جگوار ، لندرور و فورد در زمینه ی تکنولوژی های خودران همکاری می کنند

جگوار، لندرور و فورد در رویداد امروز MIRA، مجموعه ای از تکنولوژی های خودران توسعه یافته را به نمایش گذاشتند. این دو کمپانی در زمینه ی ساخت سیستم نقلیه ای با هم همکاری می کنند که با قابلیت های زیرساختی مثل چراغ های راهنمایی ارتباط برقرار می کند و می تواند توصیه هایی را به راننده و حتی ماشین ارائه دهد؛ برای مثال، از تعداد چراغ های راهنمایی که ماشین باید پشت آنها منتظر بماند، با خبر است و بر اساس آن، سرعت را تنظیم می کند.

این سیستم با نام Green Light Optimal Speed Advisory (مشاور سرعت بهینه چراغ راهنما) معرفی شده است. این سیستم به گونه ای طراحی شده تا مدت زمان انتظار را کاهش دهد؛ علاوه بر این، گاز گلخانه ای کمتری تولید شده و بهره وری سوخت بالا تر می رود، چرا که ماشین مدت زمان کمتری را پشت چراغ قرمز سپری می کند.

اگر یک ماشین نتواند چراغ قرمز را رد کند و مجبور باشد که پشت آن منتظر بماند، یک ماژول کنترلی در چراغ راهنمایی به ماشین می گوید که چه مدت زمانی را باید صبر کند. به ادعای کمپانی فورد، هر راننده به طور معمول، دو روز از سال را پشت چراغ قرمز می گذارند. بخش تکنولوژی جگوار لندرور نیز سیستم های نیمه خودران مثل دستیار پیشرفته ی بزرگراه را به ماشین ها اضافه کرده است. این سیستم می تواند شرایط رانندگی بدون نیاز به دست روی فرمان و پاها روی پدال را فراهم کند؛ این در حالیست که می تواند کنترل ماشین را در امنیت کامل به دست بگیرد.

سیستم دیگری که به نمایش گذاشته شد، Electronic Emergency Brake Light Assist (دستیار الکترونیکی چراغ ترمز اضطراری) نام دارد که شکل گسترش یافته ای از ترمز اضطراری خودکار است. این سیستم درباره ی هر ترمز ناگهانی در ماشین های روبرو به راننده هشدار می دهد. دستیار الکترونیکی به ویژه در شرایطی که هوا مه آلود باشد و دیدن راننده ی روبرو، به هر دلیلی امکان پذیر نیست، کاربرد دارد. این سیتم می تواند راننده هایی که در فاصله ی 500 متری قرار دارند را تشخیص دهد.

جگوار لندرور اعلام کرد که هدف او از سیستم های خودران این است که از آنها در شرایط آفرود نیز استفاده کند. هدف نهایی کمپانی جگوار این است که "به راننده ها در بخش های چالش برانگیز و خطرناک رانندگی کمک کند؛ در عین اینکه، تجربه ی لذت بخش رانندگی را نیز حفظ می کند." این کمپانی همچنین اضافه کرد: "چشم انداز ما این است که ماشین های خودران را به طیف وسیعی از زندگی واقعی افراد وارد کنیم؛ محیط های رانندگی در جاده های صاف و آفرود در هر شرایط آب و هوایی از جمله تجربیات زندگی واقعی هستند."

کمپانی جگوار لندرور به منظور توسعه ی تکنولوژی های خودران و متصل خود قصد دارد تا چهار سال آینده، ناوگانی قوی از 100 ماشین آزمایشی را راه اندازی کند. اینطور که به نظر می رسد، این ماشین ها در برخی جاده های عمومی منتخب در کاونتری و میلتون کینز آزمایش خواهند شد. این نمایش، توسط UK Autodrive برگزار شده است؛ گروهی که قصد دارند بریتانیا را به درگاه توسعه ی وسایل نقلیه ی خودران تبدیل کنند. این گروه همچنین قصد دارد تولیدکنندگان را ترغیب کند تا خودروهای خود را به تکنولوژی های خودران و متصل مجهز کنند. این گروه با استفاده از 20 میلیون یورو کمک مردمی راه اندازی شده و از شرکت های تکنولوژی، خودروسازان، ماموران دولتی محلی و موسسه های تحصیلی تشکیل شده است.

منبع: تک بوک