جمشید قصوریان جهرمی، رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به پرونده‌ی خودروهای واردشده با ثبت سفارش فاقد اعتبار گفت:

از خودروهای ترخیص‌نشده‌ای که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار (جعلی) وارد کشور شده‌اند، هیچ خودرویی تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است. دستگاه کاشف موظف بود بعد از کشف کالای قاچاق آن را تحویل سازمان اموال تملیکی دهد. این احتمال وجود دارد که در خصوص تخلف یا قاچاق بودن خودروهای مرتبط با پرونده ثبت سفارش‌های جعلی اختلاف‌نظر وجود داشته باشد و به همین دلیل هنوز این خودروها تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

جمشید قصوریان جهرمی سازمان اموال تملیکی

قصوریان جهرمی در پاسخ به این سؤال که از اردیبهشت‌ماه که اعلام جرم قاچاق علیه خودروهای واردشده با ثبت سفارش فاقد اعتبار از سوی رئیس مرکز جرائم سازمان‌یافته شده، گمرک چه اقدامی انجام داده است؛ تأکید کرد:

هم‌اکنون با گذشت حدود ۶ ماه از اعلام جرم قاچاق هنوز خودروهای موجود در گمرک که با ثبت سفارش‌های فاقد اعتبار وارد شده‌اند، به سازمان اموال تملیکی تحویل نشده است. فعلاً تنها ۴۲۴ دستگاه خودرو مربوط‌به پرونده‌ای که در ابتدای سال جاری در بندرعباس تشکیل شده بود، به سازمان اموال تملیکی تحویل شده و در انبار سازمان در بندرعباس موجود است.

جمشید قصوریان جهرمی سازمان اموال تملیکی

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی اضافه کرد:

هر کالایی که به‌ظن قاچاق توقیف شود، باید به سازمان اموال تملیکی تا زمان تعیین تکلیف آن ارائه شود. دستگاه‌های کاشف وظیفه دارند خودرو یا هر کالایی را که به‌ظن قاچاق توقیف شده به این سازمان تحویل داده تا فرایند رسیدگی به آن در مراجع ذی‌صلاح تکمیل شود.

طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۶۴۰۰ خودرو با ثبت سفارش فاقد اعتبار وارد کشور شد و حدود ۱۹۰۰ دستگاه بعد از اظهار، از گمرک ترخیص شده است. ظاهراً باید ۴۵۰۰ دستگاه خودرو در گمرک و محوطه گمرکی و بندری که با ثبت سفارش‌های جعلی وارد شده‌اند موجود باشد؛ اما هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت اظهار و دریافت کوتاژ ۴۵۰۰ خودروی دیگر در دست نیست؛ به‌عبارت دیگر اگر در خصوص این ۴۵۰۰ خودرو علاوه‌بر ثبت سفارش فاقد اعتبار، کوتاژ نیز صادر شده باشد، قاعدتاً این خودروها شامل شرایط ظن قاچاق بوده و باید تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شدند.

واردات خودرو

اگر خودروهای مذکور علاوه‌بر ثبت سفارش به گمرک اظهار شده و همچنین به مناطق ویژه اقتصادی مثل بندر شهید رجایی وارد شده باشند، امکان مرجوع یا ترانشیپ آن‌ها وجود دارد؛ اما اگر این خودروها به محوطه‌های گمرکی مثل گمرک شهید باهنر وارد شده باشند، چنین امکانی برای آن‌ها وجود ندارد و برای مرجوع شدن آن‌ها باید اظهارنامه مرجوعی از سوی گمرک ایران صادر شود.

 
 

منبع: زومیت