صنعت خودرو در حال تغییر بوده و خودروسازان نیز در حال پاسخ به نیازهای جدید بوده و به منظور کاهش هزینه‌ها و انعطاف بیشتر در برابر ناملایمات بازار اقدام به بازنگری در سبد محصولات خود کرده‌اند.

امروز شما را با 10 خودروی شاخصی که در سال 2018 بازنشسته شده‌اند آشنا خواهیم کرد. لیست ما شامل خودروهایی است که در واقع تا پایان سال 2019 تولید خواهند شد زیرا خبر توقف تولید آنها در چند ماه اخیر منتشر شده است.

این شما و این هم بازنشستگان شاخص سال 2018!

  1. کادیلاک CT6


جنرال موتورز امسال خودروهای زیادی را روانه موزه‌ها می‌کند. کادیلاک CT6 تا پایان مدل سال 2019 عرضه خواهد شد اما از آنجایی که جنرال موتورز خبر بازنشستگی آن را در سال جاری اعلام کرده بنابراین ما آن را در لیست آورده‌ایم. CT6 نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری سنگین جنرال موتورز روی کادیلاک بوده و تنها برای سه سال ساخته شده است. موضوع عجیب اینکه جنرال موتورز آن را به روز و با پیشرانه‌ی 8 سیلندر 550 اسبی عرضه کرده است. قطعاً جنرال موتورز دوران عجیبی را پشت سر می‌گذارد.

  1. شورولت ایمپالا


این خودرو دیگر محصول جنرال موتورز است که دیگر تولید نخواهد شد. مدل فعلی ایمپالا دهمین نسل این خودرو بوده بنابراین بازنشسته شدن آن نشان دهنده‌ی دورانی جدید است. ما این نسل از ایمپالا را کاملاً دوست داریم زیرا که خاصیت جذابی در ذات آن نهفته است.

  1. شورولت کروز


خب این هم یکی دیگر از محصولات شناخته شده‌ی جنرال موتورز که به زودی در موزه‌ها دیده خواهد شد. توقف تولید شورولت کروز شوکی به دنیای خودرو وارد کرد زیرا هنوز هم فروش نسبتاً خوبی داشت و امسال تعداد 109662 دستگاه از آن فروخته شد. اگرچه فروش کروز نسبت به سال قبل کاهش داشته اما همچنان میزان فروش بالایی دارد.

  1. فورد تاروس


فورد هم مانند جنرال موتورز برنامه‌های مفصلی برای دگرگونی سبد محصولات خود و حذف نام‌های مشهور دارد. مدل کم‌فروش و سالخورده‌ی تاروس یکی از این محصولات است که البته بازنشسته شدن آن سورپرایز کننده نیست. دلمان برای تاروس که این اواخر موفق نبوده تنگ خواهد بود. تاروس یک زمانی در هر جا دیده می‌شد اما حالا…

  1. کادیلاک ATS سدان

2016 Cadillac ATS-V sedan
درحالی‌که نسخه‌ی کوپه‌ی این خودرو همچنان در خط تولید حضور خواهد داشت اما ATS سدان به همراه مدل پرفورمنس ATS-V وداعی تلخ با جاده‌ها خواهند داشت. این خودرو دارای صندلی عقب تنگ و ابعاد عجیبی دارد بنابراین خیلی از رفتن آن ناراحت نیستیم. کادیلاک برنامه‌هایی برای جایگزینی این خودرو با مدل چهار درب که ابعاد مشابه و نام CT4 دارد خواهد داشت.

  1. آلفارومئو 4C کوپه


4C یکی از هیجان‌انگیزترین خودروهای روز است. ما ظاهر مدل کوپه را به نسخه‌ی اسپایدر ترجیح می‌دهیم اما فروش این خودرو کم است بنابراین تصمیم آلفارومئو برای قطع تولید نسخه‌ی هاردتاپ را نمی‌توان زیر سؤال برد. اگر از ما بپرسید خواهیم گفت در صورت تمکن مالی حتماً باید یک 4C را خرید زیرا سواری فوق‌العاده‌ای داشته و در آینده کلاسیک خواهد شد.

  1. فورد فیستا


فورد فیستا یک خودروی جمع‌وجور فوق‌العاده بوده اما متأسفانه با بازار آمریکا وداع خواهد کرد. ما فیستا را به خاطر ظاهر قدرتمند، هندلینگ اسپورت و نسخه‌ی ST عالی دوست داریم بنابراین قطعاً دلمان برای آن تنگ خواهد شد.

  1. فورد فوکوس


فورد فوکوس هم جزو خودروهای نمادین آمریکایی بوده اما سومین نسل فوکوس با تجربه رانندگی فراموش‌شدنی و گیربکس مشکل‌سازش به معنی پایان دوران خودش بوده است. این موضوع جای شرمساری دارد زیرا چهارمین نسل فوکوس واقعاً خوب است. این خودرو در اروپا، چین و دیگر بازارها عرضه شده اما در آمریکا یا کانادا قابل سفارش نیست.

  1. شورولت ولت


این هم یکی دیگر از قربانیان برنامه‌های جدید جنرال موتورز است که کمی گران بوده و فضای کابین زیادی ندارد اما سواری آن هیجان‌انگیز بوده و مصرف سوخت بسیار خوبی دارد. جنرال موتورز در تلاش برای ساخت خودروهای الکتریکی زیادی بوده بنابراین ولت حذف می‌شود تا جا برای آنها باز شود.

  1. فولکس‌واگن بیتل


زمانی که فولکس‌واگن بیتل در سال 2019 بازنشسته شود اولین بار در 70 سال گذشته خواهد بود که این نماد صنعت خودرو را مشاهده نخواهیم کرد. بیتل شاید یک روزی بازگردد اما فعلاً باید وداعی غم‌انگیز با آن داشته باشیم.

صادقانه باید گفت امسال برای صنعت خودرو چندان خوب نبود و فورد و جنرال موتورز تعداد زیادی از محصولات خود را بازنشسته کرده و بیتل هم با خط تولید خداحافظی می‌کند.

شاید در سال‌های آینده خودروهای بیشتری تولید نشوند و احتمالاً خودروسازان به دنبال سرمایه‌گذاری روی محصولات پربازده‌تر خواهند بود. سلایق جدید مشتریان هم روی خودروهای تولیدی تأثیر می‌گذارد و بسیاری از آنها به دنبال شاسی بلندها، کراس اوورها و پیکاپ ها هستند.

منبع: autoguide

 

منبع: پدال