بی ام دبلیو دو مدل کلاسیک جدید R nineT را معرفی کرد

بی ام دبلیو دو مدل کلاسیک جدید R nineT را معرفی کرد و به روزرسانی برای مدل های S 1000 و K 1600 GT  نیز انجام شد. غرفه بی ام دبلیو موتوراد (BMW Motorrad) در نمایشگاه Intermot 2016 دو نسخه R nineT مختلف از خانواده مدل هری‌تیج (Heritage) را به معرض نمایش گذاشت. مدل های ریسر (Racer) و پیور (Pure) نام این دو عضو جدید از خانواده هری تیج است. با تبعیت از استانداردهای یورو 4، کمپانی بی ام دبلیو همچنین سری های به روزرسانی شده از مدل های S 1000 چهار سیلندر و همچنین پرچمدار شش سیلندر K 1600 GT را نیز معرفی کرد.

در هفته های منتهی به نمایشگاه Intermot در شهر کلن آلمان، گمانه زنی های معمول از مدل های جدیدی خبر می داد. یک موتور سیکلت مینی ادونچر جدید از بی ام دبلیو با نام G 310 GS نیز در فهرست این موتورسیکلت ها قرار می گیرد. آخرین عکس هایی که به طور مخفیانه از این موتورسیکلت ادونچر کوچک گرفته شده، نشان می دهد که این موتور در ایتالیا در حال پشت سر گذاشتن تست های نهایی خود است. تصاویر مربوط به این مدل تقریبا یک هفته پیش در مجله ایتالیایی Motociclismo به چاپ رسید.

کمپانی بی ام دبلیو قصد دارد تا در نمایشگاه EICMA امسال که در میلان ایتالیا برگزار می شود، چیزهای جدیدی را نشان داد؛ اما بی ام دبلیو در نمایشگاه Intermot کلن نیز دست خالی به میدان نیامده بود. دو مدل جدید و دو سری به روزرسانی شده برای این کمپانی، تلاش خوبی به حساب می آید. بی ام دبلیو خبرهای جالبی درباره موتورهای چهار سیلندر خطی S 1000 R، RR و XR و همچنین مدل K 1600 GT شش سیلندر منتشر کرده که در زیر به تفصیل درباره آنها صحبت خواهیم کرد؛ اما هیچ خبری درباره سری های R و یا F یا در محدوده اسکوترها (موتورسیکلت های سبک شهری) وجود ندارد.

R nineT Racer/Pure

R nineT Racer/Pure

برای سال 2017 کمپانی بی ام دبلیو اعضای خانواده هری تیج خود را دو برابر کرد. دو نسخه جدید این مدل، به موتورسیکلت های رودستر R nineT اصلی و سَبک اسکرمبلر آن اضافه خواهد شد.

هر دو نسخه جدید به موتورهای باکسر 1170 سی سی مجهز شده اند. شاسی نیز شامل یک قاب اصلی و یک ساب فریم دو قسمتی است که اجازه می دهد تا دنباله حذف شود بدون آنکه تکیه گاه به خطر افتد.

موتور باکسر در دور 7750 دور در دقیقه حدود 110 اسب بخار قدرت خروجی داشته و در 6000 دور در دقیقه می تواند گکشتاور 116 نیوتن متر تولید کند.

تفاوت های بسیار کمی در بین این دو مدل با یکدیگر وجود دارد. در هر دو موتورسیکلت همان گیربکس شش دنده، سیستم تعلیق، ترمز، مخزن سوخت 17 لیتری و رینگ های قالبی 17 اینچی دیده می شود. وزن این دو موتورسیکلت نیز تنها یک کیلوگرم با هم تفوت دارد. نسخه پیور 219 کیلوگرم بوده و مدل ریسر با 220 کیلوگرم، تنها یک کیلو سنگین تر است.

این دو مدل به صورت استاندارد به ABS مجهز شده اند و به صورت سفارشی، کنترل پایداری خودکار (ASC) را نیز دریافت می کنند. بدیهی است که یک لیست بسیار طولانی نیز از لوازم جانبی موجود است که می تواند سلیقه های مختلف را پوشش دهد.

کمپانی بی ام دبلیو به تازگی اعلام کرده که هر دو موتورسیکلت جدید در مارس 2017 وارد بازار خواهند شد. موتورسیکلت R nineT Pure با قیمت 13,600 دلار معامله می شود و نسخه Racer با برچسب قیمتی 14,700 دلار همراه خواهد بود.

S 1000 RR/R/XR

S 1000 RR/R/XR

چهار سیلندر آخرین حد از محدوده موتورسیکلت های بی ام دبلیو است که مسلما این کمپانی با آنها، توانایی رقابت با هر سازنده دیگری را خواهد داشت؛ بنابراین سرمایه گذاری بر روی سه مدل جدید برای سال 2017 از طرف این کمپانی آغاز شد. بی ام دبلیو در واقع هیچ موتورسیکلت تازه نفس قدرتمندی را ارائه نداده بلکه مدل عادی S 1000 R را ارتقا داده است.

مدل R حدودا از سال 2013 تاکنون بوده و همچنان به عنوان یکی از بهترین ها در این کلاس است. این موتور عادی 999 سی سی بی ام دبلیو برای سال 2017 حدود 5 اسب بخار افزایش قدرت دریافت می کند. با وجود این 5 اسب بخار اضافه تر، مجموع قدرت خروجی موتور به 165 اسب بخار در 11،000 دور در دقیقه خواهد رسید. در ضمن وزن این موتورسیکلت نیز 2 کیلوگرم کاهش یافته و بر روی باسکول مجموع 205 کیلوگرم را نشان می دهد.

به لیست تجهیزات اضافی استاندارد برای S 1000 R مدل 2017 یک اگزوز تیتانیومی HP را نیز اضافه کنید. در ضمن بی ام دبلیو با شعار آسایش باید در خدمت راننده باشد، حسن نیت خود را با به کار گرفتن یک فرمان جدید ثابت کرده است. ادعا شده که این فرمان بدون لرزش خواهد بود.

برای مدل های 2017 سه گزینه رنگی در نظر گرفته شده است. خاکستری کاتالانو، قرمز مسابقه ای و مشکی. در نهایت به این مدل R جدید، تجهیزات اضافی شامل سیستم ترمز ضد قفل ABS Pro، تعویض دنده سریع HP و چرخ های سبک HP افزوده شده است.

در مد مشابه، مدل اسپرت S 1000 XR از همان مزایای افزایش قدرت در نسخه R بهره مند شده است. این مدل نیز توانایی دارد تا در حداکثر دور موتور به قدرت 165 اسب بخار دست یابد. اصلاحات صورت گرفته در ساختار قاب آن به معنای اضافه شدن 10 کیلوگرم وزن بیشتر به کل مجموعه است و باعث شده تا وزن این موتورسیکلت به 444 کیلوگرم برسد. نسخه XR همچنین به یک دسته فرمان جدید مجهز شده تا ارتعاشات کمتری داشته باشد. یک گزینه رنگی جدید نیز وجود دارد. رنگ جدید آبی اقیانوسی، زیبایی خاصی به این موتورسیکلت بخشیده است.

در سوپر موتورسیکلت S 1000 RR بی ام دبلیو به این موتور دست نزده؛ اما به شکل وحشتناکی قدرت آن را بهبود داده است. به نظر می رسد که این پیشرانه اکنون قادر است تا در دور موتور 13،500 دور در دقیقه، 199 اسب بخار قدرت خروجی تولید کرده و در 10،500 دور در دقیقه به حداکثر گشتاور 113 نیوتن متر دست یابد. این موتورسیکلت 208 کیلوگرمی آنقدر قدرت دارد که بتواند به طور رسمی در کلوب موتورهای 200 اسب بخار قرار گیرد.

به عنوان مدلی برای 2017، مشتری می تواند برای مدل RR خود یک صندلی تک سرنشین یا پکیج کامل صندلی که شامل سرنشین اضافه می شود را سفارش دهد (البته این برای کاربر هیچ هزینه اضافی در بر ندارد). یک نسخه خاکستری-سیاه به گزینه های رنگی موجود اضافه شده و این در حالیست که نسخه های قرمز-سفید و موتوراسپرت بی ام دبلیو (BMW Motorsport) با نوار قرمز رنگی در دور لاستیک ها به زیبایی هر چه تمامتر خودنمایی می کنند.

تا کنون کمپانی بی ام دبلیو هیچ قیمتی از این مدل های به روزرسانی شده را اعلام نکرده است.

K 1600 GT

K 1600 GT

گل سرسبد موتورسیکلت های بی ام دبلیو، همین موتور شش سیلندر خطی 1645 سی سی است که هیچ چیزی کمتر از موتورسیکلت های مسافت طولانی آلمانی ندارد. پیشرانه قدرتمند آن در دور موتور 7،750 دور در دقیقه، 160 اسب بخار قدرت ارائه داده و در 5،250 دور در دقیقه به حداکثر گشتاور 175 نیوتن متر می رسد. هیچ یک از ارقام بالا برای مدل 2017 تغییر نخواهد کرد. این کمپانی آلمانی تصمیم گرفت تا به منظور بهبود در آیرودینامیک، یک فرمان جدید برای آن طراحی کند. علاوه بر این، لیست تجهیزات اضافی برای K 1600 GT شامل یک سیستم تماس هوشمند اضطراری و یک دنده عقب کمکی نیز خواهد بود.

سه گزینه رنگی جدید به این محصول به روز شده، اضافه شده است. قرمز، مشکی و ترکیبی از قرمز- مشکی می تواند طراوت خاصی به K 1600 GT مدل 2017 دهد. در آلمان این موتورسیکلت با قیمت 21,900 یورو (24,200 دلار) معامله خواهد شد.

نویسنده: امید اصغرزاده

منبع: newatlas