اولین عضو گروه CB هوندا CB1000R با طراحی جذاب بدون بدنه (naked) ظاهری مابین گذشته‌نگر و مدرن دارد. پس‌ازآن CB300R پا به عرصه وجود نهاد. جدیدترین عضو این گروه CB650R است. این موتورسیکلت پس از ورود به بازار وارد رقابت تنگاتنگی بین موتورسیکلت‌های میان وزن خواهد شد.


CB650R قرار است جایگزین مدل شایسته اما قدیمی CB650F شود. CB650R در سبک اسپرت کافه با تلفیق گذشته و مدرنیته طراحی‌شده است. تجهیزات آن به‌روز شده، کیفیت افزایش‌یافته و البته دارای شباهت انکارناپذیری با برادران بزرگ‌تر و کوچک‌تر خود است. تقریباً تمام نورپردازی‌های این موتورسیکلت به همراه چراغ جلو گرد که قبلاً بر روی CB1000R دیده‌شده بود، از فناوری LED بهره می‌برند.


نمایشگر LCD اطلاعات و سرگرمی، کاملاً جدید است. این نمایشگر اطلاعاتی نظیر سرعت، دور موتور، موقعیت دنده و…  را به نمایش می‌گذارد.
موقعیت راکب تهاجمی‌تر از CB650F شده است. دسته‌فرمان ۱۳ میلی‌متر جلوتر و 7.5 میلی‌متر پایین‌تر قرارگرفته اما ارتفاع نشیمنگاه همان ۸۱۰ میلی‌متر باقی‌مانده است.


CB650R به شاسی سبک‌تر و محکم‌تری مجهز شده است. طراحی جدید شاسی و تعلیق باعث کاهش وزن و محدود شدن آن به ۲۰۲ کیلوگرم برای مدل مجهز به ترمز ضد قفل ‌شده است که اختلاف 5.2 کیلوگرمی با CB650F را نشان می‌دهد.


دوشاخ جلو CB650F جای خود را به دوشاخه وارونه ۴۱ میلی‌متری SSF ساخت شووا (Showa) داده است. دوشاخ جلو و کمک‌فنر عقب هر دو قابلیت تنظیم در ۷ مرحله رادارند.


دیسک‌های ۳۱۰ میلی‌متری شناور جلو با کالیپرهای چهار پیستون بدون برند با همراهی دیسک ۲۴۰ میلی‌متری با کالیپر تک پیستون عقب سیستم ترمز این موتورسیکلت را تشکیل می‌دهند. ترمز ضد قفل در این موتورسیکلت به‌صورت انتخابی عرضه می‌گردد.


هوندا با نیروگاهی که روی این موتورسیکلت نصب‌کرده خالص‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین موتورسیکلت میان سایز چهار سیلندر ممکن را ساخته است. موتور ۶۴۹ سی‌سی دو میل‌سوپاپ با ۱۶ سوپاپ قابلیت تولید حداکثر قدرت 93.8 اسب بخار در 12000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۶۴ نیوتن متر در ۸۵۰۰ دور در دقیقه را دارد.


ورودی‌های هوای جدید در دو طرف مخزن سوخت باعث افزایش جریان هوای ورودی به موتور شده است. اگزوز نسبت به قبل قطورتر شده تا هم خروج دود موتور را آسان‌تر سازد و هم غرش موتور را جذاب‌تر کند.


کلاچ لغزشی جدید با همکاری سیستم کنترل گشتاور هوندا (HSTC) کنترل کشش چرخ عقب را بر عهده دارد. این سیستم قابلیت غیرفعال سازی توسط راکب را نیز دارد.

 


هنوز قیمت رسمی این مدل اعلام‌نشده است اما تبلیغات برای فروش آن در نمایندگی‌ها آغازشده.

منبع: cycleworld

 

منبع: پدال