خودروی الکتریکی تویوتا میرای برنده رالی الکتریکی مونت کارلو شد

رالی مونت کارلو، یک رویداد اصلی برای مسابقات رالی است که توسط Automobile Club de Monaco هر ساله برگزار می شود. این دوره از مسابقات رالی، قدمتی 100 ساله دارد. امسال در مراسم افتتاحیه و به منظور تولید بیشتر محصولات با انتشار گازهای گلخانه ای صفر، رالیخودروهای الکتریکی مونت کارلو در مسافتی 1000 کیلومتری (621 مایل) در هفته گذشته برگزار شد. خودروی الکتریکی تویوتا به نام  تویوتا میرای (Toyota Mirai ) با همکاری تیم دو نفره آرتور پروساک (Artur Prusak) و تیری بنچه‌تریت (Thierry Benchetrit) برنده این رالی هیجان انگیز شد. این خودرو توانست مدل های رنو زویی و بی ام دبلیو i3 را پشت سر گذراند.

اتومبیل پیل سوختی الکتریکی تویوتا میرای در کنار شش خودروی هیدروژنی و 29 خودروی تمام الکتریکی دیگر در این رقابت شرکت کرد. خودروهای الکتریکی همچون رنو زویی (Renault Zoe)، نیسان لیف، سیتروئن برلینگو، فولکس واگن E-Up، فولکس واگن E-Golf، تسلا رودستر 2.5، تسلا مدل S، کیا سول و بی ام دبلیو i3 در این دوره از مسابقات با مدل الکتریکی تویوتا میرای به رقابت پرداختند. مسیر رالی الکتریکی مونت کارلو به عنوان رویدادی که در کنار رالی مونت کارلوی اصلی برگزار شد فاصله قابل توجهی دارد. اولین رویداد رالی مونت کارلو در سال 1911 میلادی شکل گرفت و مسیر مسابقه در کنار خط ساحلی جنوب شرقی فرانسه تا شاهزاده نشینی موناکو ادامه دارد.

تیم برنده که شامل آرتور پروساک و تیری بنچه‌تریت است در حالی توانستند عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهند که قبل از آن نیز موفق به کسب جام انرژی های جایگزین FIA در سال 2015 و 2016 شده بودند. آرتور پروساک می گوید: “ما برای پیروزی در این دوره از رقابت ها بسیار هیجان زده ایم؛ چرا که این برای اولین بار در تاریخ مسابقات رالی است که این اندازه از خودروهایی با انتشار گازهای گلخانه ای صفر، به رقابت با یکدیگر می پردازند و ما توانستیم با ماشین الکتریکی خود، اولین عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات را بدست آوریم. مسلما این عنوان در تاریخ این رالی برای همیشه ثبت خواهد شد.”

بنچه‌ ریت می افزاید: “تویوتا میرای، یک خودروی راحت، قدرتمند و کارآمد است که می تواند محدوده حرکتی تا مسافت 500 کیلومتر را نیز پوشش دهد. مدل الکتریکی تویوتا میرای در حال حاضر در کشورهای آلمان، دانمارک، انگلستان، سوئد، نروژ، بلژیک و هلند و همچنین در بازارهای خاصی از ایالات متحده به فروش می رسد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas