یک صندلی چرخدار (ویلچر) جدید به گونه ای طراحی شده تا بتواند زندگی را برای افراد معلول در مناطق در حال توسعه، آسان تر کند. تیم Uji مستقر در لندن با هدف تولید یک ویلچر مقرون به صرفه، تعمیر آسان با قطعات ارزان قیمت و توانایی تولید و تعمیر در مناطق بومی، اقدام به طراحی و ساخت سفاری سیت (SafariSeat) کردند.

سفاری سیت درست به مانند ویلچرهای Freedom Chair و Mountain Trike (دو نمونه از ویلچرهایی که قابلیت آفرود دارند) برای استفاده در زمین های ناهموار طراحی شده است. البته سفاری سیت در یک چیز با این دو نمونه از صندلی های چرخدار متفاوت است. ویلچر SafariSeat به جای سه چرخ، بر روی استفاده از چهار چرخ تمرکز کرده است. یک تفاوت عمده دیگر نیز وجود دارد. سفاری سیت با قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای تولید می شود. بنیانگذار Uji، جانا دیبل (Janna Deeble) کودکی خود را در کنیا و در کنار بومیان کنیایی گذرانده است. به گفته جانا، در آن دوران او با فردی به نام Letu برای اولین بار آشنا می شود. پیرمرد معلولی که به گفته جانا، نقش مهمی را در خلق این اثر ایفا کرده است.

چند سال بعد جانا دیبل در دانشگاه به علت یک تصادف، به مدت سه ماه مجبور به استفاده از صندلی چرخدار می شود و همان زمان به یاد دوست کنیایی خود، Letu، می افتد. اولین قدم های این پروژه در همان سال 2014 و با تصادف جانا شکل می گیرد. جانا با یادآوری پیرمرد فلج کنیایی و دیدن شرایط آسیب دیده خود، درک بهتری از مشکلات افراد معلولی که در کشورهای در حال توسعه و محروم زندگی می کنند پیدا کرده و تصمیم می گیرد تا برای حرکت راحت تر این افراد در زمین های ناهموار و بدون تجهیزات کافی، چاره ای بیندیشد.

برای شروع این تیم به مناطق بومی آفریقایی رفته و از نزدیک و به طور کاملا ملموس شرایط زندگی روزمره این افراد را بررسی کرده اند. سپس این تیم تصمیم می گیرد که صندلی چرخدار مورد نظر باید از قطعات دوچرخه ساخته شود. این کار از چند جهت بسیار مناسب بود. استفاده از قطعات دوچرخه باعث می شود که قیمت نهایی این ویلچر بسیار پایین آمده، کار کردن با آن آسان باشد و از سوی دیگر قطعات آن به صورت گسترده ای در دسترس خواهد بود.

ویلچر سفاری سیت برای استفاده در چنین راهی می تواند بدون نیاز به ابزار خاصی برای مونتاژ، به راحتی تولید شود. اهرم هایی در هر طرف صندلی وجود دارد که به حرکت صندلی چرخدار از طریق یک مکانیسم ساده اهرمی کمک می کند. هنگامی که اهرم ها به سمت پایین باشد (حس دنده های بالا را در خودرو می دهد) سفاری سیت می تواند با سرعت زیاد بر روی زمین های مسطح حرکت کند و با بالا بردن اهرم ها، قدرت ویلچر برای مانور دادن در زمین های ناهموار و خشن بیشتر می شود – مکانیسم عملکرد آن شبیه به دوچرخه های دنده دار معمولی است .

سیستم تعلیق آن اجازه می دهد تا این ویلچر هر چهار چرخ خود را در تماس با زمین، نگه دارد. این کار باعث ثبات بیشتر آن در زمین های ناهموار می شود. در عین حال شکل تنظیم صندلی نیز به گونه ایست تا کمترین فشار را برای حرکت و همچنین حداقل فشارهای وارده از سطح زمین را به فرد معلول برساند. تیم یوجی در نظر دارد تا طرح ساخت سفاری سیت را در دسترس همگان قرار دهد. به این ترتیب، هر شخصی با حداقل امکانات نیز قادر است تا آن را بسازد. برای سفاری سیت یک کمپین جذب سرمایه در کیک استارتر در جریان است. تا کنون بیش از 30 هزار پوند برای این پروژه جمع آوری شده است. وعده داده شده که هر ویلچر سفاری سیت تنها با قیمت 200 دلار به کسانی که به این ویلچر نیازمندند، ارائه خواهد شد.

منبع: تک بوک