اتوبوس سوخت هیدروژنی تویوتا در اوایل سال 2017 راه اندازی خواهد شد

کمپانی تویوتا به خوبی می داند که ماشین های سوخت هیدروژنی و بزرگ می توانند بهشت بدون گاز گلخانه ای را به وجود آورند. این کمپانی، روند آزمایش بر روی اتوبوس های سوخت هیدروژنی را از سال گذشته آغاز کرده است؛ دیگر وسایل نقلیه ی بزرگ این کمپانی مثل نیمه کامیون ها نیز در راه هستند. با این اوصاف، اتوبوس های سوخت هیدروژنی تویوتا از اوایل سال 2017 در دسترس خواهند بود. این اتوبوس ها با طراحی چراغ های جلویی علامت تجاری تویوتا همراه خواهند بود.

البته این تنها چیزی نیست که این اتوبوس با دیگر ماشین های کمپانی تویوتا شریک می شود؛ سیستم تامین قدرت اتوبوس از سیستم سوخت هیدروژنی تویوتا بهره می برد که برای اولین بار برای خودروی تویوتامیرای طراحی شده بود. البته، به منظور بهره وری انرژی، تغییراتی در آن صورت گرفته است. این سیستم در حال حاضر از ماکسیمم بازده 9 کیلو واتی برخوردار است و مخزن آن توانایی تولید 235 کیلو وات انرژی الکتریسیته را دارد. سوخت سلولی این اتوبوس ها، توسط 10 مخزن پر فشار تامین می شود که می تواند 600 لیتر هیدروژن را در خود نگه دارد.

قدرت این وسیله ی نقلیه نیز توسط دو موتور الکتریکی تامین می شود که می تواند قدرت 303 اسب بخار و گشتاور 670 پوند فوت را ارائه دهد. همانطور که در سایر وسایل نقلیه ی ژاپنی نیز دیده ایم، این مخزن تولید انرژی اضافه می تواند در شرایط اضطراری، مفید واقع شود. کمپانی تویوتا اعلام کرده است که یک اتوبوس با مخزن کاملا پر، می تواند انرژی مورد نیاز برای فضاهای تحصیلی مثل سالن ورزشی مدرسه ها را تامین کند. همانطور که می دانید، المپیک 2020 در ژاپن برگزار خواهد شد؛ به همین دلیل، مقامات دولتی ژاپن قصد دارند وسایل نقلیه سبز از جمله خودروهای سوخت هیدروژنی را وارد بازار کنند. تعداد این وسایل نقلیه، 6000 واحد خواهد بود! اتوبوس های سوخت هیدروژنی تویوتا که توسط شرکت تابعه Hino ساخته شده اند، در اوایل سال 2017، وارد خیابان های توکیو می شوند.

قبل از آغاز المپیک 2020، بیش از 100 اتوبوس سوخت هیدروژنی در خیابان ها حضور خواهند داشت. به گفته ی کمپانی تویوتا، نسخه ی آپدیت شده ی این اتوبوس در سال 2018 راه اندازی می شود. نسخه ی اولیه ی اتوبوس سوخت هیدروژنی تویوتا از دو مخزن سوخت سلولی و 8 مخزن هیدروژن برخوردار شده بود.

نویسنده: زهرا جانعلیزاده

منبع: autoblog