موسسه بیمه ایمنی بزرگراهی آمریکا 57 خودرویی را که توانسته‌اند سخت‌ترین تست‌های تصادف این موسسه را با موفقیت پشت سر بگذارند معرفی کرده است.


بنا به گفته‌ی این انجمن، تمامی خودروهای مورد بحث در 5 تست تصادف در نظر گرفته رتبه‌بندی خوب را به دست آورده و سیستم ترمز اضطراری خودکار نیز توانسته امتیاز پیشرفته یا عالی را کسب کند.


IIHS برای سال 2019 استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری را در بحث کسب امتیازهای بالا اعمال کرده و خودروها باید رتبه‌بندی پذیرفتنی یا خوب در تست تصادف طرف سرنشین داشته باشند تا بتوانند امتیاز Top Safety Pick را به دست آورند. به منظور کسب بالاترین امتیاز که همان Top Safety Pick+ می‌باشد، خودروها باید رتبه‌بندی خوب را در تست اورلپ کوچک جلو به دست آورند.

30 خودرو توانسته‌اند بالاترین امتیاز ایمنی را کسب کنند و IIHS می‌گوید تمامی آن‌ها از چراغ‌های جلو با رتبه‌بندی خوب برخوردار هستند. 27 خودرو نیز امتیاز Top Safety Pick را به دست آورده‌اند که چراغ‌های جلوی آن‌ها امتیاز پذیرفتنی را به دست آورده است.


درحالی‌که حدود 60 خودروی مختلف جوایز را به خانه‌های خود برده‌اند، IIHS می‌گوید عمده‌ی برندگان تنها زمانی که بالاترین امتیاز را کسب می‌کنند که به‌صورت سفارشی از چراغ‌های جلوی سفارشی و سیستم پیشگیری از برخورد جلو برخوردار باشند. آن‌ها می‌گویند این تجهیزات ایمنی به ندرت در مدل‌های پایه به‌صورت استاندارد دیده می‌شوند. البته این وضعیت در حال بهبود است چراکه 31 خودروی برنده‌ی امسال به‌صورت استاندارد از سیستم پیشگیری از برخورد جلو برخوردار بوده و 20 خودروساز اعلام کرده‌اند برنامه‌هایی برای استانداردسازی سیستم ترمز اضطراری خودکار در اکثر خودروهای خود تا سال 2022 دارند.


برندگان کاملاً متنوع هستند اما برخی موارد قابل‌توجه به چشم می‌خورند. تمامی پیکاپ ها و میکرو کارها از کسب امتیاز Top Safety Pick باز مانده‌اند درحالی‌که مینی کارها و مینی ون‌ها نیز نتوانسته‌اند بالاترین امتیاز ایمنی یعنی Top Safety Pick+ را به دست آورند.


خب بدون توضیحات اضافی بیایید نگاهی به نتایج بیندازیم. سوبارو برنده‌ی اصلی این تست‌ها بوده چراکه 7 خودرو با بالاترین امتیاز ایمنی داشته و مدل فارستر نیز امتیاز Top Safety Pick را کسب کرده است. کیا نیز 5 خودرو با بالاترین امتیاز ایمنی را داشته و مدل سول امتیاز Top Safety Pick را به دست آورده است.


اگرچه خودروهای لوکس زیادی در لیست دیده می‌شوند اما تمامی محصولات جنسیس توانسته‌اند امتیاز ایمنی Top Safety Pick+ را به دست آورند. دیگر خودروسازان شاخص همچون مرسدس بنز، تویوتا، ب‌ام‌و، لکسوس، آکورا، هوندا و مزدا نیز در لیست خودروسازان با محصولات Top Safety Pick+ دیده می‌شوند. شایان ذکر است تنها خودروی خودروسازان آمریکایی که در این لیست حضور دارد کرایسلر پاسیفیکا با امتیاز Top Safety Pick است.

 

منبع: پدال