هرکس فکر می‌کند اس‌یووی‌های داغ تنها نسخه‌هایی با پیشرانه‌های بزرگ و ظاهر تهاجمی از نمونه‌های معمولی خود هستند، باید سری به بخش SRT گروه کرایسلر بزنند. این مردان تلاش می‌کنند تا پکیج کاملی را ایجاد کنند. نتیجهٔ یکی از پروژه‌های این تیم، دوج دورانگو SRT است. خودرویی که تک‌تک اجزاء آن حساب‌شده و با دقت طراحی شده است. مثلاً مهندسان SRT، این خودرو را هم با ورودی‌های هوای پایینی سپر جلو و هم بدون آن‌ها در پیست VIR مورد آزمایش قرار دادند و مشخص شد در هوای گرم، نبود این ورودی‌ها در هر دور پیست موجب تفاوت 1.2 ثانیه‌ای می‌شود. به همین دلیل نسخهٔ نهایی به ورودی‌های هوای مذکور مجهز شد.

 

البته وجود ورودی‌های هوایی در نزدیکی زمین، برخی از توانایی‌های این اس‌یووی قلدر آمریکایی را قربانی کرده است اما احتمالاً اکثر خریداران خواهان این ورودی‌ها هستند زیرا دورانگو SRT قصد ندارد با آفرودرهایی مانند محصولات تریل‌هاوک یا روبیکان جیپ رقابت کند بلکه این ماشین برای سرعت و شتاب ساخته شده است. اس‌یووی فول سایزی که بتواند ظرف 4.7 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت برسد و مسافت 400 متر را ظرف 13.3 ثانیه طی کند، ایدهٔ بسیار جذابی است. این‌ها توانایی‌هایی هستند که می‌توان به‌طور مرتب از آن‌ها استفاده کرد درحالی‌که بالا رفتن از صخره‌ها توانایی‌ای است که کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

البته زمان 400 متر یا یک‌چهارم مایل دورانگو SRT از سوی دوج 12.9 ثانیه اعلام و توسط انجمن ملی هات رود تأیید شده است. همان‌طور که چلنجر دیمن اثبات کرد، در ادعاهای عملکردی دوج شکی وجود ندارد و بنابراین مطمئناً این خودرو درحالی‌که نمایندهٔ انجمن ملی هات رود در حال تماشا بوده، مسافت 400 متر را ظرف 12.9 ثانیه طی کرده است. به همین دلیل احتمالاً نبود سطح چسبنده در آغاز مسیر 400 متر مورد آزمایش ما موجب تفاوت 0.4 ثانیه‌ای شده است.

برای تبدیل دورانگو RT به SRT، پیشرانهٔ 5.7 لیتری V8 با موتور باشکوه 6.4 لیتری V8 که در دیگر محصولات SRT هم مورداستفاده قرار می‌گیرد جایگزین شده است. علاوه بر این، فنرها با نمونه‌های سفت‌تر (3 درصد سفت‌تر در جلو و 16 درصد در عقب) تعویض شده و آنتی‌رول بار عقب هم جای خود را به نمونه‌ای 18 درصد سفت‌تر داده است. دیگر تغییرات دورانگو SRT نیز شامل تجهیز به کمک‌های تطبیقی Bilstein و سر اگزوزهای دوگانهٔ بزرگ‌تر می‌شود. البته این ویژگی‌ها و ارتقاءها، قیمت دورانگو SRT با 475 اسب بخار قدرت را نسبت به دورانگو RT با 375 اسب بخار قدرت، 16,700 دلار افزایش داده و به 64 هزار دلار رسانده است.

در دورانگو SRT ترکیب هفت صندلی دیگر نسخه‌ها به شش صندلی کاهش پیدا کرده است زیرا صندلی‌های ردیف دوم از نوع شخصی بوده و صندلی‌های نیمکتی حتی به‌صورت سفارشی هم ارائه نمی‌شوند؛ اما در عوض تمامی شش صندلی خودرو به‌صورت استاندارد با چرم باکیفیت پوشیده شده‌اند و صندلی‌های جلو هم از نوع پشت بلند هستند. نمونهٔ مورد آزمایش همچنین به پکیج داخلی 1500 دلاری هم مجهز بود که شامل‌تریم فیبر کربنی، پوشش سقف جیر و کاور دوخته‌شدهٔ داشبورد می‌شود. در SRT اما صندلی‌های عالی ردیف سوم همچنان حفظ شده‌اند که نه‌تنها ورود به آن‌ها آسان است بلکه فضای کافی برای نشستن بزرگ‌سالان را هم دارند. در میانهٔ داشبورد خودرو نیز یک نمایشگر 8.4 اینچی برای ارائهٔ سیستم اطلاعاتی-سرگرمی Uconnect تعبیه شده است.

دورانگو SRT از هشت حالت رانندگی مختلف شامل اسپرت، پیست، برف، یدک کشی، Valet و اقتصادی برخوردار است. در این خودرو حتی یک حالت سفارشی هم وجود دارد که در آن خودرو با تشخیص شیوهٔ رانندگی راننده، تنظیمات مناسب را بر گیربکس، سیستم کنترل پایداری، سیستم چهارچرخ محرک، تعلیق و فرمان اعمال می‌کند؛ اما سواری دورانگو SRT حتی در نرم‌ترین حالت هم خشک است اما کیفیت سواری بالایی دارد که بخشی از آن به خاطر فاصلهٔ محوری 3.04 متری است که 12.7 سانتیمتر از جیپ گرند چروکی که از همین پلت‌فرم استفاده می‌کند بیشتر است.

در حالت پیست، سیستم چهارچرخ محرک 70 درصد از گشتاور را به محور عقب ارسال می‌کند اما در این حالت سواری خودرو کمی خشن می‌شود. حالت یدک کشی اما گشتاور را به‌طور مساوی میان دو محور تقسیم می‌کند. برای دورانگو SRT یک پکیج یدک کشی هم با قیمت 995 دلار قابل سفارش است که ظرفیت بکسل خودرو را به 3950 کیلوگرم می‌رساند. بدین ترتیب، دورانگو با 45 کیلوگرم ظرفیت بکسل بیشتر نسبت به شورلت تاهو، از این لحاظ در صدر کلاس اس‌یووی‌های بزرگ سه ردیفه قرار می‌گیرد. در این ماشین در هنگام باز بودن هر سه ردیف صندلی‌ها، 480 لیتر فضای بار وجود دارد اما در صورت خواباندن صندلی‌های ردیف سوم، این عدد به 1360 لیتر افزایش پیدا می‌کند.

دورانگو SRT توانایی تحمل 0.87 جی شتاب جانبی را دارد که هرچند عدد بدی نیست اما با شاسی‌بلندهای اسپرت آلمانی فاصله دارد. البته این اس‌یووی آمریکایی در سرعت‌های بالا پایدار است و آنتی‌رول بار سفت‌تر نسبت به مدل RT نیز کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد تا خودرو را در مسیر نگه دارد. لاستیک‌های 295 پیرلی و ترمزهای برمبو با کالیپرهای شش پیستونه و دیسک‌های 15 اینچی در جلو و کالیپرهای چهار پیستونه و دیسک‌های 13.8 اینچی در عقب، این دوج بزرگ جثه را از سرعت 110 کیلومتر بر ساعت در 51 متر متوقف می‌کنند که 30 سانتیمتر بیشتر از مرسدس-آام‌گ GLS63 و 30 سانتیمتر کمتر از جیپ گرند چروکی SRT است.

صفحه‌نمایش سیستم اطلاعاتی-سرگرمی این خودرو مجموعه‌ای از اطلاعات صفحهٔ عملکردی دوج را نشان می‌دهد درحالی‌که از طریق همین نمایشگر می‌توان سیستم لانچ کنترل را هم مدیریت کرد. با تنظیم دور موتور لانچ از 1500 تا 3500 rpm، فشردن دکمهٔ لانچ کنترل، نگه‌داشتن پدال ترمز با پای چپ و فشردن پدال گاز، ناگهان 475 اسب بخار قدرت و 637 نیوتن متر گشتاور آزاد می‌شود. به همین سادگی! بنابراین بهتر بود مهندسان چلنجر دیمن سادگی سیستم لانچ کنترل را از دورانگو SRT یاد می‌گرفتند. دوج در دورانگو SRT یک ترکیب برنده را ارائه کرده است زیرا بسیاری از خریداران شاسی‌بلندها خواهان نمونه‌های سه ردیفه هستند و درعین‌حال می‌خواند یک خودروی اسپرت و عضلانی هم در اختیار داشته باشند.

دوج این دو دنیا را در دورانگو SRT باهم پیوند زده است. تا پیش از عرضهٔ این خودرو، مرسدس-آام‌گ GLS63 با قیمت 126 هزار دلار، تنها شاسی‌بلند سه ردیفهٔ عملکرد بالای بازار بود زیرا مثلاً در ب‌ام‌و X5 M ردیف سوم صندلی‌ها که برای نسخه‌های معمولی قابل سفارش است، ارائه نمی‌شود. همین وضعیت در مورد رنجروور اسپرت SVR هم وجود دارد. این یعنی وقتی پیشرانهٔ قدرتمند ارائه می‌شود، خبری از صندلی‌های ردیف سوم نخواهد بود؛ اما دورانگو SRT این‌طور نیست. این خودرو همچنین از ظرفیت بکسل بالایی هم برخوردار است که حتی از اس‌یووی‌های بدنه روی شاسی جنرال موتورز هم بیشتر است و با قیمت پایهٔ 64 هزار دلار، از تمامی شاسی‌بلندهایی که عملکردی حتی نزدیک به آن دارند هم ارزان‌تر است. در همین حال، هرچند در دورانگو SRT توانایی‌های آفرود قربانی شده اما هیچ خللی به ویژگی‌های روزمرهٔ آن وارد نشده و هنوز هم می‌تواند به‌عنوان خودرویی روزانه در پارکینگ بسیاری از خانه‌ها جای گیرد درعین‌حالی که می‌توان از آن در پیست‌های مسابقه هم استفاده کرد.

 

مشخصات فنی

Dodge Durango SRT 2018

پیشرانه6.4 لیتری V8
قدرت475 اسب بخار
گشتاور637 نیوتن متر
گیربکس8 سرعته اتوماتیک
محور محرکچهارچرخ
شتاب صفر تا 964.7 ثانیه
مسافت 400 متر13.3 ثانیه
حداکثر سرعت250 کیلومتر/ساعت
مصرف سوخت15.7 لیتر (ترکیبی)
طول5.11 متر
فاصلهٔ محوری3.04 متر
وزن2435 کیلوگرم
ظرفیت بکسل4 تن
حجم صندوق بار480/1360 لیتر
ظرفیت سرنشین6 نفر
قیمت پایه64,090 دلار
قیمت موردبررسی71,270 دلار

منبع: Car&Driver

 

منبع: پدال