رانندگی بر روی یک دریاچه یخ‌زده، اساساً یک عمل وحشت‌آور و ترسناک است. آیا این گفته را قبول دارید؟ اگر لایه یخ شکسته شود و به زیر آب بروید، چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟ البته اگر سطح مناسبی از یخ در زیر پای شما باشد، این احتمال بسیار کم و در حدّ صفر خواهد بود، امّا طبیعت همیشه آن‌طور که از آن انتظار داریم، عمل نمی‌کند. کارهای زیادی لازم است تا یک دریاچه پوشیده یخ به عنوان یک پیست برای مسابقه یا مسیر عبور برای اتومبیل‌ها آماده باشد.


در نزدیکی شهر یلونایف در شمال غرب کانادا، فولکس‌واگن برخی از رازهای ساخت جاده‌های بزرگ پوشیده از یخ و هموار کردن مسیر به جاهایی که بیشتر اوقات سال، تنها راه دسترسی به آنها، استفاده از قایق است، به ما نشان داده است.

                                        

                                        

                                       

                                        
آماده‌سازی لایه یخی که بتواند امنیت لازم را برای رانندگی را تأمین کند، درست پس از مشاهده مقاومت کافی در زیر ماشین‌های برف‌روب آغاز می‌شود. در این حالت، تیم جاده‌ای کار خود را با پاک کردن برف‌ها از مسیری که قرار است تبدیل به جاده شود، شروع می‌کنند. جداسازی برف از روی یخ باعث می‌‌شود که وزش باد سرد، مستقیماً‌ بر روی لایه یخ اثر بگذارد و انجماد بیشتری بر روی مسیر عبور خودروها ایجاد گردد. اگر زمان کافی در اختیار تیم جاده‌ای باشد، کارگران می‌توانند سوراخی در لایه یخ ایجاد کرده و با سوار کردن یک پمپ، آب داخلی دریاچه را برای انجماد به روی سطح بیاورند. آنها به این وسیله می‌توانند روزانه ۶ تا ۸ اینچ به ضخامت یخ جاده اضافه کنند.


۱۶ اینچ یا ۴۰۶ میلی‌متر، کمترین ضخامتی است که برای رانندگی بر روی یک لایه یخ به آن احتیاج دارید. ممکن است برخی بتوانند از لایه‌هایی با ضخامت کمتر از این، به حرکت خود ادامه دهند، امّا همیشه نتیجه مطلوبی نخواهند گرفت. امّا اگر ضخامت یخ به اندازه کافی باشد، می‌تواند به شکلی ایمنی، وزن وسایل نقلیه بزرگ، تریلرها و تردد همزمان چند وسیله نقلیه را تحمّل کند. با این وجود، اگر هدف استفاده از مسیر به عنوان یک جاده عمومی باشد، به ضخامت بیشتری از لایه یخ نیاز خواهد بود. همچنین هنگامی که نوبت به آموزشگاه رانندگی بر روی یخ می‌رسد، ضخامت یخ نمی‌تواند کمتر از ۴ فوت یا ۱۲۱۹ میلی‌متر باشد.

 

                                        
احتمالاً هنوز هم فرو رفتن در یک دریاچه یخ‌زده می‌تواند برای برخی ترسناک باشد. در هر صورت، به خاطر داشته باشید که شنیدن صدای تیز شکستن یخ در زیر پایتان، نشانه خوبی است. وقتی صدای شکستن قطع شد، زمان آن است که از خودرو پیاده شوید و فرار کنید! به این دلیل که در این حالت، قطعه یخ زیر پایتان کاملاً جدا شده و دیگر به اطرافش تکیه‌گاه ندارد.

منبع: automobilemag

 

 

 

منبع: پدال