بنا به گفته رئیس پلیس استان اصفهان؛ راه های متفاوتی برای دریافت خلافی خودرو درنظر گرفته شده است. استعلام تخلفات خودرو از طریق سایت پلیس راهور 120 (www.rahvar12.ir ) یکی از راه های دریافت خلافی خودرو است.
البته لازم به ذکر است در روش فوق تاریخ استعلام معمولا به 4 یا 5 روز قبل بر می گردد.
از دیگر راه های دریافت خلافی خودرو استفاده از کد VIN است. این کد 17 رقمی که در کنار مشخصات اصلی خودرو در کارت مالکیت اتومبیل ثبت شده با IR شروع می شود. کد مذکور که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تعریف می‌شود، جهت شناسایی موتور وسایل نقلیه سبک و سنگین، موتورسیکلت‌ها و موتورهای گازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعداد بکار رفته در کد VIN از 1 تا 9 را شامل شده و حروف نیز تمامی حروف انگلیسی به غیر از حروف O و Q به علت تشابه و جلوگیری از اشتباه است.

روش های استعلام خلافی خودرو از طریق کد VIN
بنا به گفته های سرهنگ رضایی در صورتی که مالک خودرو کد دستوری *110# را شماره گیری نموده و کد هفده رقمی VIN اتومبیل خود را وارد نماید می تواند علاوه بر رویت میزان جریمه نسبت به پرداخت آن نیز اقدام نماید.
همچنین ارسال کد VIN به صورت پیامک به هر یک از 3 شماره 1101202020-30005151-110005151 نیز می تواند خلافی ماشین را به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت در اختیار مالک آن قرار دهد.
مالک محترم می تواند برای پرداخت جریمه از یکی از بسترهای الکترونیکی (درگاه پرداخت اینترنتی ، دستگاه کارت‌ خوان و کدهای USSD) کمک بگیرد.

 

منبع: خودرو بانک