصنوعی را به نمایش می گذارند. به زودی، تمام اینها مانند عصر تاریکی یا Dark Ages به نظر می رسند. تسلا نیز تصمیم گرفته است تا اتوماتیک شدن زندگی ها از طریق هوش مصنوعی را تقویت کند.

شب گذشته اعلام شد که نسخه ی تقویت شده و جدید قابلیت اتوپایلوت در ماشین های آینده ی تسلا موتورز تعبیه خواهند شد و این مساله به تایید قانون گذاران بستگی دارد. ماشین تسلا مدل اس فعلی، در حال حاضر به صورت اتوماتیک هدایت می شود و می تواند سرعت، ترمز و کنترل فرمان را تنظیم کند. با این حال، نسخه ی جدید آن که به زودی از طریق یک آپدیت نرم افزاری منتشر می شود، می تواند کنترل کامل را در اختیار بگیرد و یکی از جالب ترین قابلیت های جدیدترین نسخه اتوپایلوت تسلا، به جدول زمانی کاربر بستگی دارد.

فرض کنید که پشت فرمان خودروی تسلا مدل 3 جدید و 35.000 دلاری خود نشسته اید و در عین حال، غذای بریانی خود را مزه مزه می کنید. حواس پرتی که این غذا در پشت فرمان ایجاد می کند، از نوشیدن چای یا قهوه بیشتر است. علاوه بر این، با رئیس خود در خارج از شهر قرار ملاقات مهمی دارید و در تازه های شبکه های اجتماعی به دنبال بازخورد راه اندازی محصولات خود هستید. ماشین، نمی داند که شما استرس دارید. بنا بر ادعای کمپانی تسلا، ماشین تسلای شما از زمان و مکان ملاقات شما مطلع است و شما را به آنجا می رساند. حتی مجبور نیستید که سیستم مسیریاب را تنظیم کنید و یا با یک ربات صحبت کنید.

این رویکرد از چند جهت بسیار قابل توجه است. علاوه بر اینکه ماشین به صورت کاملا خودکار فعالیت می کند، می تواند سرعت را با توجه به ترافیک موجود تنظیم کرده و برای رساندن امن و سریع تر شما به مقصد، لاین عوض می کند. این ماشین از رمپ خروجی استفاده کرده، شما را به پارکینگ می رساند و خود را پارک می کند. بعد از اتمام جلسه، می توانید ماشین تسلای خود را فرا بخوانید تا جلوی درب اصلی، شما را سوار کند.

تمام اینها کمی دور از ذهن و مربوط به آینده به نظر می رسند؛ اما حقیقتا، راه اندازی آن برای سال آینده برنامه ریزی شده است. ماشین تسلا مدل اس در حال حاضر از حالت فراخوان برخوردار است که به صورت اتوماتیک از پارکینگ خانه خارج می شود و می تواند سرعت و فرمان را تنظیم کند. تفاوت این حالت با نسخه ی پیشرفته ی اتوپایلوت این است که می تواند تمام مراحل رانندگی را در اختیار داشته باشد و به جای راننده ی خود فکر کند. فراموش نکنید که بعد از چند سانحه ی رانندگی ماشین های تسلا که یکی از آنها به مرگ یک نفر منجر شد، این رویکرد جدید توسط کمپانی تسلا می تواند بسیار جسورانه و مخاطره آمیز باشد. این کمپانی قصد دارد سنسورهای بیشتر، تکنولوژی پیشرفته تر و هوش مصنوعی قوی تری را به کار ببرد.

چیزی که بیش از تکنولوژی خودران آن تاثیرگذار است، قابلیت نظم بخشی این سیستم خواهد بود. این روزها، خواندن قرار ملاقات های تنظیم شده از روی تقویم کار چندان پیچیده ای نیست؛ حتی گوشی گوگل پیکسل نیز در این امر تواناست. نکته ی جالب توجه این است که ماشین می تواند تصمیم بگیرد که شما را به مقصد مورد نظر برساند. اگر در آن تاریخ برای کارهای دیگر برنامه ریزی نکرده اید، این موضوع را تشخیص داده و شما را به خانه باز می گرداند. این قابلیتی است که در عین مفید بودن می تواند دردسر ساز باشد. همه ی ما تقریبا تمام کارها را با استفاده از تکنولوژی انجام می دهیم که کلیک کردن روی دکمه ها، دانلود کردن اپلیکیشن ها و کشیدن انگشت ها روی نمایشگر از جمله ی این فعالیت ها به شمار می روند.

همه ی ما دوست داریم ماشینی داشته باشیم که بداند مقصد ما فرودگاه است و تصمیم بگیرد از جاده ی فرعی استفاده کند؛ چرا که باید یک ساعت زودتر به مقصد برسیم. ماشینی که می تواند بر اساس گفتگوهای انجام شده در شبکه های اجتماعی، رستوران های جدید را پیشنهاد کرده، در آنجا میز رزرو کند و ما را به آنجا برساند. هیچ کس دوست ندارد که دائما با یک ربات حرف بزند؛ ربات ها باید بیش فعال باشند و نسبت به برطرف کردن مشکل اقدام کنند؛ حتی زمانی که ما از وجود آن مشکل بی اطلاع هستیم. ماشین این کارها را انجام می دهد تا ما بتوانیم بیشتر به روابط شخصی بپردازیم.

اما اگر ربات تصمیم گیرنده، اشتباه کند چه اتفاقی می افتد؟ این بخش دردسرساز این ماجراست. اگر ماشین مسیر پرترافیک تری را انتخاب کرد، باید چه کار کنیم؟ ربات اتومبیل هوشمند و بسیار قدرتمندی که از مسیر های در دست احداث بی خبر باشد، چندان قوی نیست. با تمام این اوصاف، ماشین ها می توانند مفید و هوشمند باشند. روزی فرا می رسد که آنها کارهای آزاردهنده را از قبل انجام می دهند و نتیجه ی نهایی را به اطلاع ما می رسانند؛ بدین ترتیب، مجبور نیستیم از گوشی های هوشمند برای پیدا کردن اطلاعات دوربین های ترافیک استفاده کنیم. هوش مصنوعی پیشرفته تر، تنها برای صرفه جویی در زمان به وجود نمی آید؛ بلکه می تواند کارهای ما را نیز انجام دهد.

نویسنده: زهرا جانعلیزاده

منبع: inc